Ознака: неработни денови
Сервиси 19.04.20 | 20:33

Можност за прошетки: Ако се укинат мерките, месец мај е полн со неработни денови

Доколку се укинат мерките, во меец мај имаме неколку неработни денови кои можат да се искористат за прошетки. Министерот Филипче најави постепено олабовување но не...

Економија 15.04.20 | 11:19

Петок и понеделник неработни денови

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 17 април (петок), Велики Петок,...

Сервиси 02.04.20 | 16:38

КСС и МЗЗПР со предлог: Деновите од 4 до 20 април да бидат неработни

Конфедерацијата на слободни синдикати и Македонското здружение за заштита при работа денеска испратиле предлог до Владата деновите од 4 до 20 април да бидат неработни. Причината...

Калеидоскоп 02.01.20 | 19:09

Шест продолжени викенди оваа година

Во 2020 година ќе имаме вкупно шест продолжени викенди.  Граѓаните од православната вероисповед во првиот продолжен викенд ќе можат да уживаат за неколку денови бидејќи...

Сервиси 01.01.20 | 09:25

Оваа година ќе имаме шест продолжени викенди: Листа на сите неработни денови

Во новата година македонските граѓани ќе имаат шест продолжени викенди. Од вкупно 10 неработни денови за сите граѓани, шест се поврзуваат со викендот, за разлика од минатата...

Сервиси 31.12.19 | 10:57

Следат четири дена одмор

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 7 јануари 2020 година (вторник), првиот ден на Божик според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани...

Сервиси 30.12.19 | 10:38

В година шест продолжени викенди за сите граѓани

Во 2020 година македонските граѓани ќе имаат шест продолжени викенди. Од вкупно 10 неработни денови за сите граѓани, шест се поврзуваат со викендот, за разлика од минатата...

Сервиси 08.12.19 | 11:02

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

Понеделник е последниот неработен ден оваа година, а со тоа добиваме и споен викенд. Идната година имаме многу споени викенди, дури 7. Велигден се паѓа на 20-ти април, Нова...

Сервиси 22.11.19 | 19:54

Велигден се паѓа на 19 април, Нова година (31 декември) и Божик (7 јануари) во вторник: Ова се сите неработни денови за 2020 година

Програма на неработни денови за 2020 година согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година: За сите граѓани на РМ •...

Калеидоскоп 02.11.19 | 20:35

Календар со неработни денови за 2020 година

Министерството за труд и социјална политика ја објави програмата за неработни денови за 2020 година. Согласно со Законот за празниците (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во...

Сервиси 30.10.19 | 11:12

Објавена програмата за неработни денови за 2020 година: Има еден куп продолжени викенди

Министерството за труд и социјална политика ја објави програмата за неработни денови за 2020 година и таа ќе израдува многумина, а најмногу оние што не работат за викенд....

Сервиси 23.10.19 | 18:59

Само уште еден неработен ден до крајот на годината

По повод Денот на Македонската револуционерна борба – 23 Октомври денеска беше неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. До крајот на 2019 година ни останува...

Кариера 22.09.19 | 09:42

Работењето во викенд убива

Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Истражувачите од УКЛА и Кралскиот универзитетет во Лондон дошле до заклучок дека работата за викенди...

Калеидоскоп 05.09.19 | 19:03

Неработните денови до крајот на годината се бројат на прсти, еве што ни следува

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно Законот за празниците, 8 Септември (недела), Денот на независноста, односно 9 септември (понеделник)...

Сервиси 21.08.19 | 14:47

Следниот неработен ден во среда, потоа следи и продолжен викенд

Следниот неработен ден е во среда (28 август). На 28 август, среда, се паѓа празникот Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) и тој ден е неработен за православните...

Сервиси 17.08.19 | 09:11

Среда не се работи: Кои се другите неработни денови?

Следнaта среда е неработен ден. На 28 август, среда, се паѓа празникот Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) и тој ден е неработен за православните верници...

Сервиси 28.07.19 | 10:55

Следи продолжен викенд, а потоа уште два неработни дена

Согласно законот за празниците следниот петок 2 Август, Денот на Републиката е неработен за сите граѓани. Со тоа добиваме споен викенд во кој ќе уживаме. Во август следни...

Калеидоскоп 30.06.19 | 18:27

Еве кога се следните продолжени викенди…

Духовден беше последниот слободен ден, па со тоа добивме споен викенд, но за наредниот ќе треба да почекаме малку повеќе. Следен неработен е 2 Август (петок), Ден на Републиката,...

Сервиси 21.05.19 | 17:42

Претстои продолжен викенд: Четврток и петок неработни денови

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ (,,Службен весник на РМ,, бр.21/98 и 18/07), 23 мај 2019 година (четврток), Националниот...

Сервиси 06.05.19 | 10:12

Месецов следи продолжен викенд: Сите неработни денови до крајот на годинава

До крајот на годинава следат повеќе неработните денови, како и продолжени викенди. За сите граѓани на РМ: 24 мај (петок) „Св. Кирил и Методиј“ – Ден на сесловенските просветители, 4...