Ознака: невработени
Скопје 10.11.21 | 12:34

Јавен повик на општина Центар за ангажирање невработени лица од општината во рамки на проектот „Образование за сите“

Во тек е јавниот повик на Општина Центар за ангажирање на невработени лица во проектот „Образование за сите“. Проектот има за цел да ангажира невработени лица кои се...

Економија 30.08.21 | 21:50

За три години избришани 25.000 компании, околу 40.000 луѓе останаа без работа

Според официјалните податоци на агенцијата за вработвање која ги евидентира лицата кои бараат работа во моментов таа бројка е близу 140 илјади додека пред да се појави...

Економија 13.07.21 | 16:26

Заев да каже што ќе направи за 60.000 луѓе кои лани ја изгубиле својата работа

Заев да каже што ќе направи за 60.000 луѓе кои лани ја изгубиле својата работа, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на Заев. Вети 850 милиони евра за стопанството,...

Економија 10.06.21 | 23:35

Димитроска: 20 илјади невработени се избришани од Агенцијата за вработување, тоа не значи дека се враборени

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитроска-Кочоска во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 обвини дека избришани биле 20 илјади невработени лица од Агенцијата за вработување. Од...

Твитови 17.04.21 | 11:37

Некој опасно си игра со бројот на невработени!

ЛУДИЛО….😂😂😂 👉 Пазете го ова…во Февруари месец имало➡️159608 невработени лица за во Март да има➡️145327.. или намалување од верувале или не⚠️14281лица.. Некој опасно...

Економија 16.03.21 | 11:06

Од што се бореа за секое работно место, Македонија има над 55 илјади нови невработени граѓани

Од флоскулата на Владата, се бориме за секое работно место, до 55 илјади лица кои ги изгубија своите работни места од почетокот на пандемијата, односно за само една година....

Економија 15.03.21 | 11:08

Само во февруари нови 927 невработени лица, во Агенцијата вкупно заведени 159.608

Бројот на невработени лица на крајот на февруари според евиденцијата на Агенцијата за вработување изнесува 159608 лица што е за 927 лица повеќе во однос на јануари 2021 година....

Економија 28.02.21 | 15:36

Само во текстилниот сектор лани без работа останале 6783 лица

Пандемијата скрати 6783 работни места во текстилниот сектор, покажа анализата на истражувачкиот тим на Здружението за истражување и анализа (ЗМАИ)-Скопје. Податоците...

Економија 19.02.21 | 09:55

Невработените граѓани да се пријават во Агенцијата за вработување до 19 март за да не бидат избришани

Директорот на Агенцијата за вработување, Абдуш Демири, апелира до граѓаните да ги почитуваат роковите за пријава во Агенцијата, затоа што од 15 септември лани повторно...

Економија 17.01.21 | 13:36

Лани без работа останале 17.026 луѓе

Од 11 март кога беше прогласена пандемијата па до крајот на минатата година, без работа останале 17.026 луѓе во Македонија. Податоците на Агенцијата за вработување покажуваат...

Свет 14.01.21 | 15:55

Речиси милион Американци за една недела поднеле документи дека се невработени

Речиси милион Американци минатата недела поднеле барање за надоместоци за невработеност, според Министерството за труд. Минатата недела, до 9 јануари, 965.000 Американци...

Економија 30.11.20 | 13:02

Бектеши контра Шахпаска: Не сум видел такви анализи дека нашите сограѓни кои живеат надвор го зголемуваат бројот на невработени

Во земјава околу 15.000 работни места се изгубени за време на корона пандемијата, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се на податоците...

Економија 02.10.20 | 10:36

КОВИД-19 во Македонија удри по работните места, најмногу невработени се жени

Жените полесно ја губат работата во кризни времиња бидејќи работат на несигурни и пониско платени работни места. Жените почесто работат на понесигурни работни позиции...

Свет 01.10.20 | 12:57

Стапката на невработеност во еврозоната во август 8,1 отсто

Стапката на невработеност во еврозоната продолжи да расте во август, петти месец по ред, достигнувајќи ниво од 8,1 процент според сезонски прилагодените податоци, објави...

Економија 28.09.20 | 10:34

Статистиката контра Заев: Агенцијата за вработување покажува 40.000 невработени, а Заев се фали дека помогнал за 100.000 вработувања

Агенцијата за вработување за само за шест месеци за време на Ковид-19 кризата регистрирала околу 40 илјади нови невработени во државата. Заклучно со август, во Македонија...

Економија 15.09.20 | 10:49

Од денеска продолжува редовното пријавување на невработените лица во Агенцијата за вработување

Сите невработени лица од денеска треба да продолжат со редовното пријавување на секои 30 дена, за активните баратели на работа, односно на секои шест месеци, за другите...

Свет 31.08.20 | 16:07

Петкратно зголемување на бројот на невработени во Русија во последните шест месеци

Бројот на официјално невработени во Русија во последните шест месеци е зголемен за пет пати, изјави денеска рускиот министер за труд Антон Котјаков. Во моментов во Русија...

Економија 27.08.20 | 12:24

Мерките на СДСМ погубни за граѓаните: За 5 месеци нови 36.362 невработени

Според инфографикот направен од „Рефлектор“ со податоци на Агенција за вработување, кон крајот на август, 36.362 повеќе луѓе бараат работа, за разлика од крајот на март...

Скопје 24.08.20 | 15:42

Кисела Вода распиша оглас за ангажман на 15 образовни асистенти, пријавување до крај на август

Петнаесет лица со завршено високо образование од профилот дипломиран дефектолог, педагог, психолог, професор (одделенски, предметен) ќе бидат времено вработени од Општина...

Економија 11.08.20 | 18:59

Два месеци Агенцијата за вработување не објавува извештај за бројот на невработени во текот на кризата

Агенцијата за вработување не ги објавува официјални податоци колку нови лица се пријавиле како невработени во јуни и јули, а кои добиле отказ од работа. Згора на тоа,...