Ознака: Не биди ѓубре
Скопје 14.12.19 | 14:53

Премиерот во заминување со владината администрација во еко-акција

Секој човек има право на здрава животна средина, но истовремено и секој е должен да ги унапредува и штити животната средина и природата во својата локална заедница,...

Скопје 14.12.19 | 08:43

Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

Акција за чистење на 20 скопски локации во која ќе се вклучат вработените од јавниот сектор ќе се одржи денеска и на тој начин ќе се одработи неработниот ден од годинава,...

Скопје 12.12.19 | 12:56

Премиерот во заминување, административците и „Не биди ѓубре“ ќе чистат кај Кале, Треска, Аквадуктот, Кеј на Вардар…

Акција за чистење на 20 скопски локации во која ќе се вклучат вработените од јавниот сектор ќе се одржи в сабота и на тој начин ќе се одработи неработниот ден од годинава,...

Скопје 27.11.19 | 12:30

Над 40.000 административци три часа ќе го чистат Скопје

Владата организира голема акција за чистење ѓубре со учество на вработените од државните институции, која ќе се одржи на 14. следниот месец (сабота) на повеќе локации...

Скопје 29.09.19 | 18:49

Ѓубрето што на Скопје му е потребно

Акција спроведена во Киев за светскиот ден на чистотата. Кога минувачи фрлаат ѓубре на тротоар, покрај канта за отпадоци, ѓубриштето одеднаш оживува и почнува да ги...

Скопје 29.09.19 | 14:36

Од Вардар извадени над 30 гуми за 20 минути

Во акцијата за чистење на коритото на Вардат, која денеска ја организираа повеќе граѓанските организации, за само 20-тина минути биле извадени над 30 гуми. Како што информираат...

Скопје 19.06.19 | 11:36

Ако Шилегов лаже, Ирена не лаже

Во текот на вчерашната ноќ, ЈП „Комунална хигиена“-Скопје спроведе активности за чистење на реонот на Македонската радио-телевизија, пасошкото одделение на МВР, потегот...

Скопје 10.02.19 | 22:59

Во „Пелагонија“ живее младина на која не ѝ е гајле за својата иднина

Фотографијава објавена на Фејсбук страницата „Не биди ѓубре“ многу прецизно отсликува дека во оваа земја расте младина која не заслужува светла иднина. Иднината не...

Македонија 22.12.18 | 11:58

Ристиќ : Ароганцијата на Шилегов е навредлива! Не ми е јасно зошто се бави со нешто што не го сака

Ако си на функција должен си да најдеш решение, а не оправдание, вели актерката Ирена Ристиќ во интервју за „Е-магазин“, зборувајќи за нејзината акција „Не биди ѓубре“,...