Ознака: несакани ефекти
Здравје 06.12.22 | 14:16

Граѓаните може да пријават несакани ефекти од вакцинацијата

Скопје, 6 декември 2022 (МИА) – Министерството за здравство воведе модул преку кој електронски ќе можат да се пријават несаканите ефекти од вакцинацијата, информираше...

Здравје 26.06.21 | 08:27

ФДА додаде предупредување за „Фајзер“ и „Модерна“: Можни се ретки срцеви проблеми по втората доза

Американската администрација за храна и лекови додаде предупредување за вакцините Фајзер/Бионтех и Модерна против Ковид-19, за можен ризик од ретки срцеви проблеми...

Македонија 11.03.21 | 09:41

За негативните ефекти од вакцината нема да бараме одговорност од вас, им ветил Филипче на „Синофарм“

Пишувањата на италијанскиот весник „Ла верита“, дека министерот за здравство Венко Филиче им ветил на Кинезите дека нема да сносат никаква одговорност доколку вакцината...

Македонија 10.03.21 | 11:01

Филипче ја ослободил Кина од било какви негативни ефекти предизвикани од вакцината

Италијанскиот весник „Ла верита“ тврди дека поседува две официјални писма министетот за здравство Венко Филипче до кинеската фирма „Синофарм“. Покрај првичната...

Здравје 17.02.21 | 15:40

Вакцината на „АстраЗенека“ најчесто предизвикува несакани ефекти

Австриската сојузна служба за безбедност во здравството, објави дека меѓу вакцините што се на располагање во земјата, најмногу несакани ефекти предизвикува вакцината...