Ознака: Нефи Усеини
Македонија 14.09.21 | 15:44

Нефи Усеини ќе ја предводи листата на ДУИ во Охрид

Контроверзниот охридски бизнисмен Нефи Усеини повторно ќе ја предводи советничката листа на ДИУ во Охрид. Усеини стана познат по дивоградбата во центарот на Охрид,...

Македонија 30.07.21 | 19:28

Константин Георгиески со ребалансот на буџетот му додели речиси 50.000 евра народни пари на клубот од Нефи Усеини

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, со денешниот ребаланс на буџетот, предизборно одвои 2.750.000 денари или речиси 50.000 евра за ФК Воска во сопственост на поранешниот...

Црна хроника 22.06.21 | 12:20

Нов судски процес против Нефи Усеини за претепувањето на советникот во Охрид

Нов обвинителен предлог е поднесен против охридскиот бизнисмен и висок претставник на ДУИ Нефи Усеини, објави „А1Он.мк. Обвинителот Воислав Димоски го гони Усеини...

Црна хроника 17.03.21 | 11:48

„Нефи ИК“ ќе ја одржува депонијата Буково за над 2.700.000 денари

Компанијата „Нефи ИК“ ќе ја одржува депонијата Буково, покажуваат документите до кои дојде „Охрид 24“. Вредноста на договорот потпишан од директорот на ЈП Охридски...

Црна хроника 14.01.21 | 13:11

Со години нерегистрирани камиони од фирмата на Нефи Усеини фатени од МВР

Неодамна полицијата фатила три големи камиони-миксери за бетон, сопственост на фирмата на поранешниот охридски советник од ДУИ Нефи Усеини, кои не биле регистрирани...

Македонија 28.11.20 | 13:32

Нефи Усеини поднел оставка од Советот на Охрид

Советникот во Општина Охрид од редовите на ДУИ Нефи Усеини поднел оставка на функцијата што ја вршеше од 2017 година. Претседателот на Советот на Општината Живка Ангелоска...

Црна хроника 27.11.20 | 18:35

Ги спаси ковид-19: Одложено и третото рочиште од судењето против браќата Усеини од Охрид

Не се одржа ниту третото по ред рочиште од судскиот процес што пред Основниот суд во Охрид се води против браќата Нефи и Ибраим Усеини. Причина за неодржувањето на дешениот...

Македонија 27.10.20 | 19:55

Нeфи Усеини замина во Турција, наводно ќе оперирал синуси

Нефи Усеини го пропушти последното рочиште на кое му се суди за насилство врз негов сограѓанин, а неговите адвокати во судот во Охрид го оправдаа дека заминал на операција...

Македонија 26.10.20 | 23:37

Повторно одложено рочиштето: Toпало имал операција и не можел да зборува, а и Нефи е по болници

Повторно одложено судењето против браќата Усеини за нападот врз Спирко Топалоски кој се случи во август годинава. Овој пат причина за одложувањето беше неприсуството...

Црна хроника 26.10.20 | 12:50

Наместо на суд, Усеини во Турција: Oдложено денешното рочиште за насилство

Во Охрид утрово повторно е одложено судењето против браќата Усеини. Одбраната на охридскиот бизнисмен и советник во општината, го информираше судот дека поради операција...

Македонија 22.09.20 | 14:59

Одложено судењето против браќата Усеини

Првото судско рочиште против Нефи Усеини и неговиот брат Ибраим за нападот на Спирко Топалоски, се одложи за 26 октомври. Причина за одложувањето е непојавувањето пред...

Црна хроника 22.09.20 | 11:06

Одложено првото рочиште против Нефи и Ибраим Усеини

Првото рочиште од судскиот процес што пред Основниот суд Охрид се води против браќата Усеини е одложено за 26 октомври. Причина за одложувањето е влошената здравствена...

Македонија 11.09.20 | 11:41

Мицковски: Усеини понудиле гаранција во недвижен имот од 850 илјади евра, a недвижниот имот сичко дивоградби

Укинат е притворот за браќата Нефи и Ибро Усеини кои се сомничат за физички напад на нивни сограѓанин. Браќата Усеини понудиле гаранција во недвижен имот во вредност...

Црна хроника 11.09.20 | 11:33

Укинат притворот за Нефи Усеини: Прифатена гаранција вредна 850.000 евра

Укинат е притворот на советникот на ДУИ и бизнисмен Нефи Усеини и неговиот брат Ибро. Од охридскиот суд за „Телма“ потврдуваат дека двајцата браќа ќе се бранат од слобода...

Црна хроника 11.09.20 | 10:41

Нефи Усеини и брат му пуштени од притвор со гаранција од 850.000 евра!

Укинат е 30 дневниот притвор на охридскиот бизнисмен и советник од ДУИ во советот на општина Охрид, Нефи Усеини и неговиот брат Ибро.Тие се пуштени со гаранција од 850.000...

Македонија 03.09.20 | 14:38

Братот на Нефи тврди дека нивната фирма никогаш не вадела песок од Охридското езеро

Компанијата „Нефи ИК“ никогаш не вадела песок од брегот на Охридското Езеро, тврди Кујтим Усеини, брат на Нефи Усеини советникот на Општина Охрид и сопственик на нелегалната...

Вести 03.09.20 | 14:20

Бетонската база на Нефи контра „Охрид SOS“: Багерот снимен како копа во езерото не е наш

Компанијата „Нефи ИК“ никогаш не вадела песок од брегот на Охридското Езеро, тврди Кујтим Усеини, брат на Нефи Усеини советникот на Општина Охрид и сопственик на нелегалната...

Двоглед 02.09.20 | 16:46

Дивоградбата кај Мавровка е овогодинешниот добитник на наградата „Нефи Усеини“

Бесправно изградениот објект пред т.ц. Мавровка во Скопје, кој после повеќемесечни перипетии конечно денес започна да се урива, е овогодинешниот добитник на наградата...

Црна хроника 02.09.20 | 14:59

Поднесено обвинение за насилство против Нефи Усеини и неговиот брат

Обвинителството во Охрид доставило до охридскиот суд обвинителен предлог против охридскиот советник и бизнисмен Нефи Усеини и неговиот брат за напад врз едно лице...

Македонија 02.09.20 | 13:25

Багери на Нефи Усеини копаат песок за неговата бетонска база која требаше да се урне

Механизација во сопственост на охридскиот советник Нефи Усеини копа песок од литоралот, односно крајбрежјето, за потребите на неговата бетонската база, тврдат од...