Ознака: никос дендијас
Македонија 27.05.22 | 15:50

Грција уште не ги ратификувала Меморандумите за Македонија, Дендиjас одговара зошто се чека

Меморандумите со Македонија ќе бидат ратификувани кога националниот интерес и програмата на Парламентот ќе го дозволат тоа, рече министерот за надворешни работи на...

Македонија 25.05.22 | 22:13

Ковачевски го прими Дендијас

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас кој е во еднодневна посета...

Економија 25.05.22 | 20:25

Дендијас: Голема грчка компанија е заинтересирана да инвестира 200 милиони евра во Македонија

Економската размена помеѓу Македонија и Грција во 2021 година достигнала нешто повеќе од 930 милиони евра, а ако се земат предвид податоците од првиот квартал годинава...

Македонија 25.05.22 | 20:09

Дендиас: Преговорите со Македонија и Албанија треба да почнат веднаш

Грција работи засилено за обезбедување на мирот, безбедноста и стабилноста на регионот. Верувам дека единствениот пат за да се постигнат тие цели претставува јасна...

Свет 04.04.22 | 15:03

Дендиас: Грција ќе биде дел од обновата на Одеса

Единственото нешто што можам да го кажам во моментов, во овие тешки времиња е дека ќе бидеме дел од иднината, помагајќи ви да го реконструирате овој град и да го направите...

Балкан 18.02.22 | 08:37

Дендиас во Москва на средба со Лавров

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, денеска во Москва ќе се сретне со неговиот руски колега Сергеј Лавров, а според грчкото МНР разговорите ќе...

Балкан 02.02.22 | 10:08

Блинкен му се заблагодарил на Дендиас за придонесот на Грција во Авганистан

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен преку писмо до шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас изразил благодарност за придонесот на Грција во Меѓународните...

Вести 17.12.21 | 13:35

Дендиас: Проблемите на Договорот од Преспа се очигледни

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, за време на расправата во Парламентот за буџетот за 2022 година, говорејќи за надворешната политика, се осврна на регионот. Дендиас,...

Балкан 17.12.21 | 13:33

Дендиас: Проблемите на Договорот од Преспа се очигледни, но договорите мора да се почитуваат

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас за време на расправата во Парламентот за буџетот за 2022 година, говорејќи за надворешната политика, се осврна на регионот,...

Балкан 26.10.21 | 11:07

Дендиас: Европејците треба да им понудат јасна пристапна перспектива на земјите од Западен Балкан

Сакаме европска перспектива за Западен Балкан и на сите актери јасно им кажуваме дека треба да ги зголемат нивните напори. Европејците треба да им понудат јасна пристапна...

Скопје 14.10.21 | 19:26

Дендијас: Грција е прва земја-членка на ЕУ од ЈИЕ и се обврзува да го внесе Западен Балкан во Унијата

САД и Грција на третата рунда стратешки дијалог уште повеќе ги зацврстија билатерални односи и потпишаа обновена верзија на Заедничкиот договор за соработка во одбраната. Во...

Македонија 31.08.21 | 15:14

Заев пред Дендиас: Преземени се обврски за прилагодување на Договорот од Преспа

Претседателот на Владата оран Заев денеска, придружуван од министерот за надворешни работи Бујар Османи го прими министерот за надворешни работи на Република Грција...

Вести 31.08.21 | 12:56

Дендиас се заблагодари за таблата на музејот и пред споменците на Филип и Александар

 Грција силно ја поддржува Македонија и целиот Западен Балкан на патот кон Европската Унија. Грција е и може да биде ваш најголем пријател и соработник. Изборот...

Македонија 30.08.21 | 15:46

Дендијас утре во Скопје, ќе се дискутира до каде е целосното имплементирање на Преспански договор

Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре во Скопје ќе биде домаќин на својот грчки колега Никос Дендиас, кој доаѓа во официјална посета на Македонија. Како...

Балкан 27.08.21 | 17:07

Дендиас на средба со американскиот сенатор Менендез: Грција е столб на стабилноста и демократијата во регионот

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и претседателот на Комитетот за надворешни односи во американскиот Сенат, Роберт Менендез на нивната средба во грчкото МНР,...

Македонија 26.08.21 | 13:39

Дендијас доаѓа во Скопје да прави евалуација на спроведувањето на Преспанскиот договор

Шефот на дипломатијата на Грција Никос Дендијас кон крајот на месецот доаѓа во посета на Македонија, при што ќе се направи и евалуација на спроведувањето на обврските...

Македонија 10.07.21 | 17:29

Османи се сретна со Дендијас во Дубровник

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Бујар Османи, денес, на маргините на Дубровник форумот оствари средба со министерот за надворешни работи...

Балкан 05.06.21 | 16:09

Средба Османи-Дендијас: На маса грчко признавање на Косово

Претседателката на Косово, Вјоса Османи на средба со шефот на грчката дипломатија, Никос Дендијас, кој престојуваше во официјална посета на Приштина, побара официјална...

Балкан 31.03.21 | 13:05

Грчкиот министер се пофали: Грција има стабилизирачка улога во Источниот Медитеран и на Балканот

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, порача дека консолидација на мирот е  примарна цел на неговата држава и на Западен Балкан, каде што Грција долго време се...

Македонија 28.01.21 | 10:12

Дендиjас: Ќе се обидеме да го олесниме решавањето на разликите меѓу Скопје и Софија

Како земја која одржува пријателски односи со Бугарија и Македонија, ќе се обидеме на секој можен начин да го олесниме решавањето на нивните разлики, вели министерот...