Ознака: Никола Пановски
Здравје 07.04.21 | 16:03

Околу 60 македонски здравствени работници добиле ковид по првата доза вакцина

Дали се доволни 14 дена за создавање имунитет против корона вирус, по примена вакцина? Ова прашање ги мачи поголем број од граѓаните. Во групата Ковид 19, совети и искуства,...

Македонија 04.04.21 | 15:49

На д-р Пановски му посакувале смрт откако рече власта не се справува и оти ќе умираат по 60 на ден

Доктор Никола Пановски објави дека на социјалните мрежи му поскакувале смрт и оти знае дека не е омислен кај власта. Власта не ме сака значи на прав пат. Вистината боли...

Македонија 03.04.21 | 22:13

Пановски прогнозира: На 20 април ќе имаме над 60 починати

Епидемиологот д-р Никола Пановски, смета дека според бројот на хоспитализирани, а секако не се хоспитализираат луѓе без потреба во вакви пикови, можеше да се очекува...

Македонија 05.03.21 | 19:23

Д-р Пановски: Во Македонија има пет пати поголема смртност од корона од просекот во светот

Јас направив пресметка дека Северна и Јужна Америка и Европа имаат 1.060 смртни случаи на милион, останатиот свет има 88 и тоа Азија и Африка и Австралија само 35. Македонија...

Здравје 01.03.21 | 22:44

Пановски: Со седење во канцеларија не се наоѓаат вакцини

Сите средства треба да се употребат при набавка на вакцини, сите методи, па дури да се употребат и луѓе кои што играат и голф со газдите на фармацевтските компании или...

Македонија 01.03.21 | 12:12

Ако воопшто дојде поголема количина на вакцини во март, првичните ефекти би се виделе во јуни

За жал вакцината нема да не спаси од бранот кој доаѓа, таа доцни, а ако воопшто дојде поголема количина на вакцини во март, нејзините првични ефекти би се виделе во јуни,...

Македонија 29.12.20 | 20:51

Пановски: Во повеќе од 100 здравствени установи наместо стручен кадар се поставени партиски активисти

Епидемиолог доктор Никола Пановски во вечерашното гостување во емисијата Топ тема на ТВ Телма обвинува дека во здравствените установи кои се над 100 наместо стручен...

Македонија 14.12.20 | 17:47

Пановски: Предложените мерки за празниците нема да имаат влијание

Микробиологот професор д-р Никола Пановски, вели дека со предложените мерки од Комисијата за заразни болести сè е оставено на свеста на граѓаните и дека гледано од медицински...

Здравје 08.12.20 | 09:19

Пановски: Двојни дози Сумамед ниту лекарот смее да предложи, ниту фармацевтот смее да издаде во аптека

Не земајте антибиотици на своја рака, ако лекарите сметаат дека има бактериска инфекција, нивно право е да пропишат антибиотик, но двојни дози на лек ниту лекарот смее...

Македонија 03.12.20 | 19:23

Д-р Пановски: Епидемијата поттикна милионско профитерство, борбата не може да се води со средства на граѓаните

Микробиологот Никола Пановски во емисија на Телевизија 24 обвини за „воено профитерство“ на приватните болници. Пановски смета дека во кризна состојба, државата не...

Македонија 25.11.20 | 12:32

Д-р Пановски: Итно преведете протоколи за ковид-19, ова лудило мора да престане, олку лекови ни здрав човек не може да издржи

Професорот на Медицинскиот факултет, д-р Никола Пановски преку својот Фејсбук профил пренесува случај на пациент, кому му препишале толку многу лекови, како што тој...

Македонија 07.11.20 | 08:48

Ќе се лекуваат само болни од ковид-19 и поради тоа ќе се зголеми бројот на хронични незаразни заболувања

Околу 900 ковид-пациенти се хоспитализирани во болниците низ државата. Од 150 пациенти на Инфективна клиника Скопје, дури 130 се на кислородна поддршка. Во ГОБ „8 Септември“...

Македонија 05.11.20 | 13:32

Пановски бара воведување на полициски час

Микробиологот Никола Пановски препорачува воведување на полициски час како мерка во борбата против вирусот. Во изјава за „Канал 5“ вели дека вчерашните бројки ќе...

Македонија 30.10.20 | 09:18

Пановски: Носењето маска на отворено ќе има контраефект, луѓето ќе се собираат дома

Јас сум сосема разочаран и збунет, немам никакво објаснување. Гледам дека граѓаните бараат да се прскаат улиците стопати, нема вирусолог што ќе каже дека овој вирус...

Здравје 22.10.20 | 19:18

Пановски: Доколку се тестираат повеќе, до 1.000 новозаразени на ден ќе стигнеме без проблем

Ситуацијата со ширењето на коронавирусот е сериозна и загрижувачка ситуација и најмногу зависи од граѓаните како ќе ја поминеме зимата. До бројката од 1.000 новозаразени...

Здравје 02.10.20 | 09:49

Пановски: Јануари ќе биде критичен, џабе ги дезинфицирате чевлите

Докторот вирусолог Никола Пановски во гостувањето во емисијата „Клик Плус“ на „ТВ21“ рече дека очекува ковид-19 повеќе да се шири кога времето ќе залади, па затоа јануари...

Македонија 21.09.20 | 22:13

Пановски: Мерките нагло се олабавија и сега веќе 2-3 месеци се нема контрола врз корона вирусот

Универзитетскиот професор д-р Никола Пановски во „Топ Тема“ на Телма истакна дека вакво покачување или таканаречен втор бран се очекувал во ноември, а не сега, но како...

Македонија 17.08.20 | 09:00

Пановски: Училиштата требаше да се отворат на 15 август, а не да се одложува наставата

Доктор Никола Пановски, еден од врвните микробиолози во земјава, смета дека државата прави голема грешка што размислува за одложување на почетокот на учебната година. Наместо...

Македонија 08.06.20 | 23:31

Доктор Пановски: Епидемиолозите по наредба или ургенција, иако знаеја дека бројот ќе расте, рекоа дека се е под контрола

Професор Доктор Никола Пановски, микробиолог, вечерва во „Топ тема“ во Телма телевизија, а во врска со состојбата со коронавирусот, истакна дека епидемиолозите знаеле...

Македонија 02.06.20 | 10:56

Пановски: Ситуацијата со кoрoнaвиpycот излезе од кoнтролa

Работата е веќе испуштена од контрола, не требаше да се пуштат навечер младите да шетаат, затоа што тие допрва ќе го шират вирусот како најголеми преносители – тврди...