Ознака: нбрм
Економија 03.09.21 | 11:57

Зимер – Ангеловска-Бежоска: Успешното работење на Народната банка е клучно за македонската економија

Успешното работење на Народната банка е клучно за македонската економија. Ова се докажа и низ годините, а особено од почнувањето на корона-кризата наваму, кога се потврди...

Економија 16.07.21 | 10:46

За поголема транспарентност при објавувањето информации за кредитите и депозитите: НБРМ и МБА донесоа Насоки за банките и штедилниците

Поголема транспарентност и достапност на податоците за банкарските производи за граѓаните, а со тоа и поголема заштита на потрошувачите, се предвидувaат со донесените...

Економија 07.06.21 | 11:43

Усвоен Стратегискиот план на Народната банка за периодот 2022-2024 година

Советот на Народната банка одржа редовна седница на која беше усвоен Стратегискиот план на Народната банка за периодот 2022-2024 година. Планот на Народната банка е поставен...

Економија 17.05.21 | 12:10

Работна средба на гувернерката со претставници на Независната угостителска комора

Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и дел од тимот на Народната банка одржаа конструктивна работна средба со претставници на Независната угостителска комора (НУК),...

Економија 31.03.21 | 23:44

Гувернерката Бежовска потврди: Македонија ја очекува раст на инфлацијата

Во Македонија има но и понатаму се очекува одреден степен на инфлација, вели гувернерката на Народна банка на Македонија, Анита Ангеловска Бежовска. Но според нејзините...

Економија 28.02.21 | 14:27

Одлуката на НБРМ за забрана на банките да исплаќаат дивиденди е показател дека буџетот е слаб и дека државата е пред банкрот

Денеска во Стопанската комора во Битола на средба со стопанствениците, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски во врска со одлуката на Народна банка за забрана...

Економија 28.02.21 | 11:07

Славески: Одлуката на НБРМ требаше да се донесе уште лани во март

Одлуката на Централната банка за времена суспензија на исплатата на дивиденди од страна на банките и штедилниците до крајот на 2021 година е целосно оправдана, вели за...

Економија 14.12.20 | 08:21

Бежоска ѝ шепнала на Ангеловска да си ги повлече парие од Еуростандард банка?!

Оштетените штеачи од Еуростандард банка ја обвинуваат гувернерката на НБРМ Анита Бежоска за непрофесионално и нетранспарентно работењее. Да беше Народна банка, односно...

Економија 02.12.20 | 12:06

Кој стои зад НБРМ: Народна банка го контролира и текот на стечајот на Еуростандард банка за да го прикрие криминалот

За да ги сокрие трагите на парите и криминалот направен во Еуростандард банка, Народната банка го контролира и текот на стечајот на банката, тврди еден од сопствениците...

Економија 30.10.20 | 16:56

Штедачите на Еуростандард банка протестираат, Народна банка тврди дека превзела се да ги заштити нивните права

Штедачите на Еуростандард банката утре ќе протестираат пред НБРМ во 15 часот, информираат од Иницијативниот Одбор на Здружение на оштетени штедачи на ЕСБ. За време на...

Економија 20.10.20 | 22:01

ММФ: И покрај корона-кризата, НБРМ продолжува со значаен прогрес во сферата на статистиката

Од Меѓународниот монетарен фонд порачаа дека непрекинатото навремено објавување на квалитетни статистички податоци од страна на НБРМ дури и во специфичните околности...

Економија 20.10.20 | 19:14

НБРМ реагира на изјавите на Трифун Костовски

Од Народната Банка реагираат на кажаното на Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка, кажани во емисијата „Студио 10“ на „ТВ 24“. Костовски: Директорот...

Економија 26.09.20 | 08:22

Курсна листа на НБРМ: Благ пораст на вредноста на еврото

Според средната курсна листа на НБРМ еврото денеска изнесува 61.6950 денари. Aмериканскиот долар чини 53.0299 денари, додека, пак, вредноста на британската фунта се проценува...

Економија 21.09.20 | 17:31

НБРМ: Раст на депозитите и на кредитната поддршка и во текот на август

Во текот на август вкупните депозити во Република македонија бележат годишен раст од 5,2% и кај депозитите на домаќинствата и на компаниите, при што поизразен е растот...

Економија 01.09.20 | 11:15

Граѓаните сè почесто плаќале со картички за време на ковид-19

Менувањето на навиките на граѓаните во услови на ограничено движење заради пандемијата придонесе за импозантен годишен раст на нивните плаќања со платежни картички...

Економија 17.08.20 | 13:15

ВМРО-ДПМНЕ: ОЈО да истражи кој предвреме спасувал пари и кои струмички фирми имале кредити во „Еуростандард“

Мега аферата на СДС вториот ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка открива огромен сомнеж за две работи. Првата дека одредени кругови на власта поради бизнис интереси...

Економија 15.08.20 | 18:24

Нина Ангеловска ги повлекла парите откако НБРМ донела решение за затворање на Еуростандард банка

Иако тврдеше дека своите депозити во банката ги повлекла пред подолг период и дека немаат никаква поврзаност со затворањето на „Еуростандард банка”, документ-решение...

Економија 15.08.20 | 16:07

Народна Банка: Мерките што ги презедовме кон „Еуростандард“ се за заштита на депонентите

Граѓаните треба да бидат спокојни – банкарскиот систем е и останува стабилен и сигурен. Стабилни и сигурни се сите други банки, како и штедилниците. Сите мерки кои ги...

Економија 15.08.20 | 09:48

Реакција на НБРМ за укинувањето на дозволата на Еуростандард банка

Со цел правилно информирање на јавноста во однос на датумот на укинувањето на дозволата за основање и работење на „Еуростандард банка“ АД Скопје, од НБРМ укажуваат...

Економија 14.08.20 | 12:50

Народна банка тврди дека банкарскиот систем e стабилен и сигурен и бара граѓаните да бидат спокојни

Комитетот за финансиска стабилност на Народната банка тврди дека и по укинувањето на дозволата за основање и работење на Еуростандард банка АД Скопје, граѓаните треба...