Ознака: народни верувања
Сервиси 18.01.20 | 08:45

Вечерва е Богојавленска ноќ: Од полноќ до изгрејсонце отворете го прозорецот и замислете јасна и недвосмислена желба…

Ако Во Богојавленската ноќ на полноќ го отворите прозорецот и погледнете во небо, најверојатно ќе забележите дека и некој од вашите соседи го прави истото. Ова не треба...

Сервиси 09.01.20 | 20:25

Чувајте се од некрстените денови – од денеска до Богојавление ова не смеете да го правите!

Од денеска, па се до Богојавление на 19 јануари траат т.н. некрстени денови. Станува збор за верување според кое во ова време од годината, кога Исус се уште не бил крстен,...

Семејство 06.01.20 | 22:17

Чини или не да се крштева или венчава во престапна година?

Бра­кот склу­чен во пре­стап­на го­ди­на кра­тко ќе трае – ве­ру­ва­ње што по­стои тол­ку одам­на, што ни­кој не знае зо­што и од ка­де про­из­ле­гу­ва. Ве­ро­јат­но,...

Калеидоскоп 06.01.20 | 21:38

Зошто на Бадник треба да се јаде афион?

Многу обичаи за Бадник се пагански, а црквата подоцна им дала христијанско обележје. Обичаите околу Бадник ги наследивме од своите предци и уште ги одржуваме. Од верувањата...

Калеидоскоп 06.01.20 | 20:20

Вечерва пресечете главица кромид на 12 дела, ќе покаже што носи годината

Нашите предци на Бадник и Божиќ користеле кромид за да дознаат какво време ќе има во текот на целата година. На Бадник вечерта, главица кромид се сече на 12 дела. Во секој...

Сервиси 02.01.20 | 09:40

Што ќе правиме денеска, ќе правиме цела година – го празнуваме Св. Игнат

Денеска е Св. свештеномаченик Игнатиј Богоносец. Игнатиј беше ученик на св. апостол Јован. Во времето на Трајан тој беше епископ во Антиохија, каде многу се прочу по својот...

Калеидоскоп 01.01.20 | 16:22

Сè што се прави во престапна година е со краток рок: Не се прават венчавки и свадба, ниту се гради куќа

Новата 2020 година е престапна што значи дека наместо вообичаените 365 дена, годинава има еден ден повеќе. Престапна е секоја четврта година во која февруари наместо 28 има...

Калеидоскоп 03.12.19 | 19:39

Утре е Воведение на Пресвета Богородица: Жените треба да испочитуваат еден обичај за да добијат деца

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар...

Сервиси 05.11.19 | 10:48

Доаѓа голем и тежок празник, во очи Митровден не одете на гости

Православната црква во петок го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден...

Кујнски тефтер 27.10.19 | 22:01

Обичајниот календар е јасен: Еве зошто ајварот никако не се прави во октомври

Aко не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите – барем така велат старите народни обичаи и календари. Според обичајниот народен календар, 15 септември е вистинско...

Сервиси 29.09.19 | 11:54

Сите кои имаат ќерки, треба да направат едно нешто: Утре се светите маченички

Православние верници утре, 30 септември, ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани кај нашиот народ. На овој...

Сервиси 19.09.19 | 09:01

Денеска е Св. Архангел Михаил: Билката која ја открил лечи сè, а денеска е сосема заборавена

Според календарот на МПЦ, денеска е Св. Архангел Михаил. Главниот празник на свети архангел Михаил се празнува на 8 ноември (Јулијански календар). Се вика Собор на свети...

Калеидоскоп 28.08.19 | 08:38

На Голема Богородица жените треба да го направат ова – помага против болести и неплодност

Денеска е Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица. Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој е еден од најзначајните. Затоа народот овој...

Калеидоскоп 16.08.19 | 18:41

Денеска никако не правете го ова… Народни верувања за петок

  Народните верувања и обичаи кои ги следат се присутни во секој сегмент од животот. Тие верувања не ги заобиколуваат ниту деновите од неделата. Така, во петок, ден...

Калеидоскоп 15.08.19 | 12:50

Народни верувања за петок, ова никако не смеете да го правите утре

Народните верувања и обичаи кои ги следат се присутни во секој сегмент од животот. Тие верувања не ги заобиколуваат ниту деновите од неделата. Така, во петок, ден за кој...

Калеидоскоп 06.05.19 | 09:10

„Дојде ли Ѓурѓовден, чекај си Митровден”: Ако се измиете со оваа вода денеска…

Празник на обновувањето на природата и на животот воопшто Именден празнуваат: Ѓорѓија, Ѓуро, Ѓурѓа, Ѓоре, Ганка, Ганчо, Гинка, Ѓурѓица и др. Големиот црковен и народен...

Калеидоскоп 06.05.19 | 09:02

Кога ќе загрми на Ѓурѓовден, значи…

Овој празник се смета за граница меѓу зимата и летото и врзан е за здравјето на домашните, женидба на младите, плодност на стоката, добри посеви… Се верувало дека ако...

Калеидоскоп 01.05.19 | 15:44

Периодот до 7 мај е критичен, но затоа денеска искапете се во езеро и исчистете ја енергијата

Периодот од 27 април до 7 мај е многу критичен и опасен магиски период. Во овој период највредно работат црните магови како и негативните луѓе кои сакаат да ни напакостат....

Сервиси 03.04.19 | 17:42

Во недела е Благовец: Ова е првото нешто што треба да го направите тоа утро

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот) календар. Меѓу народот повеќе е...

Сервиси 01.04.19 | 13:59

Ве очекува вредна награда доколку го направите ова во следните 7 дена

Четвртата недела од велигденските пости се вика средопосна недела или средопосница, бидејќи ја означува средината на големиот пост. Оваа недела е важна, затоа што ја...