Ознака: Наставници
Македонија 21.02.22 | 09:15

Јаневска: На СДСМ да му се додели Нобелова награда за клонирање на мозок

Предлагам на СДСМ да му се додели Нобелова награда, затоа што успеа да направи клонирање на мозок, вели професорката Весна Јаневска, споделувајќи ги идентичните статуси...

Македонија 20.02.22 | 09:56

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ лаже дека со законот за наставници ќе покачува плати, туку прави брутална партизација на образованието

Хаосот кој го зафаќа образованието станува непоправлив. Македонското образование е во континуирана стагнација, а причините се неодговорното работење на власта. СДСМ...

Македонија 19.02.22 | 10:40

СДСМ го обвинува ВМРО-ДПМНЕ за блокада, оттаму потенцираат дека законот не предвидува зголемување на платите на наставниците

ВМРО-ДПМНЕ повторно го покажа своето лицемерие и на дело ја покажа негрижата за граѓаните, велат од СДСМ, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ со своето срамно и дрско однесување...

Македонија 18.02.22 | 15:35

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат новиот министер да го ревидира предлогот за измени на Законот за наставници

Пратениците од владејачкото мнозинство обвинуваат дека ВМРО-ДПМНЕ повеќе од осум месеци блокира Предлог-закон со кој треба да им се зголемат платите на наставниците...

Македонија 18.02.22 | 08:35

СДСМ одбива да се покачи платата во јавниот сектор и поголеми плати за наставниците

СДСМ одбива да се покачи платата во јавниот сектор, и поголеми плати за наставниците. ВМРО-ДПМНЕ преку амандман на Законот за минимална плата во Собранието побара да...

Македонија 17.02.22 | 15:40

МОН и синдикатот уште денес може да потпишат за повисоки плати на наставниците, сè друго е лага

Многу пати пишував за Предлог законот за измени и дополнување на Законот за наставници, но и покрај бројните објави имам впечаток дека некои нешта останаа нејасни за...

Македонија 20.01.22 | 11:17

МОН: Наставниците да останат дома, исто како учениците

Министерството за образование и наука испрати допис до училиштата во наредните денови, кога и учениците се на распуст, да не се оди на работа, со цел да се заштеди енергија. Во...

Свет 13.01.22 | 10:40

Наставниците во Франција денеска ќе протестираат против владините ковид-мерки

Наставниците во Франција денеска протестираат против владината политика во однос на пандемијата на коронавирус. Откако децата се вратија на училиште пред 10 дена, властите...

Македонија 16.12.21 | 14:05

Јаневска: Министерката за образование и наука воопшто не се вознемирува што учениците се смрзнуваат во училиштата

Министерката за образование и наука, од Владата во оставка со датум за датум, за датум за заминување, воопшто не се вознемирува што учениците во училиштата се смрзнуваат,...

Македонија 25.11.21 | 15:52

Објавени огласи за вработување на повеќе од сто наставници во штипските училишта

Во штипските основни и средни училишта ќе се вработат рекордни над сто наставници, но и библиотекари и други технички лица. Објавени се огласите за вработување на наставници...

Македонија 22.11.21 | 12:44

Царовска: Во најголем интерес на учениците е физичкото присуство, кај наставниците Нема значителен отпор за вакцинација

Министерката за образование и наука Мила Царовска, вели дека состојбата со Ковид-19 во училиштата е апсолутно стабилна и дека процентот на позитивни нови случаи на дневно...

Македонија 17.11.21 | 12:09

Царовска: Повеќе од 75 отсто од наставниците се вакцинирани против ковид-19, тоа е двојно повеќе од националниот просек

Министарката за образование и наука (МОН) Мила Царовска соопшти дека повеќе од 75 отсто од наставниците се вакцинирани против ковид-19 и тоа е двојно повеќе од националниот...

Македонија 03.11.21 | 10:33

Јаневска: Реформата на Царовска во образование е пропадната, единствени жртви се наставниците и учениците

Проектот на власта за образованието тврдам дека е пропаднат. Значи проектот за да ви биде успешен треба да функционира на целата територија на Македонија. Не можеме...

Балкан 22.10.21 | 09:09

Предупредувачки штрајк на вработените во образованието во Србија

Вработените членови на Синдикатот за образование на Србија денеска ќе одржат предупредувачки штрајк – нема да се одржи првиот час во прва смена и првиот час во втора...

Балкан 22.09.21 | 14:53

Грчки министер бара полиција да не ги апси просветните работници по тужби од родители кои не веруваат во Ковид-19

Министерот за цивилна заштита на Грција, Такис Теодорикакос, побара од началникот на грчката полиција Михалис Карамалакис, полицијата да не ги апси просветните работници...

Здравје 30.08.21 | 09:24

СЗО: Наставниците и вработените во училиштата треба да имаат приоритет за вакцинација

Наставниците и вработените во училиштата треба да добијат приоритет за вакцини против Ковид-19, бидејќи училиштата мора да останат отворени за учениците, соопштија...

Економија 31.07.21 | 09:55

ВМРО-ДПМНЕ им ги покачи платите на наставниот кадар за 119%, а СДСМ 4 години не направи ништо

ВМРО-ДПМНЕ им ги покачи платите на наставниот кадар за 119%, а СДСМ 4 години не направи ништо, велат од ВМРО-ДПМНЕ. 119% беше покачувањето на најниската плата во образованието...

Македонија 30.07.21 | 13:50

ССМ апелира да се реши статусот на околу 4.700 наставници и стручни соработници

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) апелира што поскоро да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници во образованието односно нивниот работен...

Македонија 01.07.21 | 22:16

Ќе се сервисира платформата за учење од далечина, наставниците во паника, до утре треба да си ги зачуваат сите материјали

Дигитализацијата во образованието создава нови проблеми, овој пат за наставниот кадар. Министерството за образование ќе ја сервисира платформата за учење од далечина,...

Македонија 23.06.21 | 14:59

МОН засега нема механизам да ги принуди наставниците да се вакцинираат, вели заменик-министерот за образование

Засега нема механизми, ниту насоки за вакцинирање на наставниот кадар кои досега не е вакциниран, ниту како ќе се спроведува наставата во новата учебна година, изјави...