Ознака: невработеност
Свет 28.05.20 | 10:14

Околу 500.000 Италијанци годинава ќе го загубат работното место

Поради кризата со новиот коронавирус, во Италија околу 500.000 луѓе ќе ја загубат работата, а стапката на вработеност во таа земја од периодот пред пандемијата ќе се врати...

Свет 29.04.20 | 18:12

Короната ќе ја зголеми невработеноста во САД

Во администрацијата на претседателот Доналд Трамп не ја исклучуваат можноста поради пандемијата на коронавирус невработеноста во земјата да порасне до 20 проценти. Некои...

Свет 12.03.20 | 14:55

Околу 3.600 претпријатија и 60.000 вработени се погодени од техничка невработеност поради коронавирусот

Поради ширењето на коронавирусот, речиси 3.600 претпријатија во Франција веќе побараа да користат делумни мерки за невработеност за своите работници, или околу 60.000 лица...

Свет 14.01.20 | 10:18

Чешка, Германија и Полска со најниска стапка на невработеност во ЕУ

Стапката на невработеност во Европската унија е на најниско ниво од јануари 2000 година. Според најновите податоци на  Еуростат, стапката на невработеност во ЕУ во ноември...

Македонија 18.12.19 | 09:59

Заев не создава еднакви можности, туку поделено општество: Фер ли е да го наградите професорот кој ѝ дал стипендија на ќерката на министерот?

Со Заев, Македонија е на дното на листата на земји со еднаков развој и меѓу 10-те со највисока стапка на невработеност кај младите, заедно со Свазилен, Намибија и Либија,...

Свет 29.11.19 | 12:16

Рекордно ниска стапка на невработеност во Германија

Невработеноста во Германија е на најниско ниво од обединувањето на поранешна Источна и Западна Германија во 1990 година, објави денеска германската Федерална агенција...

Свет 02.10.19 | 14:03

Шведска со стапка на невработеност речиси највисока во ЕУ

Стапката на невработеност во Шведска се зголемува и сега е една од највисоките во Европската Унија и покрај тоа што премиерот Штефан Лафвен вети дека ќе ја намали. Новите...

Економија 24.09.19 | 15:46

Се намалува ли невработеноста вештачки?!

Дали владата на СДСМ уште од првиот ден манипулира со бројката невработенст во Република Македонија?  Официјалните податоци на Државниот завод за статистика за 2016...

Економија 18.08.19 | 18:50

Во Македонија има се повеќе невработени магистри и доктори на науки

Во Македонија има се повеќе невработени со високо образование, магистри и доктори на науки. Според податоците на Агенцијата за вработување, во земјава во моментов има...

Економија 02.08.19 | 17:51

Невработеноста во Македонија трипати повисока отколку во ЕУ

Во последниот извештај на Еуростат се покажува дека во Македонија невработеноста е три пати повисока од, невработеноста во земјите членки на Европската унија. Во земјава...

Свет 05.05.19 | 09:20

3,6% е невработеноста во Унгарија, регионот, далеку од развиените земји на Европската унија

Стапката на невработеност во САД во април падна на најниско ниво во изминатите 49 години, покажуваат податоците на американското Министерство за труд. Стапката на невработеност...

Економија 15.04.19 | 19:08

Мицкоски до невработените: Не очајувајте, надежта е почетокот на падот на оваа власт

Се обраќам до невработените, не ги прифаќајте оние лаги на власта дека само што не ни тргнало подобро, а 2 години одиме само назад. Македонија со оваа власт инвеститорите...

Свет 15.04.19 | 12:13

Рапидно зголемување на невработеноста во Турција

Бројот на невработени во Турција се зголеми во јануари до речиси 10-годишен врв од 14,7 отсто, што е јасен доказ дека се подлабоката економска рецесија се одразува негативно...

Економија 20.03.19 | 12:38

Невработеноста на младите секаде во регионот се намалува, само во Македонија порасна на 47,6%

Невработеноста кај младите се намалила во сите балкански земји, освен во Македонија и Косово, е наведено во новиот извештај на Светска Банка трендови на пазарот на...

Економија 12.02.19 | 09:26

Македонија шеста во светот според стапката на невработеност

Според „Голд брокер“, Македонија во моментов го дели шестото место со Ангола во светот според стапката на невработеност од 20 проценти. Недостижен на врвот е Конго...