Ознака: настава
Црна хроника 30.05.22 | 12:36

Загаден е воздухот од пожарот во Тетово, учениците два дена нема да одат на настава

Општина Тетово во соработка со Секторот за образование одлучи денеска и утре да го прекине образовниот процес поради настанатата состојба по пожарот што денеска избувна...

Живот 27.04.22 | 14:59

УНИЦЕФ алармира за последиците од продолжениот прекин на наставата, пропуштеното мора да се надомести

УНИЦЕФ е сериозно загрижен поради продолжениот прекин на наставата и повикува да се преземат мерки со кои ќе се овозможи децата од основното и средното образование...

Сервиси 13.04.22 | 15:23

УНИЦЕФ: Прекинот во наставата ќе влијае и врз живот на децата во иднина

По штрајкот на просветните работници, кој Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) го започна во понеделникот, од УНИЦЕФ повикуваат сите вклучени...

Македонија 10.04.22 | 14:40

СДСМ: Наставата мора да продолжи

Наставата мора да продолжи, преку дијалогот треба да се дојде до решение, велат од СДСМ. Штрајкот е легитимно право на секого, но од прекинувањето на образовниот процес...

Економија 29.03.22 | 15:43

Синдикатите утре на протест – Можно е да нема настава и градинки од 11 април

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) со поддршка на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура–СОНК утре, 30 март, излегуваат на предупредувачки...

Македонија 31.01.22 | 20:10

Сојузот на средношколци ја поздравува одлуката наставата да почне со физичко присуство

Сојузот на средношколци ја поздравува одлуката на Министерството за образование и наука наставата утре да почне со физичко присуство, при што потсетија дека овој став...

Балкан 30.01.22 | 23:49

Oсновците и средношколците во Србија продолжуваат со комбинирана настава

Тимот за училишта одлучи од понеделник, 31 јануари, учениците од прво до четврто одделение во основните училишта директно да следат настава. Повозрасните основци наставата...

Македонија 28.01.22 | 19:42

„Меѓаши”: Да се преиспита одлуката за почнување на второто полугодие со физичко присуство

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши” соопшти дека упатила барање до Владата и Комисијата за заразни болести со цел, како што наведуваат, да се преиспита одлуката...

Македонија 27.01.22 | 21:33

Јаневски: Децата му ги ставаме на омикрон на тацна и ги претвораме во експериментални глувци

Пред неколку дена, во коментари на некоја објава на групата за он лајн настава, еден кавадарчанец сведочеше за тоа дека негов братучед на 39 години, пред некоја недела...

Македонија 27.01.22 | 19:11

Настава со физичко присуство и отворени прозорци: Децата ќе се ротираат, за да не седат истите до прозорците

Комисијата за заразни болести предложи наставата од 1 февруари да продолжи со физичко присуство, но согласно ковид мерките наставата се одржува со отворени прозорци. Добивме...

Македонија 27.01.22 | 14:48

ВМРО ДПМНЕ: Бараме две недели онлајн настава за учениците од 4 до 9 одделение

Со оглед на одлуката дека учениците од 1 Февруари ќе тргнат на училиште со физичко присуство, бараме Владата, Комисијата за заразни болести, а и Министерот за образование...

Македонија 26.01.22 | 19:42

Учениците се враќаат во училишните клупи од 1 февруари

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е...

Здравје 26.01.22 | 15:15

Второто полугодие да почне со физичко присуство, препорача Комисијата за заразни болести, во ГОБ „8 Септември“ да се отвори дополнителен ковид-оддел

Комисијата за заразни болести, следејќи ја епидемиолошката состојба, препорача почнувањето на второто полугодие од учебната 2021–2022 год, наставата да се одвива со физичко...

Македонија 26.01.22 | 15:05

Комисијата за заразни болести донесе одлука: Еве како ќе се одвива наставата во второто полугодие

Комисијата за заразни болести донесе одлука за стартот на второто полугодие. По денешниот состанок на кој се разгледувала епидемиолошката состојба во земјава, Комисијата...

Балкан 26.01.22 | 14:12

Онлајн настава за учениците и работа од дома за државните службеници и утре во Атина

Градинките, основните и средните училиштата во областа Атика, поширокиот регион на Атина и во следните два дена ќе останат затворени, учениците ќе следат онлајн настава,...

Свет 04.01.22 | 08:54

Наставата во САД продолжи онлајн поради ширење на омикрон

Илјадници училишта во САД го одложија враќањето на учениците во клупите оваа недела или се одлучија за онлајн часови, бидејќи бројот на случаи со ковид-19 достигна рекордно...

Балкан 15.10.21 | 10:47

Во Србија, од понеделник, средните училишта со комбиниран модел на настава

Министерството за образовани на Србија одлучи од понеделник, да почне да се применува комбинираниот модел на настава во средните училишта. Ова се однесува на три локални...

Македонија 20.09.21 | 23:06

Д-р Даниловски: Во Германија на учениците секој втор ден им се даваат бесплатни и брзи тестови за дома

Ми се виде интересно и го споделувам јавно, зашто низ содржината можеме да стекнеме (груба) претстава како успешно функционира наставата во живо во тамошните училишта,...

Свет 13.09.21 | 19:21

Децата во Њујорк се вратија во училиштата, наставниците ќе мора да се вакцинираат

Еден милион деца во Њујорк денеска тргнаа на училиште, што е првпат наставата да се одржува во училници од почетокот на епидемијата на коронавирусот. Во Њујорк од денеска...

Македонија 06.09.21 | 15:17

Царовска: Да не се бојкотира наставата, ниту едно училиште не е затворено

Мила Царовска, министерката за образование и наука тврди дека ниту едно училиште не е затворено поради бојкот на наставата во знак на незадоволство од новата програма...