Ознака: неда Арнериќ
Култура 12.02.20 | 09:19

Омаж за Неда Арнериќ во Кинотека

Белградската актерката Неда Арнериќ (1953-2020), еден од најпознатите ликови во некогашната југословенска кинематографија, остави траен белег и во македонскиот филм, посебно...

Калеидоскоп 16.01.20 | 13:32

Си замина олицетворението на животот и љубовта: Колеги и пријателите се збогуваат од Неда Арнериќ

Денеска во Југословенската кинотека се одржа комеморативната седница за српската актерка Неда Арнериќ која почина на 67. години на која присустувале бројни пријатели...

Калеидоскоп 14.01.20 | 15:39

Неда Арнериќ во Алејата на заслужните граѓани, комеморацијата е во четврток

Градоначалникот на Белград Зоран Радојичиќ дал согласност урната со посмртните остатоци на познатата актерка Неда Арнериќ да биде положена во Алејата на заслужни...

Калеидоскоп 13.01.20 | 22:15

Неда Арнериќ ќе биде погребана само во присуство на семејството

Легендарната српска актерка Неда Арнериќ која почина во петокот, на 10 јануари, во својот стан во Белград, ќе биде погребана далеку од очите на јавноста. На погребот ќе...

Калеидоскоп 11.01.20 | 17:56

Тој мене ми беше сè, со него најдов среќа

Неда Арнериќ, една од најпопуларните југословенски актерки, почина вчера во Белград на 67 години, десет дена пред годишнината од смртта на нејзиниот сопруг Милорад Мештеровиќ...

Филм 10.01.20 | 20:58

Ја играше Делфина: Почина Неда Арнериќ

По кратко боледување почина една од најпознатите актерки во поранешна Југославија Неда Арнериќ. Во Македонија е најпозната по улогата во филмот „Исправи се Делфина“...

Култура 14.10.19 | 12:00

Емотивна средба по снимањето на „Исправи се Делфина“: Неда Арнериќ и Диме Илиев во Битола

Синоќа публиката која дојде да ја гледа Неда Арнериќ присуствуваше не само на една театарска претстава, туку и на еден емотивен чин кој предизвика солзи во очите и...

Култура 11.10.19 | 10:10

Неда Арнериќ во Битола со „Се извинуваме, многу се извинуваме“

Српската актерка Неда Арнериќ по подолго време се враќа на сцената со новата театарска претстава „Се извинуваме, многу се извинуваме“. Арнетиќ, која покрај бројните...

Естрада 05.09.19 | 13:50

Неда Арнериќ се врати на сцената

Прославената српска филмска, телевизиска и театарска дива Неда Арнериќ по подолго време се врати на сцената. Таа се појави во преставата “Извињавам, многу се извињавам“...

Естрада 07.03.19 | 10:52

Претстои голема борба: Состојбата на Неда Арнериќ е сериозна

Неда Арнериќ се уште се наоѓа на одделението за токсикологија на Војномедицинската академија во Белград, откако пред една недела се обиде да се самоубие пиејќи голема...

Калеидоскоп 04.03.19 | 11:12

Состојбата на Неда Арнериќ е стабилна

Неда Арнериќ, една од најголемите југословенски и српски актерки, која во средата беше транспортирана до Воено-медицинската академија (ВМА) во тешка состојба, сега е...

Филм 28.02.19 | 11:47

За влакно избегнала смрт: Неда Арнериќ е стабилно, а еве што испила

Познатата српска актерка Неда Арнериќ синоќа е пронајдена во својот стан, без свест и итно е префрлена во болница. Како што се дознава сега Неда е во стабилна состојба,...

Калеидоскоп 28.02.19 | 09:46

Неда Арнериќ во тешка состојба е пренесена во Ургентниот центар во Белград

Српската актерка Неда Арнериќ, една од најпознатите српски и југословенски актерки која ја играше главната улога во македонскиот филм „Исправи се Делфина“, во тешка...

Калеидоскоп 21.01.19 | 14:26

Трагедија во семејството на Неда Арнериќ

Една од најпознатите актерки од поранешна Југославија, Неда Арнериќ пред еден месец го загуби сопругот, и само на најблиските пријатели им се доверила за оваа нејзина...