Ознака: нина ангеловска
Македонија 26.01.22 | 09:15

Отфрлена кривичната пријава против поранешната министерка Нина Ангеловска за „Еуростандард“

Основното јавно обвинителство ја отфрли кривичната пријава и нема да постапува понатаму во врска со случајот на поранешната министерката за финансии Нина Ангеловска...

Црна хроника 23.06.21 | 16:15

Вишото обвинителство ја „оживеа“ кривичната против Ангеловска за повлекувањето на 250.000 евра од Еуростандард банка

Вишото јавно обвинителство ја врати во живот кривичната пријава која Левица пред неколку месеци ја поднесе против екс министерката за финансии Нина Ангеловска, со...

Економија 09.05.21 | 19:04

Поранешната министерка Нина Ангеловска го продаде „Групер“ на полска компанија

Payten е новиот сопственик на македонската платформа за е-трговија, Grouper.mk. Payten, кој е дел од полската групација Asseco SEE e провајдер на целосни софтверски решенија за платежната...

Економија 14.01.21 | 12:00

Нина Ангеловска си ги спаси своите пари, а остави да пропаднат 40.000 евра на Министерството

Нина Ангеловска, претходната министерка за финансии, ги повлекла своите лични пари од Еуростандард банка пред нејзиното затворање, но ги оставила депозитите на Министерството...

Економија 14.12.20 | 08:21

Бежоска ѝ шепнала на Ангеловска да си ги повлече парие од Еуростандард банка?!

Оштетените штеачи од Еуростандард банка ја обвинуваат гувернерката на НБРМ Анита Бежоска за непрофесионално и нетранспарентно работењее. Да беше Народна банка, односно...

Македонија 06.11.20 | 13:21

Не била крпа за една употреба: Еве зошто Нина Ангеловска е вдомена во Телеком

Ексминистерката за финансии Нина Ангеловска, која е коосновач и извршен директор на онлајн платформата за купување со попусти „Групер“, Владата на Зоран Заев ја вдоми...

Македонија 04.11.20 | 09:24

Секому по заслуга: Нина Ангеловска си ги повлече парите од Еуростандард банка и влезе во бордот на Телеком

Оние депоненти во Еуростандард банка што добиле инсајдерска информација за намерата на Народна банка да прогласи стечај во банката, меѓу кои е и претходната министерка...

Економија 03.11.20 | 20:57

Владата препорача Садула Дураку и Нина Ангеловска да бидат во Одборот на директори на Македонски телеком

Владата на денешната седница заклучи да му препорача на Собранието на акционери на Македонски телеком да ги отповика од должноста членови на Одборот на директори: Сашо...

Економија 01.09.20 | 14:15

Антикорупциска ќе ја истражува државната помош за платите на „Групер“

Антикорупциската комисија работи врз предмет на владините прв сет мерки како помош за компаниите погодени од корона кризата, меѓу кои е и онаа што ја доби компанијата...

Македонија 01.09.20 | 13:01

Стоилковски: ЈО да се стави над партискиот интерес на Заев и Ангеловска, да се вратат парите кои ги земале за своите семејни компании

ЈО мора да се охрабри и да се стави на партискиот интерес на Зоран Заев. Зоран Заев, од позиција на премиер и Нина Ангеловска од позиција на министер за финансии исплатиле...

Економија 31.08.20 | 13:27

Бесими ја презеде функцијата министер за финансии, Ангеловска му посака успех во работата

Во Министерството за финансии денеска е извршено примопредавање на функцијата министер за финансии со средба помеѓу досегашната министерка Нина Ангеловска и новиот...

Економија 31.08.20 | 12:11

Стоилковски: Приватните фирми на Заеви и Нина Ангеловска земале државна антикризна помош

Владата на Зоран Заев должи одговор пред јавноста за сите сомневања за незаконитости врзани со довчерашната министерка за финансии Нина Ангеловска. Приватните компании...

Македонија 29.08.20 | 17:39

ВМРО-ДПМНЕ ја посочи зградата во која се верува дека Нина Ангеловска купила стан

Граѓаните не знаат како да си ги вратат заработените пари од Еуростаднард банка, која пропадна и е дел крими афера во која е вмешан врвот на власта тешка 200 милиони евра....

Економија 24.08.20 | 12:04

Антикорупциска нема да покрене санкции против Ангеловска иако знаела за пропаѓањето на Еуростандард банка

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) не утврдува кривична одговорност, но од етички аспект го покренува прашањето од високо ниво и ќе препорача да се...

Економија 23.08.20 | 13:44

Ангеловска објави дека за домашната платежна картичка досега се потрошени повеќе од 26 милиони евра

Вкупно 309.337 граѓани ја искористиле домашната платежна картичка, а вкупниот реализиран промет изнесува 26,5 милиони евра, објави попладнево министерката за финансии Нина...

Економија 20.08.20 | 17:03

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја издаде Нина, владата знаела за случајот Еуростандард банка

Зоран Заев вчера кажа дека знаел за Еуростандард банката веќе година дена. Министерката за финансии Нина Ангеловска изјави дека не знаела ништо. Ова е огромен скандал....

Економија 19.08.20 | 09:37

Министерката за финансии детално ја знаела состојбата во Еуростандард банка

На сметките на министерката за финансии Нина Ангелoвска во пропаднатата Еуростандард банка има нешто над 8.300 евра. Поголем дел од нив се на денарската сметка, а 534 евра...

Колумни 17.08.20 | 13:37

Глупавиот август. Без смоквин лист

Васко Шутаров Едно време, многу често се употребуваше изразот „глупи Август”. И обично се однесуваше на поединци, знајни и незнајни, кои излегле будали во одредена...

Економија 17.08.20 | 12:57

Антикорупциска отвори предмет за министерката Ангеловска

Државната комисија за спречување корупција ќе испитува судир на интереси кај министерката за финансии, Нина Ангеловска, која ги повлече своите пари од „Еуростандард...

Македонија 16.08.20 | 13:13

Арсовски: Ангеловска ги пријавила станот и испразнетата сметка од „Еуростандард Банка” 2 дена по мојата објава

Министерката за финансии Нина Ангеловска во своја изјава вели дека кога го купила станот за да си го реши станбеното прашање, бил уредно пријавен во ДКСК. Мало потсетување:...