Ознака: недела неработен ден
Економија 27.06.22 | 16:55

Изменет законот за недела неработен ден: Сите трговци во туристичките места ќе може да работат во недела и на празници

Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Законот за трговија со кој се овозможува работа во недела и државни празници на сите трговци на мало и на големо во туристичките...

Економија 31.05.22 | 17:45

ССМ бара да бидат повлечени од собраниска процедура измените на Законот за недела – неработен ден

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), во врска со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи во делот на одредбите кои се однесуваат...

Економија 24.05.22 | 17:38

„Недела-неработен ден“ почнува да пронаоѓа „законски дупки“

„Недела-неработен ден“ почнува да пронаоѓа „законски дупки“ затоа што не им одговара на сите. На барање на трговците и дел од занаетчиите, нема да важи за туристичките...

Економија 22.05.22 | 13:39

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

Работа во недела и во трговијата на мало и на големо во туристичките места, вклучувајќи ги Охрид и Струга, предвидуваат измените и дополнувањата на Законот за трговија,...

Економија 22.05.22 | 11:54

Сите трговци во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Измените и дополнувањата на Законот за трговија се поднесени во Собрание, а се однесуваат на одредбите во однос на недела неработен ден, со што ќе се дозволи да се работи...

Македонија 20.04.22 | 12:05

Уставен суд не расправаше за иницијативата на Стопанската комора за недела неработен ден

Иницијативата на Стопанската комора, поднесена до Уставниот суд за законската одредба со која недела е неработен ден, на денешната седница на судот беше повлечена...

Економија 22.03.22 | 11:09

Дури 65 отсто од германските инвеститори не успеале да ги предвидат зголемените трошоци од недела неработен ден

Кај 39 проценти од стопанствениците нема зголемување на трошоците кои се однесуваат на персоналот со воведување на ден недела како ден на неделен одмор, но кај 12 проценти...

Култура 21.02.22 | 11:16

Костадиновска-Стојчевска: Исплатата на платите се одвиваше во две фази поради пресметките за недела неработен ден

Соработката меѓу Министерството за култура и Синдикатот за култура мора да биде на високо ниво, бидејќи сепак мора да функционираме непречено и мораме да ги сослушаме...

Култура 16.02.22 | 10:32

Вработените кои работеа во недела не се исплатени, реагира Синдикатот на културата

Дел од институциите од културата не исплатиле плата за месец јануари, соопшти Синдикатот на културата. Оттаму велат дека овие институции пресметките за плата ги направиле...

Економија 09.02.22 | 20:42

Исплаќајте ги празниците и прекувремените саати – затоа од 10.000 работници на минималец стасавме до 110.000

По постигнувањето на договор за зголемување на минималната палта на 18.000 денари, работодавачите упатија забелешки дека тој договор, заедно со „недела неработен ден“...

Економија 08.02.22 | 07:40

Хоџа: Отпуштени 150 работници од една компанија поради мерката „недела неработен ден“

Недела неработен ден не е добар за економијата, истакна претседателот на Стопанскатa комора на северозападна Македонија Неби Хоџа во дебатниот магазин „Click Plus“ на...

Економија 23.01.22 | 14:11

Kовачевски до газдите: Работниците во недела мора да добиваат повисока дневница

Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен ден“. Вработените на оваа...

Економија 21.01.22 | 08:12

Ковачевски поддржува недела да биде неработен ден

Стојам на ставот дека секој вработен заслужува еден ден во неделата да биде со своето семејство. Јас сум на страната на работниците кои заслужуваат недела да им биде...

Економија 12.01.22 | 14:51

Занаетчиите бараат допрецизирање и појснување на Законот за недела неработен ден

Дел од занаетчиите повторно реагираат и бараат надлежните уште еднаш да ги разгледаат и допрецизираат измените и дополнувањата на Законот за работните односи со кои...

Економија 02.01.22 | 20:40

Азески: Недела-неработен ден нема да има ефекти и бргу ќе биде повлечено

Мислам дека нема да придонесе. Бргу после ова ќе се види дека нема ефекти и ќе биде повлечено, истакнува Бранко Азески, претседателот на Стопанската комора на Северна...

Економија 02.01.22 | 19:08

Паднаа првите санкции за недела неработен ден: Инспектори упаднаа во угостителски објект

Инспектори за труд денеска веќе фатиле работодавач кој не ги пријавил вработените кои ги ангажирал да работат неделава, ден кој од денеска законски е неработен. Станува...

Економија 02.01.22 | 16:44

ССМ: Со недела неработен ден постигнавме 92 отсто од работниците да одмораат еден ден во неделата

Како синдикат обезбедивме ден на неделен одмор да биде недела за 92 отсто од работниците во државата. Тие ќе посветат време на своите семејства, на обнова на својата работна...

Економија 02.01.22 | 09:50

Инспекторатот за труд со важно соопштение до работодавачите и работниците

Државниот инспекторат за труд најави дека со влегувањето во сила на законските измени и дополнувања на Законот за работни односи за недела неработен ден, од денеска...

Економија 21.12.21 | 22:30

Законот за недела неработен ден ќе биде оспорен пред Уставен суд

Синдикалците и стопанствениците вечерва во „Топ Тема“ го критикуваа законот со кој недела се прогласува за неработен ден. Стопанската комора најави и дека ќе го...

Економија 20.12.21 | 14:01

Пратениците го изгласаа законското решение недела да биде неработен ден

Со 62 гласа „за“ и ниту еден против пратениците во Собранието на Македонија го усвоија Законот за изменување и дополнување на Законот за  работните односи со...