Ознака: никос дендијас
Балкан 05.06.21 | 16:09

Средба Османи-Дендијас: На маса грчко признавање на Косово

Претседателката на Косово, Вјоса Османи на средба со шефот на грчката дипломатија, Никос Дендијас, кој престојуваше во официјална посета на Приштина, побара официјална...

Балкан 31.03.21 | 13:05

Грчкиот министер се пофали: Грција има стабилизирачка улога во Источниот Медитеран и на Балканот

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, порача дека консолидација на мирот е  примарна цел на неговата држава и на Западен Балкан, каде што Грција долго време се...

Македонија 28.01.21 | 10:12

Дендиjас: Ќе се обидеме да го олесниме решавањето на разликите меѓу Скопје и Софија

Како земја која одржува пријателски односи со Бугарија и Македонија, ќе се обидеме на секој можен начин да го олесниме решавањето на нивните разлики, вели министерот...

Македонија 15.01.21 | 09:29

Грчкиот министер побара зборот „Северна“ да го употребуваме и по дома, Османи премолча

Целосното, конзистентно имплементирање на Договорот од Преспа е начин за обезбедување на напредокот. Две години откако Договорот стапи на сила препознаваме дека има...

Балкан 21.10.20 | 11:23

Грчкиот министер за надворешни работи бил Албанец?

Во емисијата „Опен“ на Топ чанел телевизија посветена на посетата на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендијас, стана збор и за неговото албанско потекло. Новинарот...

Балкан 20.10.20 | 16:16

Дендиас во Тирана пречекан со протест, летаа шишиња кон грчката делагеција

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, кој допатува во посета на Тирана, беше пречекан со протест пред албанското Министертвото за Европа и надворешни работи. Протестот,...

Балкан 15.10.20 | 14:58

Турција не дозволила прелет: Грчкиот владин авион задржан во воздух повеќе од 20 минути

Авион на грчката влада во кој министерот за надворешни работи, Никос Дендиас, се враќал од Ирак, бил задржан во воздух дополнителни 20 минути, затоа што турските власти...

Балкан 15.08.20 | 14:08

Дендиас: Турција е одговорна за тензиите во Медитеранот, Грција побара од ЕУ санкции за Анкара

По вонредниот состанок на Советот за надворешни прашања на ЕУ и по средбите со американскиот државен секретар Мајк Помпео и шефот на австриската дипломатија Александер...

Балкан 28.07.20 | 16:10

Шефот на грчката дипломатија со маска „Панатанаикос“

Со маска од фудбалскиот клуб Панатинаикос, министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас ја пречека во грчкото МНР неговата колешка од Шпанија, Аранча Гонзалес...

Балкан 20.05.20 | 15:38

Дендијас: Ако за да дојдеш во Грција треба да направиш 15 различни работи, 20 тестови и 15 документи, нема никогаш да дојдеш

Ако за да дојдеш во Грција си во ситуација да треба да направиш 15 различни работи, 20 тестови и 15 документи, нема никогаш да дојдеш, вели министерот за надворешни работи...

Балкан 29.02.20 | 18:11

Алармот е вклучен: Дендиас ги информирал соседните земји за ситуацијата со мигрантите

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, за ситуацијата со мигрантите и бегалците денеска телефонски ги информирал Високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна...

Балкан 13.01.20 | 12:15

Дендијас: Дијалог и отворен канал на комуникација со Турција

Грција на билатерално ниво со Турција секогаш одржува отворени канали за комуникација, вели министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендијас во интервјуто...

Балкан 15.12.19 | 14:34

Дендијас: Ги продлабочуваме односите, но нема да толерираме непочитување на Преспанскиот договор

Ги продлабочуваме односите со Македонија, но нема да толерираме појави на нецелосно усогласување и правилно толкување на договореното, рече министерот за надворешни...

Балкан 09.12.19 | 12:14

Дендиас од Брисел: Верувам дека во одредена мерка, нешто постигнавме денеска

Подобрување на методологијата на проширувањето и потребата да се задржи европската перспектива на земјите од регионот, според шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас,...

Македонија 02.12.19 | 09:32

Дендијас за можната победа на ВМРО-ДПМНЕ: Не се мешаме во внатрешноста на другите земји

Дискусијата за методологијата на интегративниот процес не треба да ги забави носењата одлуки за почеток на пристапни преговори со Македонија и Албанија, вели...

Македонија 26.11.19 | 13:51

Грчкиот министер најави дека наскоро ќе има прва седница на комисијата за трговски марки

Грција дава целосна и силна поддршка за приклучувањето на Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната...

Македонија 26.11.19 | 08:51

Дендијас во Скопје, средби со државниот врв

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија, а ќе оствари средби со домаќинот, шефот на дипломатијата...

Македонија 21.11.19 | 14:12

Шефот на грчката дипломатија Дендијас во вторник во Скопје

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендијас и заменикот министер за надворешни работи надлежен за економска дипломатија Костас Франкојанис во вторник, на 26 ноември,...

Балкан 08.11.19 | 08:34

Грција не се плаши од промената на власта во Македонија

На маргините на Светскиот економски форум во Женева денеска премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, ќе се сретнат со шефот на грчката...

Балкан 07.11.19 | 17:52

Дендијас: ЕУ создаде јаз во политиката кон Македонија и Албанија

Европската Унија создаде јаз во политиката и кон Македонија и кон Албанија, ги остави на „чекање“, а „чекањето“ не е политика, „чекањето“ не е воопшто ни позиција,...