Ознака: Никола Христовски
Скопје 23.06.20 | 18:57

Младите дадоа жолт картон за судството, се маршираше за правда за Кољо

Неколку стотици граѓани, претежно млади лица, денеска го одржаа вториот протест „Правда за Кољо“ и уште еднаш го искажаа својот револт за висината на пресудата со...

Македонија 15.06.20 | 11:06

Се огласи Кривичен: Нападот над Шекеринска и убиството на Христовски не може да се споредуваат

Во пресрет на денешниот протест „Правда за Кољо“, најавуван во 18.00 часот, за одлуката А.Т.(18) од Скопје да биде осуден само на три години казна затвор за убиство на 17-годишникот...

Македонија 14.06.20 | 13:05

Скопје се буди по срамната пресуда од 3 години: Утре во 18 часот повик за правда за Кољо

На тригодишна затворска казна е осуден 18-годишниот скопјанец А.Т. кој беше обвинет за убиство на 17-годишниот Никола Христовски лани во скопската населба Ново Лисиче. Граѓаните...

Црна хроника 12.06.20 | 13:41

Косата на вицепремиерката Шекеринска поскапоцена од животот на 17-годишниот кошаркар Никола Христовски

За потегнувањето за коса на тогашната пратеничка Радмила Шекеринска, 70-годишниот „терорист“ Панче Ангелов доби 4 години затвор, а убиецот на 17-годишното момче Никола...

Црна хроника 15.08.19 | 15:11

Делата од омраза не се случуваат во вакуум, тие се насилна манифестација на предрасуди

Хелсиншкиот комитет за човекови права изразува жалење за прерано загубениот живот на Никола Христовски и ги повикува надлежните институции сериозно да работат на...

Црна хроника 15.08.19 | 09:58

Денеска згacна животот на мојот единец: Мајката на yбиeното момче од Ново Лисиче се простува од нејзиниот син

Mајката на убиеното младо момче од Ново Лисиче преку тpoгателна порака на социјалните мрежи ја излеа болката по изгубеното чедо Денеска згacна животот на мојот син единец....

Црна хроника 15.08.19 | 08:47

Притвор за осомничениот за убиството на Никола Христовски

Притвор во траење од 30 дена му е определен на осомниченот за убиството на 17- годишниот Никола Христовски, што се случи завчера во населбата Ново Лисиче во Општина Аеродром,...

Кошарка 14.08.19 | 18:26

МЗТ Скопје со сочуство до семејството на Никола: Вечно ќе се сеќаваме на неговиот секогаш ведар лик

17-годишниот Никола Христовски е жртва на вчерашната физичка пресметка во населбата Ново Лисиче. Ова момче беше дел од младиот тим на МЗТ Скопје. Од таборот на тимот од...