Ознака: Навални
Свет 12.03.21 | 18:12

Навални преместен на непозната локација

Критичарот на Кремљ, Алексеј Навални е преместен од притворот во рускиот регион Владимир, каде беше приведен минатиот месец и е преместен на непозната локација, изјави...

Свет 03.02.21 | 16:44

Двојни стандарди: ЕУ се жали за пресудата на Навални, а Асанж и Сноуден не ги споменува

Шефот на ЕУ дипломатијата, Јосеп Борел, се огласи попладнево во име на сите 27 земји членки на Унијата со остра осуда за затворската казна изречена против Алексеј Навални. -Европската...

Свет 31.01.21 | 15:51

Над 3.000 приведени во денешните протести низ Русија, приведена и сопругата на Навални

Повеќе од 3.000 лица се уапсени на денешните протести во Русија за поддршка на опозицискиот лидер Алексеј Навални, соопшти невладината организација ОВД-Инфо. Според ОВД-Инфо,...

Свет 19.01.21 | 11:52

Навални сместен во ќелија во озогласениот московски притвор

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е сместен во ќелија во озогласениот московски притвор откако судијата донесе одлука за 30 дневен притвор, пишува Радио слободна...

Свет 17.01.21 | 23:01

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по враќањето во Русија. Апсењето...