Ознака: Нефи Усеини
Македонија 15.05.20 | 10:53

Ивор Мицковски: Нефи гради пак во Старата чаршија во Охрид, ама вие ќе се боревте за правда, за УНЕСКО и против дивоградбите?!

Ивор Мицковски на фејсбук реагираше на најновата градба на Нефи Усеини во Охрид. Нефи гради пак во Старата чаршија во Охрид каде колку што знам смее само да се реновира...

Кариера 22.02.20 | 20:36

Сега фали СДСМ во Охрид да опне еден протест против дивоградби на чело со Нефи Усеини

По маршот за правда што го организираше СДСМ во Скопје, на социјалните мрежи се запираат коментарите. Некои од нив потсмевајќи се велат дека следно треба да организираат...

Македонија 12.02.20 | 19:25

Заев пред да замине од функцијата незаконски го назначил Нефи Усеини за член на НО на Центарот за социјална работа во Охрид

Поранешниот премиер Зоран Заев, на неколку дена пред заминување од функцијата, на незаконит начин го поставил советникот во Советот на општина Охрид, Нефи Усеини, за...

Македонија 03.01.20 | 11:57

Близок роднина на Нефи Усеини нов функционер во општина Охрид

Кифни Усеини e новиот раководител на одделението за туризам, при секторот за туризам и локален економски развој во општина Охрид. Како што дознава „Охрид 24“, станува...

Македонија 04.10.19 | 14:18

Нефи Усеини за 20 000 евра 30 години ќе ископува варовник во Климештани

Компанија во косопственост на претседателот на огранокот на ДУИ во Охрид и член на општинскиот совет, Нефи Усеини, годинава добила концесија за експлоатација на варовник...

Македонија 24.09.19 | 12:17

ДУИ во Охрид и советникот Нефи Усеини, кој го предводи, изразија јавно негодување

Огранокот на ДУИ во Охрид и советникот Нефи Усеини, кој го предводи, преку социјалните мрежи изразија јавно негодување од начинот на кој се одвива акцијата за уривање...

Македонија 23.09.19 | 18:47

Мицковски: Сме виделе секакви протести, но не и советник/криминалец на ДУИ да повикува на протест за рушеше дивоградби

Сме виделе секакви протести и контрапротести во времето на Грујо. Видовме многу министри и пратеници од власта како излагаат на протести на теми за кои тие имаат одговорност....

Македонија 23.09.19 | 18:23

Нефи Усеини повика да се бранат покривите на неговите браќа

Советникот Нефи Усеини преку Фејсбук статус повика на протест против акцијата за уривање на дивоградбите во Охрид. Во статусот тој алудира на тоа дека не се уриваат...

Македонија 23.09.19 | 14:49

Дивоградба во Охрид со камион се „брани“ од рушење

Акцијата за уривање дивоградби во Охрид продолжи утрово, со уривањето на објектот на улицата „Марко Нестороски“, односно куќата која ја гради фирмата на Нефи Усеини,...

Македонија 20.09.19 | 13:19

Мицковски: Зошто Нефи Усеини не е во затвор?

За да се сруши дивата бетонската база на Нефи Усеини се бараат пари од Министерството за финансии, односно, се бараат народни пари за да се плати за криминалот на некоја...

Црна хроника 07.08.19 | 18:15

Полицијата ги „тресе“фирмите на Нефи Усеини

Полицијата во соработка со Основното јавно обвинителство влезе денеска во фирми на советникот на ДУИ Нефи Усеини. Од полицијата и од МВР не даваат детали ниту официјални...

Македонија 04.08.19 | 22:52

Усеини: Ако државата ги урне сите 1.401 дивоградби, јас сам ќе си го урнам мојот

Во Охрид има 1.401 дивоградби, доколку Општина Охрид одлучи да го урне мојот локал, тогаш ќе треба да урне уште многу други локални кои се наоѓаат до езерото. Oва во интервју...

Македонија 31.07.19 | 19:21

Нефи Усеини: Се случува политички атентат врз мене

Кој е Нефи Усеини? Како просечниот бизнисмен стана главна полтичка фигура на ДУИ во Охрид. Го штити ли политиката или од неа има повеќе штета. Се случува политички атентат...

Македонија 30.07.19 | 16:36

Заев: Усеини ќе одговара ако нападнал некого, по цена СДСМ да ја изгуби коалицијата со ДУИ во Охрид

Премиерот Зоран Заев вели дека советникот Нефи Усеини ќе одговара доколку извршил физички напад, а дециден е дека нема да биде заштитен. Тој вели дека нема да суди, но...

Црна хроника 30.07.19 | 15:55

Нефи не тепал сам, имал и засилување

Охридскиот советник Нефи Усеини не бил сам кога го нападнал професорот Иљаз Иљази во Охрид. Во полицискиот билтен е заведено дека на 29.07.2019  околу 10 часот на улицата...

Македонија 30.07.19 | 15:15

Алијанса за Албанците: Нефи Усеини добива тендери од компаниите што ги води градот Охрид

Советникот на ДУИ, Нефи Усеини добивал тендери од претпријатија во сопственост на Општина Охрид, каде е и член на Советот. Според Алијанса за Албанците, Усеини во рок...

Македонија 30.07.19 | 15:04

„Еко герила“: Сите амбасади ќе ги информирме за насилството на советникот Усеини во Охрид

Движењето Еко герила ќе го пријави советникотод ДУИ во Општина Охрид, Нефи Усеини, во амбасади и меѓународни организации за нападот врз професорот на Универзитетот...

Македонија 30.07.19 | 13:50

Koга ќе почне неслективно да се руши, прва ќе биде дивоградбата на Нефи Усеини

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, изјави денеска дека од ДУИ била воспоставена комуникација со Охрид, како што рече, по инцидентот завчера кога советникот...

Македонија 29.07.19 | 22:18

Слики од местото на настанот: Усеини крадел вода, па тепал и се заканувал со убиство

Советникот во Општина Охрид од ДУИ Нефи Усеини го натепал професорот Иљаз Иљази од Штуловиот универзитет – причината била див приклучок на водоводната мрежа каде...

Црна хроника 29.07.19 | 21:22

МВР: Нефи Усеини беше повикан на разговор поради пријава за напад

Нефи Усеини денеска бил повикан во полициска станица, потврдија од МВР за „Република“. Со него било разговарано и ќе биде поднесена соодветна пријава. Имено денеска Советникот...