Ознака: Награда Гоце Делчев
Македонија 05.05.21 | 12:46

МОН ќе им ги достави статуетките на добитниците: Наградата „Гоце Делчев“ ќе биде доделена, но не и врачена

Добитниците на наградата „Гоце Делчев“ ќе добијат статуетки и признанија, но не и свечена церемонија. Причина: ситуацијата со пандемијата. Барем така велат од Министерството...

Македонија 04.05.21 | 23:51

Ганка Цветанова: Ако си премиер или министер во владата на една држава а одработуваш за интересите на друга, постои само едно објаснување – велепредавство!

Ганка Цветанова за скандалот со наградата „Гоце Делчев“ на Твитер напиша: Ако си премиер или министер во владата на една држава а одработуваш за интересите на друга,...

Македонија 04.05.21 | 22:28

Царовска се дрзна да им ја ускрати честа и наградата на капитални интелектуални творци како академик Ќулавкова и проф. д-р Генадиева Ставриќ

Министерката Царовска уште го нема решено скандалот со печатените учебници веќе се соочува со нов кој во себе содржи и наука и образование и историја и идентитет. Одборот...

Култура 04.05.21 | 19:43

Нов скандал на Владата и министерката Царовска: Денеска немаше свеченост за доделување на највисоката награда за наука „Гоце Делчев“

Нов скандал на владата и министерката Царовска кои го прекршуваат законот, се со цел да се избегне името на апостолот Гоце Делчев. Иако за тоа постои законска регулатива...

Македонија 25.12.20 | 14:30

По пауза од три години, повторно ќе се доделува државната награда за наука „Гоце Делчев“

Министерството за образование и наука информира дека денеска е објавен конкурсот за доделување на државната награда „Гоце Делчев“ во 2021 година. Оваа државна награда...

Култура 30.04.19 | 12:55

Катица Ќулавкова: Која фарса!

Академик Катица Ќулавкова на социјалните мрежи реагира на новововедената државна награда 22 ноември (Денот на албанската азбука), во време кога за традиционалната „Гоце...

Култура 04.02.19 | 14:04

Се укинува ли наградата „Гоце Делчев“?

Непосредно пред одбележувањето на 4 февруари – денот на раѓањето на Гоце Делчев, македонскиот национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец...