Ознака: нато бомбардирање
Балкан 12.04.21 | 15:47

На денешен ден НАТО го гранатираше возот во Грделичка клисура

На денешен ден во 1999 година се случи едно од најголемите злосторства од страна на НАТО. Во утринските часови беше гранитиран возот во Грделичка клисура. Возот одеше...

Естрада 26.03.21 | 10:48

Тијана Дапчевиќ: Си ја избричив главата од тага, револт и неможност да му помогнам на семејството

Тијана Дапчевиќ со фотографија од 1999 година обележа 22 години од оној 24 март, кога започна воената акција на НАТО со бомбардирање на Србија, која траеше 78 дена. Пејачката...

Балкан 25.03.21 | 09:52

Тужбите против НАТО за бомбардирањето на Србија со осиромашен ураниум стигнуваат во Брисел

Тужбата против НАТО за употреба на осиромашен ураниум за време на бомбардирањето на Србија во 1999 година стигна во седиштето на Алијансата. Адвокатот на тужителите Срѓан...

Балкан 18.01.21 | 12:57

Потврдено: Членките на НАТО ќе бидат тужени поради бомбардирањето на Србија

Адвокатска канцеларија  од Ниш ќе ја поднесе првата тужба за надомест на штета против Северноатлантската алијанса (НАТО), во име на пациентите со рак, како последица...

Балкан 15.01.21 | 15:33

Србија ги тужи членките на НАТО поради бомбардирањето со осиромашен ураниум

Адвокатски канцеларии од Србија и Италија веќе ги подготвија тужбите за НАТО поради бомбардирањето со осиромашен ураниум во 1999 година, дознава „Политика.рс“. Од НАТО...

Балкан 10.06.19 | 08:32

Столтенберг: Бомбардирањето врз СРЈ беше легитимно и неопходно

Историјата покажа дека бомбардирањето на СРЈ во 1999 година беше неопходно и легитимно бидејќи го прекина насилството, а бегалците можеа да се вратат дома, додека КФОР...

Македонија 09.04.19 | 15:12

Димитров жив среќен се фалел во Вашингтон: И ние помогнавме НАТО да ја бомбардира Србија

„Македонскиот министер шокира: И ние помогнавме да се бомбардира Србија“ – со ваков наслов започнува веста на српскиот портал Ало.рс, во која порталот го пренесува...

Балкан 25.03.19 | 16:57

Oтказ за министерката инистерката која интервенцијата на НАТО ја нарече „геноцид врз Србите“

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја разреши денеска заменик министерката за правда Весна Микиќ, која вчера, на 20-годишнината од почетокот на нападите на НАТО против...

Балкан 19.03.19 | 15:13

Децата родени меѓу 1999 и 2015 подложни на малигни болести поради токсини

Децата родени меѓу 1999 и 2015 година биле изложени на токсичен фактор, кој влијаел да бидат подложни на малигни болести, покажа студијата на Комисијата за истражување на...

Балкан 12.02.19 | 15:11

Бројот на заболени деца сè поголем, истражувањето ќе покаже колку тоа има врска со бомбардирањето на НАТО

Претседателот на собраниската Комисија за истражување на последиците од НАТО бомбардирањето на Србија Дарко Лакетиќ изјави дека првите прелиминарни резултати од...