Ознака: Наташа Сарџовска
Култура 25.02.20 | 12:59

„Крстна коска“ од Наташа Сарџоска објавена во Италија: Промоции во Рим, Милано и Торино

Стихозбирката „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска е објавена во Италија. Книгата ќе биде промовирана на саемите за книга во Милано во април 2020, како и на најголемиот...

Култура 27.01.20 | 11:04

Поезија од Сарџоска објавена во Италија и Косово, а ја очекува и наградата „Песна за Наполи“

Препевот на албански јазик на поетската книга „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска деновиве е објавен во Косово во издание на издавачката куќа „Армагедон“, во превод...

Култура 24.12.19 | 15:03

Наташа Сарџоска: Сакав да напишам книга за поразот, за болката на таткото, на ќерката, на човекот што губи дом, јазик, татковина

Наташа Сарџоска во Спомен-собата на Миладиновци во рамките на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“-Скопје ја промовираше поетската книга „Крстна коска“. За...

Култура 05.09.19 | 10:41

Промоција на книгата „Крстна коска“ од Нашата Сарџовска во кино „Фросина“

Во фоајето на кино „Фросина“ вечер од 20 часот ќе биде промовирана поетската книга „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска во издание на „ПНВ Публикации“. Книгата ќе ја...

Култура 21.08.19 | 10:24

Стихозбирката „Крстна коска“ од Наташа Сарџовска промовирана во Охрид

Во рамки на манифестацијата ЛУНУС, во „Култура 365“, на ул. „Самоилова“ во Охрид синоќа се одржа првата промоција на стихозбирката „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска,...

Култура 17.06.19 | 10:47

„Inner Child Press“ ја објави книгата „Кожа“ од Наташа Сарџоска во САД

Книгата „Кожа“ на авторката Наташа Сарџоска е објавена во САД во издание на „Inner Child Press“. Уредник на изданието е Хулја Гилмаз, автор на предговорот е Катица Кулафкова,...