Ознака: нина цаца билјановска
Македонија 13.07.20 | 18:16

Цаца Биљановска поднела приговор – не сака да плати казна од 10 000 евра

Поранешната директорка, а сега докторка на Кожната клиника, Нина Цаца Биљановска поднела приговор на предлогот на Обвинителството да биде казнета со 10 илјади евра за...

Црна хроника 14.06.20 | 21:54

Кривичен пресуди казна од 10.000 евра за Нина Цаца Биљановска

Кривичниот суд го прифати барањето на Основното јавно обвинителство и со 10.000 евра ја казни поранешната директорка на кожната клиника Нина Цаца Биљановска порaди пренесување...

Македонија 29.05.20 | 13:35

Обвинитeлството бара 10.000 евра казна за докторката Цаца од кожно што зарази луѓе со корона

Основното јавно обвинителство Скопје предлага поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија при Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“...

Колумни 30.03.20 | 10:45

Цацина јатрогенја

Д-р Кирил Лазов Јатрогенијата (ijatros-lekar), jatrogeno е постанок на оштетување на здравјето на болниот настанато како грешка на лекарот. Докторката Цаца свесно, смислено и со...

Македонија 27.03.20 | 19:51

Не се заразиле на работа: Спасовски ги нападна болните лекари, а ја заборави Цаца

Факт е дека има заразени лекари, но мора да одговорите од каде се заразени тие лекари, вели техничкипт премиер Оливер Спасовски, коменирајќи го недостигот од заштитна...

Црна хроника 26.03.20 | 12:21

Се чека комплетна документација, за потоа да има пријава од ОЈО за Цаца Биљановска

Основното јавно обвинителство Скопје продолжува активно да постапува во предметот со поранешната директорка на ЈЗУ Универзитетската клиника за дерматологија – Скопје,...

Твитови 19.03.20 | 21:31

Кога сестра ти е судија VS кога си обичен народ!


Македонија 18.03.20 | 23:36

Обвинителството поднесе пријави против седумина дека не се ставиле во изолација, но не и за докторката Цаца

Основното јавно обвинителство Кавадарци денеска поднесе предлози за казнен налог за седум лица, сите од Кавадарци кои во одделни случаи го сториле кривичното дело...

Македонија 13.03.20 | 12:41

Стоилковски: Венко Филипче уште од трети март знаел за случајот со Цаца Билјановска и шест дена не постапил

Епидемијата со Ковид-19 или коронавирусот во Македонија се шири, а за тоа најголема вина има неспособноста и неодговорноста на министерот за здравство Венко Филипче,...

Македонија 12.03.20 | 12:19

Назначена нова директорка на Клиниката за кожни болести

Директорката на Клиниката за дерматовенерологија Нина Цаца Биљановска и официјално е разрешена, соопшти на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко...

Здравје 11.03.20 | 18:59

Станков: Судот на честа може да ѝ ја одземе лиценцата на лекарката Цаца Билјановска, го стави во опасност здравјето на граѓаните

Од денес затворени се училишта, факултети, се откажуваат прегледи, претстави, настани, јавни собири… Лекарската комора излезе со официјален став дека докторката...

Здравје 11.03.20 | 14:27

Јавна опомена и отворање постапка пред Судот на честа за докторката Нина Цаца Билјановска

Јавна опомена на доктор Нина Цаца Билјановска и барање да се поведе постапка пред Судот на честа при Лекарската комора, кој е единствен независен и надлежен орган на...

Здравје 10.03.20 | 16:32

Социјалните мрежи во соседството: Лекарката од Скопје ја понесе титулата „Го**о на годината“

Во соседството како бомба одекна веста дека директорката на скопската клиника за кожни болести заразена со коронавирус одела на работа и држела семинар. Социјалните...

Македонија 10.03.20 | 15:31

Денеска ќе биде разрешена директорката на Клиниката за кожни болести

Денеска ќе биде разрешена директорката на Клиниката за кожни болести Нина Цаца Биљановска, потврди министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција....

Здравје 10.03.20 | 14:27

Милошоски: Билјановска треба да одговара според член 205, кривични дела против здравјето на луѓето!

Пратеникот и поранешен министер Антонио Милошоски на социјалните мрежи напиша статус преку кој објаснува дека  директорката на Кожно треба да одговара кривично, тој...

Колумни 10.03.20 | 09:55

Минута молк. За Хипократовата заклетва

Васко Шутаров Алта Бадиа, велат било волшебно место на италијанските Доломити. Mагично место сочинето од седум алпски селца, токму како од соништата. На туристичките...

Македонија 09.03.20 | 15:14

„Пациентите пред сѐ“, така говореше Директорката на кожната клиника која со коронавирус одеше пет дена на работа

„Пациентите пред сѐ! Тоа е моето основно мото и желба во која најголем дел од животот сум инвестирала“, вели д-р Нина Цаца Биљановска, дерматовенеролог и докторка на...

Твитови 09.03.20 | 12:47

Доктор Лазаров: Колегите ја пријавиле, таа претела со откази

Директорката на Клиниката за кожни болести била на скијање во Алта Бадија, а држела и предавање на стотина колеги