Ознака: набавка
Здравје 08.10.20 | 13:08

ЕУ купува половина милион дози на „ремодесивир“

Европската комисија објави дека е склучен договор со фармацевтската компанија „Гилеад“ за набавка на 500.000 дози на лекот „ремодесивир“ за третман на пациенти со Ковид-19. Договорот...

Македонија 07.10.20 | 16:15

Образованието не е бесплатно, родителите купуваат комјутери од 400 евра за децата да следат настава

Иако СДСМ заедно со министерката за образование и наука, Мила Царовска ветуваа бесплатно образование за сите деца тоа не се реализира. Учебната година започна пред...

Балкан 05.10.20 | 15:03

Србија планира да лета турски дронови

Српска државна делегација денеска отпатува за Анкара, каде ќе се договорат за набавка на неколку системи на борбени беспилотни летала од типот „Барјактар“. Според...

Македонија 03.10.20 | 14:11

Арсовски: СДСМ за 3 години потроши 8 милиони евра за луксузни автомобили, кај 70 отсто од набавките има сомнеж за фаворизирање

Граѓаните и државата тонат во сиромаштија, а функционерите на Владата на СДСМ живеат хедонистички и уживаат во луксуз на државен трошок и нормално со парите на граѓаните....

Македонија 18.09.20 | 14:21

Мицкоски: Мафијата не треба да се плаши од освета, туку од правда, а таа ќе дојде

Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило кое го користи власта на Заев, Гордана Јанкуловска ќе оди во затвор,...

Македонија 16.09.20 | 15:34

Среде здравствено-економска криза Министерството за одбрана се почести со три возила

Наместо намалување на непродуктивните расходи заради справувањето со здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот, Владата дозволила Министерството...

Балкан 13.09.20 | 09:45

Тензии меѓу Атина и Анкара: Грција најавува набавка на воени авиони и опрема

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис најави набавка на воени авиони и опрема, а најголем добитник од од оваа програма, ќе биде Франција, со оглед дека Атина планира да...

Економија 02.09.20 | 11:15

За две и пол години државните институции потрошиле 8,1 милиони евра за 392 нови возила

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на набавените нови патнички возила од државните институции во 2018, 2019 и 2020 година....

Скопје 17.08.20 | 11:50

Град Скопје планира да потроши 11.500 евpa на кaфe

Град Скопје ќе потроши 708 илјади денари односно околу 11.500 евра на кафе. На официјалната страница на системот за Јавни набавки има објавено оглас во кој под назив на договорениот...

Македонија 03.07.20 | 19:40

Предизборно владата троши милиони евра за набавка на софтверски лиценци

Владата предводена од СДСМ не престанува со недомаќинското трошење на средствата на граѓаните. И покрај сите укажувања на стручната јавност и на експертите, се објавуваат...

Економија 01.05.20 | 09:53

Минатите месеци Владата јадела месо и бифтек за 62.000 евра

Минатиот месец Владата потпишала договор за набавка на свежо месо во висина од 51.155 евра, односно 3.146.025 денари, како и сувомеснати производи во висина од 11.594 евра односно...

Македонија 14.04.20 | 18:56

Завршена набавката на респираторните машини, дел од нив ќе стигнат за седум дена

Во рамките на Министерството за здравство завршила постапката за набавка на респираторни машини, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Од девет компании...

Македонија 09.04.20 | 17:15

Се отвораат понудите за набавка на респиратори, предност ќе се даде на рокот на испорака

Mинистерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека во Министерството за здравство се отвораат понудите за набавка на респираторни машини, при што предност...

Македонија 03.04.20 | 21:34

Одобрена набавка на 200 респираторни машини

За време на вонредната сосотојба во земјава ќе бидат набавени 200 респираторини машини. Владата, на денешната 34-та седница ја разгледа и усвои Уредбата за интервентна...

Македонија 31.03.20 | 13:07

Додека секаде во светот се набавуваат маски, ракавици, средства за дезинфекција, општина Штип набавува цвеќиња

Додека секаде во светот се набавуваат маски, ракавици, средства за дезинфекција, Општина Штип набавува цвеќиња. Да, добро слушнавте. Во периодот на здравствена и економска...

Здравје 12.03.20 | 13:42

Ќе се набават 50 респираторни машини, дополнителна заштитна опрема, тестови и апарати за рендген

Педесет респираторни машини, дополнителна заштитна опрема, 1.000 нови тестови и два мобилни апарати за рендген снимање (со цел пациентите да не одат на Рендген институтот)...

Здравје 28.11.19 | 18:12

Купува ли пак македонското здравство скапа играчка што нема рационално да се користи?

Постапката за јавна набавка на хибридина операциона сала, за која се обезбедни близу 1,8 милиони евра и која се планира да биде сместена на Клиниката за неврохирургија,...

Вести 26.11.19 | 17:45

Во СЈО дневно се мезеле 9 кг лешници, бадеми и фстаци или 36 кг кикирики

Анализата на дел од трошоците направени од СЈО за набавка на апетисани покажува дека специјалните обвинители и другиот персонал во СЈО биле на протеински терапија со...