Ознака: Нефи Усеини
Македонија 17.07.19 | 12:55

Заев: Ако Усеини не ги тргне дивоградбите, тоа ќе го стори државата!

Ако Нефи Усеини не ги тргне дивоградбите тоа ќе го стори државата, порача денеска од владата премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со нелегално...

Македонија 16.07.19 | 08:48

Криминалци се почесни

Усеини, овој на ДУИ со дивоградбата во Охрид, се пријавил на тендер за рушење на дивоградбите. Исто и оној газдата на Дурмо турс имаше и фирма за технички преглед. Исто...

Македонија 15.07.19 | 10:12

Штом не го запираш во градење, тој е легален објект

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко во интервју за Саше Политико вели дека и досега отварал локали, хотели, пицерии и отсега ќе отвора. За него пицеријата на Нефи Усеини...

Македонија 14.07.19 | 11:06

Брнс се пофали дека јадела охридска пастрмка и гостиварска баклава, твитерџиите, пак, ѝ дадоа број од Нефи Усеини

Новата амбасадорка на САД, Кејт Мери Брнс првите денови од нејзиниот мандат во земјава ги помина во Охрид каде се сретна со премиерот Зоран Заев. На пат назад за Скопје,...

Македонија 13.07.19 | 21:08

Отворањето на дивата пицерија на Нефи сред Охрид, кога се отвора „Охридско лето“ и цела Влада е таму има посебна симболика

Твитерџиите го коментираа отворањето на пицеријата која е дивоградба во центарот на Охрид. Отворањето на дивата пицерија на Нефи на ден Петровден у сред Охрид, кога...

Македонија 12.07.19 | 18:10

Усеини: Оставете ме на мира, да не бидам безобразен

„Ве молам оставете ме на мира, да не бидам безобразен. Расправајте се со други дивоградби“. Ова е коментарот на советникот од Општина Охрид Нефи Усеини на прашањето...

Македонија 12.07.19 | 17:09

Милчин: Испративте дрска порака „Ми се може, бре, носете се и вие и УНЕСКО“

УНЕСКО зборува – канта тропа. Наместо да се уриваат дивоградби, им се сечат црвени ленти. Дивоградбата на советникот од ДУИ во општина Охрид Нефи Усеини кај Чинарот...

Македонија 05.07.19 | 09:29

Владата ќе го спасува Охрид од своите пајташи

До февруари 2020 Охрид и Македонија имаат рок да ги спроведат препораките за заштита на природните богатства, реши УНЕСКО на 43. сесија што се одржува во Баку, Азејберџан....

Македонија 28.06.19 | 11:48

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески: Нема разбирачка со Нефи Усеини

За 41-годишниот градоначалник на Охрид, Константин Георгиески принципиелно е прашањето околу уривањето на дивоградбата на советникот од редовите на ДУИ Нефи Усеини....

Македонија 23.06.19 | 20:15

Советникот Усеини гради бетонска база без дозволи, никој не го чепка

Советникот во Општина Охрид од редовите на ДУИ, Нефи Усеини, гради и бетонска база на охридското крајбрежје. За оваа градба, Усеини ги нема потребните дозволи кои треба...

Економија 12.06.19 | 13:07

Кралот на дивоградбите ја заврши изградбата кај чинарот

Завршува изградбата на дивоградбата на државно земјиште на советникот во Општина Охрид од ДУИ Нефи Усеини. Без дозвола за градба Усеини на најдрзок начин подигна урбана...

Македонија 28.03.19 | 22:08

Дивоградбата кај Чинарот во Охрид е на Нефи Усеини, советник од ДУИ во Општина Охрид

Инвеститор на дивоградбата во заштитеното градско јадро на плоштадот Чинар во Охрид е членот на Советот на Општина Охрид, Нефи Усеини, од ДУИ, објавија медиумите. Пред...