Ознака: накит
Култура 20.10.22 | 09:26

Промоција на  проектот „Светлината на накитот низ вековите“ во Музејот на Македонија

Промоцијата на  проектот „The light of jewelry through the centuries“ или „Светлината на накитот низ вековите“, кој претставува пренесување/презентирање на предметите од минатото...

Култура 03.10.22 | 08:58

Изложба на концептуален филигрански накит во Музеј на Македонија

На 6 октомври во 19 часот во НУ Музеј на Република Македонија во Скопје ќе се одржи изложба на концептуален филигрански накит со наслов “МАМКА” на уметницата...

Калеидоскоп 27.09.22 | 12:10

Кој ќе го наследи скапоцениот накит на кралицата: Колекцијата вреди милијарди, но мора да се почитува хиерархијата

Дел од накитот на кралицата Елизабета ќе наследи Камила Паркер, новата кралица, додека се верува дека принцезата Шарлот ќе го добие омилениот накит на кралицата. Кејт...

Црна хроника 01.09.22 | 21:13

Спречен обид на шверц на златен и сребрен накит на „Богородица“

Вчера во вечерните часови, царинските инспектори од мобилните тимови од Одделението за оперативни работи на Царинската управа, во камион на влез во државата на граничниот...

Мода и убавина 13.03.22 | 13:05

Охридскиот сунѓер инспирација за накит

Охридски сунѓер – „Ochridaspongia rotunda” станал инспирација за изработка на накит. Овој прастар облик на сунѓер опстојува во шест милиони старото езеро и е меѓу најстарите...

Мода и убавина 07.03.22 | 19:06

Филмот „Сенки“ на Манчевски инспирација за колекцијата „Коски“

Инспирирана од филмот Сенки на режисерот  Милчо Манчевски, креативката и модната стилистка од Битола Надица Бицева-Димитровски ја создаде новата колекција накит „Коски“....

Црна хроника 09.02.22 | 12:30

Во дупка под рачната криел накит вреден 156.000 евра

На граничниот премин Блаце вчера во патничко моторно возило пријавено за излез од државата мобилните тимови од Одделението за оперативни работи при Царинска управа,...

Балкан 30.07.21 | 23:11

Им помогнало присуството на славниот актер: Пинк Пантери од Црна Гора извршиле филмски грабеж на златарница во Париз

Двајцата црногорски државјани, на возраст од 44 и 54 години, кои се уапсени под сомнение дека ограбиле позната златарница во Париз и украле накит во вредност меѓу два и...

Црна хроника 03.06.21 | 15:50

Тројца измамници од Скопје одзеле пари и накит

Вчера по преземените мерки и активности, полициски службеници од Полициската станица Гази Баба ги лишиле од слобода Г.Ѓ.(31), М.Б.(34) и Б.Ф.(49), сите од Скопје, поради постоење...

Балкан 28.04.21 | 12:19

Како на филм: Три Србинки во Германија од стан изнеле сеф со накит тежок 100 килограми

Три Србинки во Германија пред неколку дена извеле кражба како на филм. Тие провалиле во еден стан во Хамбруг и од него изнеле сеф тежок повеќе од 100 килограми. Комшијата...

Балкан 02.04.21 | 10:06

Продавале лажни златни ланчиња и часовници: Србин и Унгарка уапсени во Шпанија

Српски државјанин на возраст од 45 години и Унгарка на 31-годишна возратс се уапсени во Фуенгирола, Шпанија, под сомнение дека измамиле човек за 20.000 евра на коj му продале...

Црна хроника 11.11.20 | 15:39

Украден златен накит од починат пациент на штипското Инфективно одделение

Кражба на златен накит од починат пациент на штипското Инфективно одделение е регистрирана во текот на вчерашниот ден. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова во...

Црна хроника 29.06.20 | 15:15

Скопјанец обвинет за тешка кражба на златен накит

По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје до надлежен суд поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка кражба...

Калеидоскоп 28.01.20 | 23:04

Слатка одмазда на кралицата: Им ги скрати сите привилегии, а сега на Меган ѝ го зема и накитот

По одземањето на титулата и барањето да ги вратат парите за трошоците од поправка на куќата на принцот Хари и Меган Маркл, кои се платени со јавни пари, британската кралица...

Калеидоскоп 25.10.19 | 22:27

Куќната помошничка на Тарик Филиповиќ осудена на затвор поради кражба на накит од неговиот стан

Аница Јуриј, која работела како чистачка во домот на хрватскиот актер и водител Тарик и Лејла Филиповиќ е осудена на една година казна затвор и три години условно, како...

Мода и убавина 06.04.19 | 08:44

Бабата и снаата се скараа за семејниот накит

Кралското семејство реагира на веста дека кралицата Елизабета Втора ѝ забранила на војвотката од Сасекс да носи одредени парчиња накит од богатата кралска колекција...

Црна хроника 09.01.19 | 10:48

Турчинка сaкала да прошверцува бело злато и брилијанти вредни 450 000 евра

Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе Обвинителен акт против едно лице, 27 – годишна државјанка на Република Турција, поради сторено кривично дело – Криумчарење...

Црна хроника 25.12.18 | 15:20

Сакал да прошверцува накит вреден 450 илјади евра преку аеродром Скопје

При детален преглед на багаж на турски државјанин на царинската испостава Аеродром Скопје царинските работници открија и запленија златен накит со тежина од околу...

Кариера 25.12.18 | 13:22

Бети Прада има накит вреден 30 илјади евра

Уметнички слики и златен накит од 160 до 60 илјади евра се сретнуваат во имотот на пратениците во Собранието на Македонија. Независниот пратеник Сашо Василевски поседува...

Култура 12.12.18 | 09:52

Изложбата на накит „Триста чуди“ од Елена Кичевска утре во Јавна соба

HERITAGE утре ќе ја претстави новата колекција на накит, под името “Триста чуди”. Изложбата ќе биде отворена на 13. декември, во 20 часот на поткровјето на Јавна Соба....