Ознака: Независност
Македонија 08.09.20 | 09:11

Пендаровски: Заеднички императив е следните години да живееме многу подобро отколку до сега

Пред скоро три децении, во 1991-та, на референдум, убедливо мнозинство наши граѓани гласаа да живеат во независна, слободна и демократска Република Македонија. Оттогаш...

Семејство 12.08.20 | 15:42

Младите во Шведска стануваат независни на 18, во Македонија над 30 години

Според податоците на Евростат, младите во Македонија и во речиси сите земји во регионот го напуштаат домот на своите родители со над 30 години. Покрај Македонија, ова...

Свет 04.07.20 | 13:30

САД го прославуваат Денот на независноста

САД денеска го прославуваат Денот на независноста, а ова е воедно и 244-от роденден на една од најголемите светски сили. На Твитер налогот на Белата куќа е објавено кратко...

Свет 14.12.19 | 18:45

Шкотска бара независност

Борис Џонсон во разговор со шкотската премиерка, категорично го отфрлил нејзиното барање Шкотска да се одвои од Обединетото Кралство. Борис Џонсон нема право да одлучува...

Македонија 08.09.19 | 16:59

Михајловски: Сме се отворале како школка, дека на школка слават, а да беше на љунфер брдо? М? Зоки?

Во своето обраќање по повод Денот на независноста на Македонија, Зоран Заев денеска посочи дека местото – Школка – како да има некаква симобилика со своето име. Заев...