Ознака: Национална галерија
Култура 05.07.22 | 13:00

Изложбата „Трилогија: Под површината има уште една површина“ во Национална галерија

Изложбата „Трилогија: Под површината има уште една површина“ е мултимедијален и интердисциплинарен проект на познатиот албански уметник Дриант Зенели, кој се состои...

Култура 16.06.22 | 09:53

Омаж за Омер Калеши во Чифте амам

Во чест на сликарот Омер Калеши претпладнево во Чифте амам ќе се организира омаж во организација на Националната галерија и во соработка со Универзитетот „Мајка Тереза“...

Култура 10.06.22 | 10:19

Омаж за Омер Калеши во Чифте амам

Националната галерија организира омаж за почитуваниот и ценет сликар Омер Калеши, кој почина во април годинава, по подолго боледување. Изложбата во негова чест, ќе биде...

Култура 02.06.22 | 13:55

Mеѓународна патувачка изложба на Културниот центар Габ Титуи од Австралија

На 8 јуни во Мала станица ќе биде поставена изложбата „Еволуција: маските од теснецот Торес“. Теснецот Торес (Zenadh Kes) е група острови кои се лоцирани помеѓу северна...

Култура 06.04.22 | 17:23

Ретроспективна изложба на Димитар Кондовски во Даут пашин амам

Националната галерија ја најавува Ретроспективната изложба на Димитар Кондовски. По изминати 30 години од неговата последна средба со македонската културна јавност...

Култура 03.03.22 | 15:48

Во Националната галерија изложба посветена на Меѓународниот ден на жената

По повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената, Националната галерија веќе петта година по ред организира тематска изложба со посвета. Изложбата насловена „Процут кон...

Култура 20.01.22 | 12:42

Изложбата на академик Васко Ташковски во Даут пашин амам ги сруши рекордите на посетеност

Изложбата на академик Васко Ташковски во Националната галерија, во објектот Даут пашин амам ги сруши рекордите на посетеност. Во пандемски услови изложбата ја виделе...

Култура 13.12.21 | 10:32

Продолжена изложбата на Васко Ташковски во Даут-пашин амам до 15 јануари

Ретроспективната изложба на Васко Ташковски во Даут-пашин амам поради големиот интерес на публиката ќе може да се погледне до 15 јануари, соопштуваат од Националната...

Култура 02.06.20 | 10:26

Визири за вработените во Националната галерија

На 30 мај 2020 год. на наше огромно задоволство добивме ДОНАЦИЈА – визири за СИТЕ вработени во Националната галерија. Немаме зборови на благодарност до момците од 3Д Принт...

Култура 06.05.20 | 09:52

„Уметнички дневник“ на Дијана Томиќ Радевска: Секојдневието на уметниците во карантин

Во текот на месец април 2020 година, Националната галерија покани 50-тина уметници да ни испратат свое кратко видео од самоизолација, креирајќи еден интересен серијал...

Култура 20.11.19 | 09:16

„Надреализам и фантастика (рефлексии)“ – изложба во „Мала станица“

Во објектот на „Мала станица“ во среда (20 ноември) со почеток од 20 часот ќе биде отворена групната тематска изложба со наслов со наслов „Надреализам и фантастика (рефлексии)...