Ознака: насер зибери
Македонија 11.02.21 | 21:33

Ќерката на Насер Зибери станала нотар непосредно пред тој да биде избран за Правобранител

Ќерката на Насер Зибери, Сихара Зибери Шабани била избрана за нотар во Скопје, непосредно пред неговиот избор за Народен правобранител односно додека во Собранието...

Македонија 07.02.21 | 14:00

Зибери: Доброволно прифатив да бидам кандидат за премиер

Народниот правобранител ги штити слободите и правата на граѓаните гарантирани со Устав и со закон и во таа функција ќе биде мојот ангажман, вели новиот народен правобранител...

Македонија 03.02.21 | 20:22

Зибери: Пописот е важен, но здравјето на граѓаните е на прво место

Новиот Народен правобранител, Насер Зибери во интервју за Сител телевизија рече дека претставките кои ќе дојдат од граѓани кои ќе бидат казнети зашто поради страв од...

Македонија 01.02.21 | 16:40

АА: Зибери не е Народен, туку правобранител на Владата/ДУИ

Денеска пред канцеларијата на Народниот правобранител Алијанса за Албанците ја изразија, како што велат, нивната некомпатибилност и револт во врска со изборот на Насер...

Македонија 01.02.21 | 16:10

Зибери: Ќе покажам дека функцијата Народен правобранител не е само декор во системот

Во минатото како набљудувач на настаните во земјата сум знаел да бидам критичен, кога сум сметал дека така треба и сум поддржувал одлуки и процеси кога сум сметал дека...

Македонија 01.02.21 | 11:15

Не стана премиер, ама стигна до народен правобранител: Насер Зибери ќе даде свечена изјава

Новоизбраниот народен правобранител Насер Зибери денеска ќе даде свечена изјава пред претседателот на Собранието Талат Џафери. Зибери беше избран за омбудсман на...

Македонија 27.01.21 | 22:19

Насер Зибери: Политичките амбиции на Албанците се големи, па и премиер Албанец

Насер Зибери кој беше кандидат за првиот премиер Албанец на ДУИ, а е избран за Народен правобранител вели дека политичките амбиции на Албанците не завршуваат со отворање...

Македонија 26.01.21 | 09:23

Зибери е потсетник дека секое дете може да сонува да стане премиер, но ќе заврши ко партиски глушец

Некогашниот кандидат за премиер на ДУИ, Насер Зибери, вчера од пратениците беше изгласан за нов Народен правобранител. За ова, активистот Ивор Мицковски коментира: Случајот...

Македонија 25.01.21 | 18:28

Кандидатот за премиер Насер Зибери избран за народен правобранител

Насер Зибери е избран за нов народен правобранител. „За“ гласаа 61 пратеник од вкупниот број пратеници во Собранието, како и 26 од 41 пратеник од заедниците кои не се мнозинство....

Македонија 11.01.21 | 14:35

Утврдена листата на кандидати за членови на ДИК, Насер Зибери предложен за народен правобранител

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на денешната седница ја утврди листата на пријавени кандидати за избор на претседател и членови на ДИК, а...

Македонија 08.09.20 | 15:58

Несудениот премиер Зибери поканет од Груби да стане дел од новото министерство

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците Артан Груби денеска се сретна со кандидатот за премиер во изборната кампања на ДУИ, Насер...

Македонија 28.08.20 | 22:12

Села: Народен правобранител не може да биде Насер Зибери, таа позиција треба да е наменета за опозицијата

Не е можно Зибери да биде народен правобранител, бидејќи таа позиција е наменета за опозицијата, изјави лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, вечерва во гостување...

Македонија 28.08.20 | 15:02

Насер Зибери ќе биде нов народен правобранител?

ТВ21 неофицијално дознава дека Насер Зибери ќе биде назначен за народен правобранител на Република Македонија. Официјална потврда од Зибери сè уште нема, но извори на...

Македонија 21.08.20 | 10:57

Дали личните интереси на Али Ахмети го „срушија“ несудениот премиер Насер Зибери!?

Несудениот прв премиер Албанец, поранешен министер, пратеник и актуелен нотар, Насер Зибери, остана без коментар по договорот за владината коалиција меѓу СДСМ и ДУИ....

Македонија 19.08.20 | 16:49

Откако не го направија премиер: Груби имал добри планови за Зибери

Артан Груби вели дека има добри планови за Насер Зибери кој беше кандидат за премиер од ДУИ но за тоа не се договорија Заев и Ахемети. Кандидатот ќе дојде како тек по...

Македонија 19.08.20 | 12:58

Насер Зибери за договорот за влада на СДСМ и ДУИ: Немам коментар

Кандидатот на ДУИ за прв Албанец премиер, Насер Зибери, не сака да го коментира договорот за идната владата меѓу ДУИ и СДСМ. Немам коментар – кратко одговора Зибери,...

Македонија 08.08.20 | 20:19

Таравари тврди дека би влегле во коалиција со ДУИ ако Зибери биде премиер

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата за Албанците. – Формирањето на Влада е игра на бројки,...

Македонија 21.07.20 | 10:15

Ахмети за приштинска Т7: Насер Зибери треба да биде идниот премиер

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети, во интервју за косовската телевизијата Т7 синоќа изјави дека по парламентарните избори во Македонија,...

Македонија 20.07.20 | 15:45

Зибери: Заев и Мицкоски немаат право да бараат пратеник повеќе за формирање на Влада

Али Ахмети не ги затвора сите врати, но останува засега на залагање на тоа јас да бидам мандатар. Се разбира дека не се исклучуваат сите опции, впрочем продуктот создавање...

Македонија 15.07.20 | 23:57

Зибери: Освоивме убедлива победа

Кандидатот за премиер од редовите на ДУИ, Насер Зибери пред новинарите во седиштето на партија изјави дека бележат убедлива победа во многу места низ државата. – Резултатите,...