Ознака: насилни протести
Македонија 13.07.22 | 20:54

Таравари: Во инцидентите на протестите директно се вклучени ДУИ и СДСМ

Градоначалникот на Гостивар и потпретседател на Алијанса за Албанците Арбен Таравари во интервју за „Фокус“ тврди дека иицидентите кои се случија на еден од протестите,...

Македонија 07.07.22 | 22:41

САД повикаа на воздржаност од насилство на протестите во Скопје

САД го почитуваат правото на македонските граѓани на мирно изразување мислења и гледишта и повикаа на воздржаност од секакво насилство на протестите во Скопје, изјавија...

Црна хроника 07.07.22 | 19:19

Држел пиштол на „Скендербег“, ама не пукал: МВР приведе пиштолџија од вчера

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за крвни деликти при СВР Скопје денеска во полициска станица извршија службен разговор со С.Р.(34)...

Македонија 07.07.22 | 19:16

Пиштолџијата од 27 април за пукањето вчера: Имаше полицајци, од лош агол гледате

Новинарот на Алфа телевизија на искористи прес-конференцијата на министерот за внафрешни работи Оливер Спасовски и на директорот на БЈБ Сашо Тасевски за да ги праша...

Црна хроника 07.07.22 | 18:38

Приведен демонстрант кој повреди полицаец на вчерашниот протест

Денеска (07.07.2022) од страна на Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал при СВР Скопје, по преземени мерки и активности, лишен е од слобода Г.К.(22) од...

Македонија 07.07.22 | 18:33

МВР се уште го утврдува идентитетот на пиштолџијата вработен во архивата на Министерството

„Ве известуваме дека СВР Скопје презема мерки за утврдување на идентитетот и дејствијата на сите лица инволвирани во инцидентите и по расчистување на случаите ќе бидат...

Македонија 07.07.22 | 16:37

Крие ли Спасовски дека пиштолџиите пукаа кон демонстрантите со амин од полицијата: Овој човек е вработен во МВР

Еден од пиштолџиите на вчерашниот протест, кои „се бранеле“ од мирната толпа е вработен во МВР. Иако Република уште рано утрово испрати прашања до МВР да ни го потврдат...

Македонија 07.07.22 | 09:01

Насилството на протестите има едно име – Оливер Спасовски

Пратеникот Зоран Коцевски сподели вибер комуникација, за која на социјалните мрежи се тврди дека е меѓу началници и полицајци. На принтскриновите се гледа како полицајците...

Македонија 06.07.22 | 13:49

Мицкоски: Од каде знаеја Спасовски и Ковачевски дека најавените протести ќе бидат насилни и кои беа лицата кои ја дочекаа колоната народ од пред МНР што се движеше кон Собранието?

 Од каде им се на лицата со фантомки шок-бомби што беа фрлани накај Собранието? Чиј магацин пред месец дена во среде касарна во Охрид беше опљачкан и беа украдени шок...

Македонија 06.07.22 | 12:46

По „Платформа“ и „Атлантик“ што е на ред: Качулките секогаш остануваат недопрени!

Министерството за внатрешни работи за време на одржувањето на мирните протести организирани од движењето „За заедничка Македонија“ во 2017 година, водела посебна оперативна...

Балкан 08.07.20 | 22:39

Вулин: Ова е обид да се предизвика граѓанска војна

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин објави соопштение во кое ги коментира вчерашните протести во Белград. Според него, за сето ова се виновни опозициските...

Свет 02.06.20 | 12:13

За време на протестите во САД уапсени околу 5.600 луѓе 

На протестите во САД за една недела се уапсени повеќе од 5.600 луѓе поради кражби, блокирање патишта и кршење на полицискиот час. Протестите, кои почнаа поради насилната...

Македонија 14.11.19 | 14:00

Премиерот во заминување Заев не се сеќава на сопствената изјава дека руски бизнисмени финансирале радикални протести

Премиерот во заминување Зоран Заев не се сеќава на сопствената изјава дадена пред неколку месеци дека руски бизнисмени финансирале радикални протести во Македонија...