Ознака: Невенка Стаменковска Стојковски
Вести 01.07.20 | 20:40

Стаменковска ја обвини СДСМ за вработување на партиски послушници

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска Стојковски денеска ја обвини СДСМ дека вработуваат партиски послушници....

Македонија 29.06.20 | 13:24

Стаменковска: Сомнеж за предизборен поткуп во Општина Бутел

Состојбата во јавниот сектор не била никогаш полоша. Овие изминати три години, јавните институции, како на државно, така и на локално ниво, се целосно разградени. Наместо...

Македонија 09.06.20 | 22:29

Дали Манчевски знае дека во институцијата во која тој е министер веќе имапозитивен случај на Ковид-19?

Скандалозна и политичка е објавата на Дамјан Манчевски, чиј приоритет е партијата и тесно партиски цели на СДСМ а не вработените во јавниот сектор!, реагира дополнителната...

Економија 01.06.20 | 17:47

Стаменковска: Административците се вратија на работа без мерки за заштита од ковид-19

Невенка Стаменковска, дополнителната заменик-министерка за информатичко општество и адмнистрација, предупредува дека се доведени во ризик илјадници животи на вработени...

Македонија 01.06.20 | 15:17

Стаменковска-Стојковски: Вработените во јавниот сектор се доведени во ризик

Уште на првиот работен ден илјадници животи на вработените во јавниот сектор се доведени во ризик, обвини дополнителниот заменик министер за информатичко општество...

Македонија 21.05.20 | 14:38

Стаменковска-Стојковски: Околу 35.000 вработени во јавниот сектор се изложени на ризик ако има избори

Негрижата за вработените во јавниот сектор и за останатите учесници во изборниот процес е својствено за Владата на СДС, заканите, уцените и притисоците на работното...

Македонија 20.05.20 | 10:46

Невенка Стаменковска Стојковски: Нема крај на неспособноста и политиканство на функционерите на СДС!

На Фејсбук, дополнителната заменик министерка за информатичко општество и адмнистрација Невенка Стаменковска Стојковски напиша: Секој ден Владата на Зоран Заев најавува...

Македонија 23.04.20 | 11:38

Стаменковска: Директорот на ЈСП, Чушков не ги ослободува од работа хроничните болни и родителите на деца до 10 години

Мојата објава за непочитување на мерката за ослободување од работа поради грижа за дете со навршена возраст до 10 години или имаат хронично заболување и примена на Законот...

Македонија 04.04.20 | 16:36

Стаменковска-Стојковски: Владата да започне со издавање на дозволи за движење на сите медиумски работници

Дополнителниот министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска Стојковски преку својот Фејсбук профил апелира владата веднаш да воспостави...

Македонија 27.03.20 | 15:51

Стаменковска-Стојковски: Власта креира пропагандна машинерија за политичка пресметка со неистомислениците

Уставот дури и во вонредна состојба го гарантира правото на слобода на јавното изразување на мислата. Но државата денес ја води човек кој не верува во владеењето на...

Македонија 25.03.20 | 15:33

Стаменковска-Стојковски: Има масовна злоупотреба при вршење на јавна функција

Дополнителниот заменик министер за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска Стојковски напиша отворено писмо за масовна злоупотреба на вршење...

Македонија 02.03.20 | 12:23

„Функционерите на СДСМ се зафатени со партиски работи, наместо да работат за граѓаните“

Шефот на РИШ на СДСМ, Фаница Николоска која е Директорка на Државниот управен инспекторат со надлежност да спроведува инспекциски надзор е презафатена со партиската...

Македонија 26.02.20 | 12:20

Стаменковска-Стојковски: Ги охрабрувам вработените во јавниот сектор да пријават секаков вид на притисок и поткуп на глас

Денес имам чест да ја најавам кампањата за фер избори пријави притисок со која ги охрабрувам вработените во јавниот сектор да пријават секаков вид на заплашување, притисок...

Македонија 18.02.20 | 13:33

Стаменковска-Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката...

Економија 14.02.20 | 12:11

Стаменковска Стојковски: Аматерски е обидот да ги прикривате податоците за над 40.000 вработувања во јавниот сектор

По повикот за разрешување на директорката на АВРМ, Билјана Јовановска, се најде прозван и министерот Дамјан Манчевски за бројот од над 40.000 ново вработени во администрацијата....

Македонија 08.02.20 | 20:02

Директорка на градинка во Ресен си даде оставка, по нашите укажувања

По нашите укажувања, директорка на градинка во Ресен си даде оставка, објави на Фејсбук заменик министерката за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска...

Македонија 01.02.20 | 14:16

Стаменковска Стојковски: 550 институции немаат годишен план за вработување за 2019

Согласно официјалната евиденција во Министерството за информатичко општество и администрација, 550 институции немаат годишен план за вработување за 2019 година или имаат...

Економија 29.01.20 | 15:33

Стаменковска: Пропусти во постапките за вработување од страна на институциите

Дополнителениот заменик министер во Министерството за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска Стојковски денеска по средба со раководството...

Македонија 27.01.20 | 22:41

Стаменковска: СДСМ ја полни јавната администрација и врши поткуп на граѓаните за изборите

Според заменик министерот за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска Стојковски од ВМРО-ДПМНЕ, полнењето на администрацијата е системска пракса...

Економија 27.01.20 | 17:56

Стаменковска-Стојковски обвини за неправилности при вработувања во државниот и јавниот сектор

Општата состојба на вработените во државниот и јавниот сектор е многу лоша и загрижувачка, а функционерите го изигруваат законот и методологијата за донесување годишен...