Ознака: никос дендијас
Македонија 14.10.19 | 11:00

Дендијас: Македонија треба правилно да го толкува Договорот од Преспа

Македонија треба да ги почитува обврските и правилно да го толкува Договорот од Преспа, порачува министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендијас во...

Балкан 14.10.19 | 10:32

Дендијас: Македонија правилно да го толкува Договорот од Преспа

Македонија треба да ги почитува обврските и правилно да го толкува Договорот од Преспа, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас во интервју...

Балкан 05.10.19 | 21:09

Помпео во Атина, во Солун запалено американското знаме

Протокол со амандмани на веќе постоечкиот Договор за одбранбена соработка од 90-те години меѓу Грција и САД потпишаа шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и американскиот...

Балкан 28.09.19 | 14:10

Дендијас: Грција се враќа на меѓународната сцена

Грција нема да остане отсутна од меѓународните форуми, ќе бидеме присутни со јасна, европска, демократска политика што ќе ги штити нашите интереси, но ќе ги промовира...

Балкан 16.09.19 | 16:45

Дендијас: Поддржуваме европска перспектива на соседите, под услов да се исполнат критериумите

Проширувањето на ЕУ и европската перспектива на земјите од Западен Балкан била една од темите за кои разговарале министрите за надворешни работи на Германија и Грција,...

Балкан 16.09.19 | 09:11

Дендијас во посета на Берлин

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендијас денес ќе го посети Берлин и ќе се сретне со неговиот германски колега Хајко Мас. Како што соопштуваат од грчкото...

Балкан 09.09.19 | 15:55

Дендијас: Ќе ги убедиме граѓаните на Северна дека не се Македонци

Преку европскиот тек на Македонија ќе се обидеме да ја убедиме другата страна да биде целосно прифатено дека називот на граѓанинот на земјата е „граѓанин на...

Македонија 02.09.19 | 15:28

Дендијас: Ако, ако, ако, се придржуваат кон договореното, толкувано на строг начин, ќе ги поддржиме за датумот

Никос Дендијас, новиот министер за надворешни работи на Грција од Владата на Киријакос Мицотакис, по самитот во Хелсинки на која ја оствари својата прва средба со шефот...

Македонија 30.08.19 | 10:53

Јасно му кажав на Димитров дека Грција ќе инсистира на строго спроведување на Договорот

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Дендијас ја остварија нивната прва средба на маргините на неформалниот состанок на...

Балкан 05.08.19 | 12:46

Дендиас: Грција сака да биде фактор на стабилност и безбедност во регионот

Грција посакува секогаш да биде во јадрото на Европа, да има одлични односи со сите соседи и да биде фактор на стабилност и безбедност во регионот, рече шефот на грчката...

Балкан 22.07.19 | 16:06

Дендијас: Ќе сториме сé да се намалат негативните последици од Преспанскиот договор

Во своето обраќање во парламентот во Атина, шефот на грчката дипломатија, Никос Дендијас, рече дека владата ќе стори сѐ што е во нејзина моќ за да ги намали, како што кажа,...

Балкан 12.07.19 | 13:23

Весник „Дита“: Новиот шеф на грчката дипломатија Никос Дендијас е албански Грк

Новиот министер за надворешни работи на Грција, Никос Дендијас е албански Грк, бидејќи неговото потекло е од Химара, тврди весникот„Дита“. Според истиот извор, 60-годишниот...

Балкан 10.07.19 | 17:57

Што пишува во синиот коверт што Мицотакис му го даде на Дендијас?

Ограничување на негативните последици од Договорот од Преспа и европската перспектива на Западен Балкан се дел од седумте итни приоритети на грчката Влада во однос...

Балкан 09.07.19 | 11:59

Никос Дендиас е новиот шеф на грчката дипломатија

Адвокат по професија, активен во Нова демократија уште од студентските денови, за првпат избран за пратеник во 2004, зад себе има искуство во четири министерства, а пред...

Балкан 09.07.19 | 10:09

Кој е Никос Дендијас, новиот грчки министер за надворешни и што значи неговото доаѓање за Македонија

Адвокат по професија, активен во Нова демократија уште од студентските денови, за првпат избран за пратеник во 2004, зад себе има искуство во четири министерства, а пред...

Македонија 03.07.19 | 10:57

Дендиас: Скопјаните да сфатат една работа, само Грците целат тие да имаат држава

Киријакос Мицотакис има излезено со јасен став, земјата има континуитет, Грција не поддржува ревизионизам на договорите, вели пратеникот од Нова демократија Никос...