Ознака: Никол Пашинјан
Свет 11.01.21 | 18:21

Ерменскиот премиер смета дека статусот на Нагорно-Карабах останува нерешено прашање

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан, по разговорите со претседателите на Русија и Азербејџан, Владимир Путин и Илхам Алиев, порача дека статусот на регионот Нагорно-Карабах...

Свет 26.11.20 | 13:18

Пашињан: Јас сум одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах, но и за иднината на Ерменија

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан, изјави дека се чувствува одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме...

Свет 16.11.20 | 15:09

Пашињан: Немавме шанси против здружените Азербајџан, Турција и терористите од Блискиот Исток

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан на онлајн прес-конференција изјави дека тој ја сноси главната одговорност за ситуацијата во Нагорно-Карабах. Како резултат на воените...

Свет 10.11.20 | 09:25

Премиерот на Ерменија потпиша договор со Азербејџан: Ова не e пораз сè додека не признаеме дека сме поразени

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, објави дека потпишал договор со лидерите на Русија и Азербејџан за прекин на воените дејствија во регионот Нагорно Карабах. Заедно...

Свет 13.10.20 | 10:05

Нагорно Карабах се ближи кон хуманитарна катастрофа

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, предупреди дека ситуацијата во Нагорно Карабах станува се полоша и се ближи до хуманитарна катастрофа. На средба со амбасадорите...