Ознака: НБМ
Економија 23.09.21 | 10:07

Митреска: Монетарната политика е еден од столбовите на закрепнување на економијата

Mерките и политиките спроведени од страна на Народната банка, како и централните банки воопшто, ги дадоа посакуваните резултати во ублажувањето на ефектите од корона-кризата....

Економија 12.07.21 | 15:31

НБ: ЕУ со висока оцена за остварување на Програмата за економски реформи

Институциите на ЕУ дадоа висока оцена за остварувањето на Народната банка на заедничките заклучоци од минатогодишната Програма за економски реформи. Истовремено,...

Економија 26.02.21 | 15:32

Народна банка привремено ја забрани исплатата на дивиденда на банките

Советот на Народната банка одлучи денеска привремено да ја ограничи распределбата и исплатата на дивиденда на акционерите на банките. Оваа одлука се однесува и на штедилниците,...

Економија 24.12.20 | 12:53

НБМ: Економијата се уште е под ризици поврзани со пандемијата и нејзиното времетраење

Народната банка на Македонија ја објави месечната информација за најновите макроекономски показатели – декември 2020 година. Главните заклучоци се: 🔹 Економската активност...

Економија 16.09.20 | 11:28

Поставеноста на монетарната политика оценета како соодветна на макроекономските услови

На 15 септември 2020 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка (КОМП), на којашто беа разгледани движењата на меѓународните...

Економија 12.03.20 | 18:21

Апел до граѓаните од Народна банка: Не одите во банка и не користите готовина, плаќајте со картички и електронски

Народната банка, од денеска во наредниот период следејќи ги утврдените мерки за превенција од ширење на коронавирусот презема конкретни активности за заштита на здравјето...

Економија 07.11.19 | 12:44

Годинава БДП ќе порасне за 3,5 отсто, а следната 3,8 отсто, прогнозира НБМ

Македонската економија годинава ќе порасне за 3,5 отсто, а наредната за 3,8 проценти, се најновите проекции на Народната банка што денеска ги соопшти гувернерката Анита...

Економија 14.08.19 | 14:02

Народна банка: Раст на економијата, но поумерен во споредба со првото тримесечје

Натамошен раст на економијата, но веројатно поумерен во споредба со првото тримесечје, се прогнозите на Народната банка за вториот квартал од 2019 година. Остварената...

Економија 01.03.19 | 11:55

Заев му ветил на Ахмети дека следниот гувернер на Централната банка ќе биде Албанец?

Премиерот Зоран Заев и неговиот коалициски партнер Али Ахмети се согласија дека во замена за поддршка на заеднички кандидат на ДУИ, од редовите на СДСМ или блиску до...