Ознака: Национален ден на Власите
Македонија 23.05.22 | 10:22

Мицкоски со честитка за 23 Мај: Власите се нераскинлив дел на македонската историја, сегашност и иднина

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска им го честиташе 23 Мај, Националниот ден на Власите на сите граѓани на Република Македонија од влашката етничка заедница. Власите...

Сервиси 19.05.22 | 15:22

Националниот ден на Власите – 23 Мај, неработен за припадниците на влашката етничка заедница

Националниот ден на Власите, 23 мај (понеделник), е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална...

Македонија 23.05.21 | 11:34

Заев: Влашката заедница секогаш била силен и темелен елемент во нашата заедничка борба за слобода

Во честитка по повод 23 Мај – Националниот ден на Власите, премиерот Зоран Заев порачува дека одбележувањето на овој празник е можност да искажеме признание на влашкиот...

Македонија 23.05.21 | 10:52

Честика од Талат Џафери по повод Националниот ден на Власите

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите упати честитка до припадниците на влашката заедница во државава. Дозволете од...

Македонија 23.05.21 | 09:55

Мицкоски: И во иднина заеднички ќе продолжиме да ја градиме нашата држава, да создаваме иднина за следните генерации

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, испрати честитка по повод 23 мај – Нацвионалниот ден на Власите. На сите припадници на влашката етничка заедница,...

Македонија 23.05.21 | 09:21

Пендаровски: Се гордееме што карактеристиките и традицијата на Власите се вткаени во нашето мултикултурно и мултиетничко општество

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на влашката заедница во Република Македонија. Дозволете...

Македонија 23.05.20 | 09:15

Денеска се одбележува Националниот ден на Власите

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците...