Ознака: неонацисти
Свет 03.05.22 | 10:42

Русија го обвини Израел дека ги поддржува неонацистите во Украина

Израел изрази поддршка за Украина по почетокот на конфликтот во февруари, но избегна директна критика од Москва и не воведе формални санкции за руските олигарси, внимавајќи...

Свет 22.03.22 | 10:25

Предупредување од германските безбедносни служби: Неонацисти одат во Украина

Германските безбедносни служби предупредуваат дека повеќе германски неонацисти тргнале кон Украина за да се приклучат во борбата на украинските власти. Според германските...

Свет 12.03.22 | 22:39

Официјална Москва: Одреди на украинските неонацисти како „жив штит“ држат повеќе од 6.900 заложници од 16 земји

Началникот на Националниот центар за управување со одбраната на Руската Федерација, генерал-полковник Михаил Мизинцев, предупреди дека украинските неонацистички...

Калеидоскоп 27.02.22 | 18:31

Фејсбук дозволи величење на неонацистички украински баталјон

Оваа промена покренува прашања во врска со уредувањето на содржината според црната листа на Фејсбук, за која критичарите велат дека нема нијанси и контекст, вели Интерсепт. Фејсбук...

Свет 28.03.21 | 17:27

Неонацистите во Велика Британија се посилни: Регрутираат млади преку социјалните мрежи

Екстремно десничарските и неонацистичките групи сè повеќе ги користат големите дигитални платформи на социјалните медиуми за да регрутираат млади луѓе, открива новиот...