Ознака: Никола Тесла
Балкан 23.09.22 | 10:36

И Никола Тесла бил Бугарин!?

Бугарските медиуми излегоа со нови сознанија за српскиот научник Никола Тесла. Според нив, крштеницата на Тесла е напишана на „чист бугарски“ јазик. Во крштеницата...

Калеидоскоп 10.08.22 | 17:40

Вака звучел гласот на Никола Тесла

На социјалните мрежи се појави снимка од  гласот на Никола Тесла која ја разбранува јавноста. Во аудио снимка од само 30 секунди тој зборува за неисцрпната енергија што...

Балкан 10.04.22 | 12:23

Никола Тесла имал многу едноставна, но стриктна диета со избрани продукти за да го држи мозокот во кондиција

За ликот и делото на Никола Тесла се познати многу работи, но дали некој се запрашал како се хранел големиот научник и пронаоѓач? Имајќи предвид дека станува збор за...

Балкан 04.02.22 | 23:51

Го ставаат на еврото: Хрватите им го земаат Никола Тесла на Србите слично како Гоце Делчев нам Бугарите

На денешната седница на Хрватскиот национален совет за еврото, претставени се избрани дизајни од националната страна на хрватските монети во евра и центи. Кога Хрватска...

Балкан 04.02.22 | 11:57

Пленковиќ го претстави дизајнот на хрватските евро-монети, на една од нив и ликот на Тесла

На денешната седница на хрватскиот Националнен совет за еврото беа претставени избраните дизајни од националната страна на хрватските монети на еврото и цент. Кога...

Балкан 07.01.22 | 19:29

Ново откритие на Бугарите: Никола Тесла имал бугарски корени

Еден од најзначајните научни умови во историјата на човештвото, Никола Тесла, е починат на денешен ден – 7 јануари 1943 година, а по повод таа годишница, на големиот научник...

Балкан 25.07.21 | 12:59

„Може да го стават Брус Ли на еврото“ – Вучиќ со прашање до Загреб: Каква врска има Тесла со Хрватска?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во гостување на Пинк ТВ ја искоментира желбата на Хрватска да го стави ликот на Никола Тесла на еврата. „Да сакам да се пошегувам,...

Технологија 03.05.21 | 21:26

Авионот со ликот на Тесла ќе лета до Њујорк – патниците ќе јадат тоа што јадел и научникот

Новиот ербас А330 на Ер Србија, кој под името на научникот Никола Тесла ќе лета од Белград до Њујорк простигнал во главниот град на Србија. Авионот долетал од Холандија,...

Балкан 07.01.21 | 23:31

Го сметале за чудак: Никола Тесла само еднаш бил во Белград

Еден од најголемите научници на сите времиња Никола Тесла речиси целиот живот го поминал во САД каде ги има откриено најголемите изуми.Тој е роден во Хрватска, во областа...

Технологија 21.09.20 | 09:51

Единствената преостаната лабораторија на Никола Тесла во САД ќе стане музеј

Варденклиф, единствената преостаната лабораторија на Никола Тесла, што се наоѓа на Лонг Ајленд (САД), е на чекор до нејзино претворање во Музеј Тесла, изјави директорот...

Балкан 13.06.20 | 22:27

Доктор Несторовиќ ќе бара лек за короната со помош на изум од Никола Тесла

Доктор Бранислав Несторовиќ најави дека српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе финанисра производство на апарат на база на изум на Никола Тесла со пулсно електормагнетно...

Балкан 17.05.20 | 18:44

Слично како Бугарија со Македонија: Хрватите се обидоа да ја уценуваат Србија за тоа чији е Никола Тесла

По примерот на Бугарија со Македонија, и Хрватска се обиде да ја уценува Србија за историска личност. Ако за Бугарите е спорен Гоце Делчев, за Хрватска тоа е научникот...

Балкан 16.05.20 | 22:45

„Зраци на смртта“: Д-р Несторовиќ открива дека Србија била бомбардирана со изум на Никола Тесла

Познатиот српски доктор Брансилав Несторовиќ отрива дека за бомбардирањето на Србија во 1999 година биле користени изуми кои ги измислил еден од најголемите српски научници...

Калеидоскоп 14.10.19 | 22:41

Ретка фотографија: Како изгледал Никола Тесла на смртта

Еден од најголемите научници во светот, Никола Тесла почина на православен Божик в0 1943 година, но за неговата смрт има многу мистерии. Веста за смртта во собата на хотелот...

Балкан 18.07.19 | 09:48

Тревога на белградскиот аеродром: Од авионот евакуирани 130 патници поради дојава за бомба

На белградскиот аеродром „Никола Тесла“ е испратена специјална полициска екипа поради дојава дека во еден авион има поставено бомба, пишуваат српските медиуми. Се...