Ознака: народен правобранител
Македонија 02.04.21 | 15:34

И Народниот правобранител констатира: Одбраната на Камчев ги известила дипломатските претставништва за нехуман третман

Народниот правобранител утврдил нехуман третман, тортура, понижувачки услови и загрозување на здравјето при извршениот увид на условите во кој притворениот Јордан...

Македонија 01.02.21 | 16:40

АА: Зибери не е Народен, туку правобранител на Владата/ДУИ

Денеска пред канцеларијата на Народниот правобранител Алијанса за Албанците ја изразија, како што велат, нивната некомпатибилност и револт во врска со изборот на Насер...

Македонија 01.02.21 | 16:10

Зибери: Ќе покажам дека функцијата Народен правобранител не е само декор во системот

Во минатото како набљудувач на настаните во земјата сум знаел да бидам критичен, кога сум сметал дека така треба и сум поддржувал одлуки и процеси кога сум сметал дека...

Македонија 25.01.21 | 18:28

Кандидатот за премиер Насер Зибери избран за народен правобранител

Насер Зибери е избран за нов народен правобранител. „За“ гласаа 61 пратеник од вкупниот број пратеници во Собранието, како и 26 од 41 пратеник од заедниците кои не се мнозинство....

Македонија 11.01.21 | 14:35

Утврдена листата на кандидати за членови на ДИК, Насер Зибери предложен за народен правобранител

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на денешната седница ја утврди листата на пријавени кандидати за избор на претседател и членови на ДИК, а...

Македонија 06.12.20 | 17:08

На 24 декември истекува мандатот на Народниот правобранител, а нема конкурс за избор на нов

Собранието и натаму не објаснува зошто сè уште не е објавен јавниот конкурс за избор на народен правобранител. Алсат објави дека со месеци бараат објаснување, но не...

Македонија 29.08.20 | 17:53

Народен правобранител: Онлајн наставата го нема истиот ефект како класичната настава

На прашањето дали имало ученици кои не можеле да ја следат онлајн наставата, од основните училишта одговориле дека овој процент бил над 80, а кај средните 68 проценти....

Македонија 28.08.20 | 22:12

Села: Народен правобранител не може да биде Насер Зибери, таа позиција треба да е наменета за опозицијата

Не е можно Зибери да биде народен правобранител, бидејќи таа позиција е наменета за опозицијата, изјави лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, вечерва во гостување...

Македонија 28.08.20 | 15:02

Насер Зибери ќе биде нов народен правобранител?

ТВ21 неофицијално дознава дека Насер Зибери ќе биде назначен за народен правобранител на Република Македонија. Официјална потврда од Зибери сè уште нема, но извори на...

Црна хроника 21.11.19 | 13:24

Боки 13 не се жали на условите во затвор, тврдат советниците на Народниот правобранител

Повеќе од четири часа советници од кај Народниот правобранител Иџет Мемети вчера разговарале со Бојан Јовановски во затворот во Шутка, дознава ТВ21. Ова следува откако...

Црна хроника 31.10.19 | 11:56

Ги воспитувале децата со силни дози „дијазепам“ и „хелекс“

Од синоќа во воспитно-поправниот дом во Тетово е воведена специјална, вонредна котрола од страна на директорот на Управата за извршување на санкции, откако Народниот...

Македонија 02.07.19 | 14:15

Народниот правобранител го истражува случајот Јанакиески

По испратената претставка до канцеларијата на Народниот правобранител дека Миле Јанакиески од саботата штрајкува со глад, во истражниот затвор во Шуто Оризари е испратен...

Црна хроника 26.06.19 | 13:13

Народен правобранител: Условите во полициските станици, затвори и центрите за бегалци се незадоволителни

Лоша инфраструктурна поставеност, недоволна информираност на полициските службеници за прашања од областа на азилот, слабо познавање на методите за идентификација...

Македонија 27.03.19 | 14:50

Грѓаните најмалку му веруваат на судството

Граѓаните во 2018 година најголема недоверба искажале на судската власт, што покажува и двојно зголемениот број на претставки во врска со правосудството поднесени до...

Македонија 12.12.18 | 10:30

Судот води предмет за тортура врз Бошкоски, а тој, неговиот адвокат и народниот правобранител немале забелешки на полициското постапување (фотo)

Деновиве повторно актуелен е случајот на СЈО наречен „Тортура“, каде еден од обвинетите е Сашо Мијалков, поранешен директор на УБК, за наводна тортура која била извршена...