Ознака: на точак
Скопје 07.12.21 | 20:09

Ѓорче Петров ќе го олеснува урбаниот велосипедизам: Стојкоски на консултации со „НаТочак“

Општина Ѓорче Петров планира значително да ги подобри условите за возење на велосипед на целата територија под ингеренција на локалната власт. За таа цел, градоначлникот...

Македонија 23.09.21 | 14:00

Јани Макрадули на точак до работа

Директорот на Македонска пошта, Јани Макрадули вчера на работното место пристигна возејќи велосипед, со што даде своја поддршка на Европската недела на мобилност 2021...

Скопје 21.09.21 | 14:18

Што е реконструирано тука? Сменет е асфалт во должина од 550?

Од граѓанската иницијатива „На точак“ реагираат на фалбите на Град Скопје за булеварот „Крсте Мисирков“: Реконструкција? Навистина? Ова е реконструкција? Што е реконструирано...

Скопје 16.09.21 | 12:02

„На точак“ до Град Скопје и „Паркови и зеленило“: Престанете да ја уништувате велосипедската патека на „Партизанска“!

Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ – Скопје престанете да ја уништувате велосипедската патека на бул. „Партизански одреди“, порачуваат од граѓанската иницијатива...

Скопје 20.07.21 | 13:59

„НаТочак“: Планот спроти „Холидеј Ин“ е небезбеден, недемократски и автоцентричен

Планот спроти „Холидеј Ин“ мора да се стопира и да се преработи. Во спротивно ќе се поткопаат декларативните заложби за „зелен“ град, „велосипедски“ град, „град...

Скопје 22.03.21 | 09:42

Повеќе среќа следниот пат: „На точак“ реагираат на нерасчистениот снег на мостот „Обединети нации“

„НаТочак“ преку статус објавуваат дека единствениот тротоар преку кој може да се помине реката Вардар ако сте пеш или на точак ова утро не е чист од снегот. Станува...

Скопје 31.10.19 | 10:26

„На точак“: Новите контејнерите им пречат на велосипедистите

Новите контејнери кои се поставени на фрекфентни локации во градот, некои и на самите велосипедски патеки значително го отежнуваат движењето и мобилноста на велосипедистите,...

Скопје 07.05.19 | 17:07

Скопје, какво што треба да биде

Видео кое препорачуваме да го гледате со силно пуштен звук… Без бучава од автомобили. Тишина. Џагор. Сино небо. Ветер. Звук на птици. Да, во строгиот центар на градот...

Скопје 30.03.19 | 10:15

На точак: Наместо мртви ленти ни требаат велосипедски ленти

1. Ни викаат: Нема место за велосипедски ленти! —————– Зошто да нема место за велосипедски ленти, а низ градот има многу коловозни ленти кои секогаш се...