Ознака: настава
Македонија 20.09.21 | 23:06

Д-р Даниловски: Во Германија на учениците секој втор ден им се даваат бесплатни и брзи тестови за дома

Ми се виде интересно и го споделувам јавно, зашто низ содржината можеме да стекнеме (груба) претстава како успешно функционира наставата во живо во тамошните училишта,...

Свет 13.09.21 | 19:21

Децата во Њујорк се вратија во училиштата, наставниците ќе мора да се вакцинираат

Еден милион деца во Њујорк денеска тргнаа на училиште, што е првпат наставата да се одржува во училници од почетокот на епидемијата на коронавирусот. Во Њујорк од денеска...

Македонија 06.09.21 | 15:17

Царовска: Да не се бојкотира наставата, ниту едно училиште не е затворено

Мила Царовска, министерката за образование и наука тврди дека ниту едно училиште не е затворено поради бојкот на наставата во знак на незадоволство од новата програма...

Македонија 06.09.21 | 10:42

Предупредувачки бојкот на наставата: Родителите револтирани бидејќи децата не добиле учебници

Денеска дел од родителите на ученици во четврто одделение во тетовскиот регион не ги пуштија децата на настава и го одржаа најавениот предупредувачки бојкот на наставата....

Македонија 01.09.21 | 14:08

Редовно да се следат состојбите и ако треба брзо да се премине на онлајн настава, бара Омбудсманот

Народниот правобранител ги повикува надлежните институции редовно да ја мониторираат епидемиолошката состојба и во случај на нејзино влошување, Министерството за...

Македонија 31.08.21 | 11:50

Одложување на почетокот на учебната година и настава од далечина, побара Кризниот штаб од Кичево

Следејќи ја внимателно актуелната состојба со коронавирусот во градот Кичево и општината, Кризниот штаб одржа состанок и ги разгледа барањата на Советот на родители...

Македонија 30.08.21 | 14:31

Стравот дека училниците може да станат жариште за трансмисија на вирусот, ја вжешти дебатата пред старт на учебната година

Два дена пред почетокот на учебната година со физичко просуство на основците и средношколците, родители и директори на средни училишта бараат попрецизни објаснувања...

Македонија 29.08.21 | 23:12

Бројот на новозаразени се зголемува, родителите и наставниците загрижени за наставата со физичко присуство

Иако постои одлука на Владата за настава со физичко присуство, и постојат протоколи и упатства што МОН пред два месеца ги испрати до сите училишта, изминативе денови...

Македонија 29.08.21 | 20:46

Глигорова: Има деца со силни симптоми на Ковид-19, наставата со физичко присуство ќе биде причина за широка трансмисија на вирусот

Невакцинирани, вакцинирани, непрележани, па и по некој прележен се заразуваат со КОВИД. Доста луѓе ми пишуваат, се слушам телефонски, па со полна општествена одговорност...

Македонија 21.08.21 | 21:20

„Сакате да ги умрете децата“: Родителите гневни на најавата на Заев за учебна година со физичко присуство

Граѓаните се бесни на најавата на премиерот Зоран Заев дека новата учебна година ќе почне со физичко присуство на децата и оти се изготвени протоколи кои ќе се следат. Родителите...

Македонија 16.08.21 | 12:33

Главниот кризен штаб предлага новата учебна година да биде со физичко присуство

Главниот координативен кризен штаб на Владата на предлог на Министерството за образование и наука, на денешниот состанок оцени дека се создадени услови, почетокот...

Македонија 11.08.21 | 20:03

Д-р. Даниловски: Настава со присуство е можна само ако членовите на најтесното семејство на ученикот се вакцинирани

Епидемиологот Драган Даниловски смета дека настава во живо од први септември, кога почнува новата учебна година, би била изводлива само ако родителите и членовите на...

Македонија 25.06.21 | 19:20

Панговски: Ако хомосексуалноста не може да се „научи“, чуму часови по неа?

Апсолутно го поддржувам унгарскиот закон со кој децата се бранат од пропаганда, овој пат ЛГБТ пропаганда, вели активистот Сашо Панговски oд движењето Бојкотирам. Додава...

Македонија 28.05.21 | 13:54

Заев: Јас сум за настава со физичко присуство од септември, ако потоа има потреба ќе одиме со затварање или други мерки

Премиерот Зоран Заев изјави дека тој би сакал од септември наставата на учениците да биде со физичко присуство доколку Ковид-ситуацијата тоа го дозволува, но дека Комисијата...

Македонија 05.05.21 | 09:38

Царовска утре ќе се сретне со родителите на учениците кои ја бојкотираат наставата

Неформалната група родителите кои се против воведување дигитални ученици в четврток ќе се сретнат со министерката за образование и наука, Мила Царовска Како што информираше...

Македонија 04.05.21 | 15:26

МОН тврди дека нема бојкот на наставата: Од часовите отсуствуваат изолирани случаи

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека помали групи на ученици од неколку училишта во државата не ја посетуваат наставата организирана со физичко...

Македонија 29.04.21 | 10:07

Организаторите на бојкот на наставата тврдат дека има одѕив

Фејсбук-групата на родители „Учебници и настава мора да има“ за денеска најави бојкот на наставата со барање да се стопира донесувањето на законот за учебници и наставни...

Македонија 04.02.21 | 19:58

Матурантите привремено го прекинуваат бојкотот на наставата од 6 до 12 февруари

Сојузот на средношколци попладнево соопшти дека од 6 до 12 февруари привремено ќе го прекине бојкотот на наставата. По нашите средби со пратениците во Собранието, Сојузот...

Македонија 31.01.21 | 10:28

Сојуз на средношколци: Продолжува бојкотот на настава од страна на матурантите

Сојузот на средношколци, по вонредната седница на Генералното собрание одржана синоќа, соопшти дека е одлучено да продолжи бојкотот на наставата од страна на матурантите...

Македонија 09.01.21 | 11:47

Ванковска: Се задолжиле кај СБ и сега нема враќање – ќе експериментираат на децата!

И да организираа некаква дебата, таа ќе беше иста како за двојазичноста, Преспа, итн, вели професорката Билјана Ванковска за веста дека нема да има јавна расправа за...