Ознака: невработеност
Економија 05.09.21 | 08:00

Заев е убеден дека невработеноста сега е најниска

Невработеноста за вториот квартал од 2021 година на историски најниско ниво од 15,9% и во споредба со истиот период во 2020 година, е намалена за 4,8%, напиша вечерва премиерот...

Економија 30.08.21 | 10:44

За 6 месеци избришани 4.998 фирми, без работа 50.000 лица

Во првите шест месеци од 2021 година од Централниот регистар на Македонија се избришани 4.998 фирми, а за споредба лани за истиот период таа бројка е 4.704. Како што објави...

Економија 21.08.21 | 14:03

СДСМ за само една година остави без работа 60.000 луѓе, а 5.600 фирми ставија клуч на врата

СДСМ за само една година остави без работа 60.000 луѓе, а 5.600 фирми ставија клуч на врата, и за нив не одвои ниту денар. Јавниот долг во последните 4 години е зголемен речиси...

Економија 13.08.21 | 11:14

Најголеми проблеми во Македонија: Eкономија, невработеност здравството и ковид кризата

Според најновата анкета на американскиот НДИ, граѓаните ги детектираа четирите најголеми проблеми со кои се соочуваат. Тоа се економската ситуација во државата, невработеноста...

Економија 22.07.21 | 11:26

Димитриеска Кочоска: Рекордери сме во регионот со 12% пад на вработеноста во приватниот сектор

Македонија е рекордер во регионот со падот на вработеноста во приватниот сектор и тоа се потврдува и од извештај на Светска банка за пролетните прогнози за семјите...

Македонија 16.06.21 | 12:10

Невработеноста и недостапноста на вакцини најголеми проблеми за граѓаните

Најновото национално истражување во Македонија од страна на Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) покажува загриженост во...

Економија 08.06.21 | 14:45

Пандемијата ги зголеми невработеноста и сиромаштијата ширум светот

Иако пандемијата како да „губи здив“, таа сепак силно ја разниша економијата и разорувачки влијаеше врз пазарите на трудот во светот, се констатира во годишниот извештај...

Економија 23.05.21 | 21:16

АА и Алтернатива контра СДСМ: Невработеноста, енергијата и цените зголемени неколку пати повеќе од просечната плата

Коалицијата Алијанса за Албанците-Алтернатива реагираше на наводите соопштени на прес-конференцијата на СДСМ. СДСМ и Владата предводена од оваа партија заедно со ДУИ,...

Економија 01.03.21 | 14:57

Нови 7.000 невработени во текстилната индустрија, Заев незаинтересиран

Додека во земјава секојдневно се продлабочува здравствената и економска криза расте и бројот на невработени. Над 7 000 невработени само во текстилната индустрија. Зголемен...

Свет 23.02.21 | 11:18

Стапката на невработеност во Британија е 5,1 отсто, највисока од 2016 година

Стапката на невработеност во Велика Британија се зголеми во четвртото тромесечjе од минатата година на 5,1 отсто, покажуваат денешните податоци на Националниот завод...

Балкан 19.02.21 | 15:05

Голема невработеност во Бугарија: За едно место осум пријавени

Осум невработени лица се борат за едно работно место во Бугарија, покажуваат податоците на Институтот за пазарна економија за односот помеѓу бројот на невработени...

Балкан 02.02.21 | 15:47

Грција доби 728 милиони евра од ЕУ за ублажување на невработеноста

За финансирање на системот за економска поддршка на вработените, Грција денеска доби уште 728 милиони евра во вид на заем, преку европската програма за привремена поддршка...

Економија 31.01.21 | 09:00

Заев се фали дека блескаме, а 55.000 луѓе останаа на улица

Зоран Заев го злоупотребува буџетот за поткуп, наместо за помош на граѓаните и стопанството. Таканаречениот пакет на антикризни мерки заврши за купување гласови. Доказ...

Економија 09.01.21 | 20:15

Бројот на невработени надминува над 55.000 лица

Денес СДСМ реагираше на изјавата дека до сега бројот на невработени се зголемил за 55.000 лица. Во реакцијата стои дека ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести и дека бројот е многу...

Економија 14.12.20 | 15:25

Заев и економската слика на Македонија – зголемени трошоци за живот, зголемен број на невработени, економија во минус

Лошото менаџирање на економската криза и несоодветната финансиска помош од државата за стопанството ја доведе Македонија во рецесија, јавен долг над 60% од БДП, дефицит...

Свет 01.12.20 | 11:00

Невработеноста во Германија опаѓа и покрај корона кризата

Бројот на невработени во Германија неочекувано опадна во ноември, и покрај мерките за делумно затворање на земјата со цел да се спречи вториот бран на коронавирус во...

Економија 30.11.20 | 13:09

Kороната остави 15.000 луѓе без работа

Во земјава околу 15.000 работни места се изгубени за време на корона пандемијата, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се на податоците...

Економија 29.11.20 | 19:34

Министерката за труд ја обвини дијаспората која се врати во Македонија дека ја зголемила невработеноста

Голем дел од нашите граѓани коишто престојуваа во странство, а кои заради пандемијата се вратија и останаа, почнаа да се пријавуваат во Агенцијата за вработување, за...

Економија 29.11.20 | 15:02

Шахпаска: Бројот на невработени го кренаа и нашинците кои се вратија од странство

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска вели дека поради пандемијата со ковид-19 околу 16 илјади граѓани ги изгувиме работните места, а не 40 илјади...

Економија 21.11.20 | 20:02

Савески: Толку висока невработеност сме немале од 2012 година

Толку висока невработеност сме немале осум години, од 2012 година, коментира на Фејсбук Здравко Савески, доктор на политички науки, синдикалец и активист, анализирајќи...