Ознака: николај милков
Македонија 30.01.23 | 12:08

Зашов: Неприфатливо е Милков во тој тон да му се обраќа на претседателот Пендаровски

Во мојата последна колумна му се обраќам на бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков, кој беше амбасадор на Бугарија во Букурешт и каде имавме комуникација,...

Македонија 30.01.23 | 08:24

Милков: Враќање на ситуацијата од пред десет дена не нѐ задоволува, сакаме Бугарите да влезат во Уставот

Сакаме да бидат заштитени правата на Бугарите таму. Се стремиме кон таква деескалација која ќе донесе подобра заштита на правата на Бугарите. Очекуваме конкретни чекори,...

Македонија 27.01.23 | 13:35

Милков: Бугарија нема да стави ново вето на европскиот пат на Македонија, затоа што „не ни почнала преговори“

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков нагласи и дека Бугарија нема да стави ново вето на европскиот пат на земјава, бидејќи, како што рече, тоа...

Балкан 27.01.23 | 12:01

Милков: Со нота бараме пристап на сите Бугари на споменикот на Гоце Делчев

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на бугарските државјани кои ќе патуваат во Македонија до споменикот на Гоце Делчев на 4-ти февруари. На чествувањето...

Балкан 26.01.23 | 11:01

Милков: Пендаровски зборува за 12 убиени Македонци, а не знае за илјадници убиени Бугари

Бугарија ќе ги преземе сите мерки за случајот „Пендиков“ и тие се веќе во тек, изјави за бугарската БНТ бугарскиот технички министер за надворешни работи Николај Милков. Тој...

Балкан 24.01.23 | 11:34

Бугарскиот министер Милков не дојде на дебатата за Македонија

Бугарските пратеници денеска нема да дебатираат за односите со Македонија затоа што министерот за надворешни работи Николај Милков не дојде во Народното собрание...

Балкан 23.01.23 | 23:53

Бугарија побарала солидарност од другите земји-членки на ЕУ во врска со случајот со Пендиков

Mинистерот за надворешни работи на Бугарија, Николај, кој денеска учествуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел, од европските колеги...

Македонија 23.01.23 | 19:20

Пендаровски до Милков: Грозна е изјавата за традицијата на колежи, кога ќе има време, нека прошета до Ваташа

Грозна е изјавата на шефот на бугарската дипломатија Николај Милков, смета претседателот Стево Пендаровски и му препорачува да прошета до Ваташа, каде што бугарскиот...

Македонија 22.01.23 | 17:09

Димоски: Само ова е доволна причина перикава да биде разрешен од министерското место

Молкот на Бујар Османи, додека неговиот бугарски колега Николај Милков пред него вели дека „во Македонија се враќаат црните традиции на палење, стрелање и насилство“,...

Балкан 22.01.23 | 14:28

Во Македонија се враќаат црните традиции на палење, стрелање и насилство, рече бугарскиот министер, додека Османи стоеше мирно

Министерот за надворешни работи Бујар Османи со неговиот бугарски колега Николај Милков денеска во болница во Софија го посетија секретарот на бугарскиот клуб „Борис...

Балкан 21.01.23 | 17:37

Милков: Кога во Македонија ќе го променат однесувањето, тогаш ќе дадеме зелено светло за интеграција

Позицијата на Бугарија во однос на интеграцијата на Македонија е јасна од самиот почеток. Тоа се критериуми кои мора да се исполнат и без нивно исполнување не...

Македонија 05.10.22 | 22:53

Бугарскиот министер за надворешни: Ако цар Борис трети е проблем, Јосип Броз Тито е уште поголем

Mинистерот за надворешни работи во службената влада во Софија, Николај Милков, порача дека Бугарија е Европска Унија и додека преговара со ЕУ, Република Македонија преговара...

Македонија 29.09.22 | 13:05

Милков реагира: Фудбалскиот натпревар и пресудата на Алабаковски не испраќаат позитивна порака

На редовниот брифинг во бугарското Министерство за надворешни работи, министерот Николај Милков коментираше дека оваа недела имало два настана со Република Северна...

Балкан 13.09.22 | 11:05

Шефот на бугарската дипломатија на разговори со амбасадорите на земјите од Западен Балкан

Бугарскиот министер за надворешни работи во техничката влада, Николај Милков, разговараше со амбасадорите и претставниците на амбасадите на земјите од Западен Балкан...

Македонија 04.09.22 | 13:18

Милков: Сериозно се подготвуваме за утрешната посета на Ковачевски

Сериозно се подготвуваме за утрешната посета на македонскиот премиер Димитар Ковачевски на Бугарија, коментира бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков...

Балкан 19.08.22 | 11:41

На бугарскиот министер опозицијата во Македонија му е виновна што Бугарија не може да оставри се што замислила

Имаме шанса да ги решиме проблемите  Македонија, кои траат со децении, но не беа третирани сериозно, изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков. –...

Балкан 19.08.22 | 10:28

Бугарските власти непријатно изненадени зошто се истражува отворање на бугарски здруженија

Внимателно следиме – вака вршителот на должноста министер за надворешни работи Николај Милков за БНТ ја прокоментира информацијата дека обвинителството во Македонија...

Македонија 12.08.22 | 14:13

Османи разговораше со новиот бугарски колега

Министерот за надворешни работи на Македонија телефонски разговораше со новиот министер за надворешни работи на Република Бугарија, Николај Милков. Како што соопшти...

Балкан 10.08.22 | 11:29

Бугарскиот министер призна дека преговараат со партијата на власт во Македонија, а не со државата

Се надевам дека во Македонија ќе се спроведе ист таков процес на консолидација во однос на тоа што ние можеме да направиме во позитивна смисла, зашто за жал, додека ние...

Македонија 08.08.22 | 12:09

Македонија ќе добие листа со конкретни обврски околу Бугарија, открива техничкиот министер

Една од првите обврски на преодната бугарска влада ќе биде да се усвои писмен документ во кој ќе се дефинираат конкретните задачи пред институциите во Бугарија со конкретно...