Ознака: мзт скопје
Кошарка 25.09.21 | 22:16

МЗТ го освои четвртиот трофеј во Суперкупот

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром по четврти пат го освои Суперкупот кој од оваа година го носи името „Драган Василов Цевка“. „Металците“ до трофејот дојдоа откако во...

Кошарка 06.06.21 | 19:58

Осми шампионски трофеј за МЗТ Скопје Аеродром

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по осми пат го освоија шампионскиот трофеј во македонското првенство, откако попладнево го победија Еуро Никел со 89:78 (21:23, 25:21, 25:18...

Кошарка 28.03.21 | 15:45

И по минус 16 МЗТ запиша триумф во АБА2 лигата

Во последниот натпревар од „балонот“ на Златибор, МЗТ Скопје Аеродром беше подобар и од домаќинот (90:71) во АБА2 лигата. По овој триумф, металците се враќаат дома во Скопје,...

Кошарка 22.01.21 | 16:30

Пораз до пораз: МЗТ убедливо губи во Аба 2

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром доживеаја убедлив пораз попладнево од Слобода Ужице од 81:67, во вториот натпревар на турнирот во Бања Лука во рамки на АБА 2 лигата. Македонскиот...

Кошарка 13.01.21 | 17:52

Синот на Пеце Наумоски потпиша за МЗТ Скопје

Еден од најталентираните млади македонски кошаркари, седумнаесетгодишниот Михаил Наумоски, е новиот кошаркар на тимот на МЗТ Скопје, потврди денеска овој клуб. Како...

Кошарка 02.10.20 | 22:14

Koрона и во МЗТ Скопје

Член на Стручниот штаб на МЗТ Скопје Аеродорм е позитивен на коронавирус, соопшти вечерва македонскиот кошаркарски шампион. – И покрај максималното придржување кон...

Кошарка 27.08.20 | 16:06

Дали МЗТ ќе се врати во АБА лигата?

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Ѓорѓи Кочов, посакува „сино-белите“ оваа сезона да изборат пласман во АБА лигата. -Мислам дека имаме компактен и талентиран тим за сезоната...

Кошарка 20.08.20 | 14:40

Американец од Бешикташ е најновото засилување на МЗТ Скопје

Американскиот кошаркар Тодрик Гочер е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром. Според најавите од таборот на „сино-белите“, 27-годишниот Гочер е последниот играч...

Кошарка 15.08.20 | 19:58

По 5 месеци пауза: МЗТ в понеделник стартува со подготовките за новата сезона

По точно пет месеци пауза поради пандемијата со коронавирусот, кошаркарите на МЗТ Скопје задутре, конечно, ќе влезат во сала, со што ќе биде означен официјалниот старт...

Кошарка 27.05.20 | 15:16

МЗТ Скопје останува во втората АБА лига

Регионалното кошаркарско натпреварување АБА лигата која во мерт беше прекината поради пандемијата на коронавирус нема да продолжи. Оваа одлука е речиси сигурна, а...

Кошарка 21.01.20 | 22:59

МЗТ немоќен во Сплит кај некогашниот европски првак

Кошаркарите на МЗТ Скопје го претрпеа петтиот пораз во АБА 2 лигата во оваа сезона. Сплит на домашен терен го совлада македонскиот шампион со 95:85 (27:22, 18:28, 22:19, 31:16) во воведниот...

Кошарка 23.10.19 | 21:08

МЗТ Скопје го доби дербито во втората АБА-лига

Македонскиот кошаркарски првак, МЗТ Скопје Аеродром, го совлада Борац Чачак со 76:69, и сега „штрковите“ се осамени на првото место на табелата во регионалната втора...

Кошарка 14.08.19 | 18:26

МЗТ Скопје со сочуство до семејството на Никола: Вечно ќе се сеќаваме на неговиот секогаш ведар лик

17-годишниот Никола Христовски е жртва на вчерашната физичка пресметка во населбата Ново Лисиче. Ова момче беше дел од младиот тим на МЗТ Скопје. Од таборот на тимот од...

Кошарка 10.04.19 | 13:44

МЗТ Скопје на 17 април го почнува баражот со Задар

Бараж пресметките за место во регионалната кошаркарска АБА-лига меѓу МЗТ Скопје Аеродром и Задар ќе стартуваат на 17 април. За МЗТ Скопје Аеродром ова е втора шанса да...

Кошарка 06.01.19 | 12:51

Предраг Самарџиски се враќа во МЗТ Скопје

По три и пол годишна пауза, Предраг Самарџиски повторно ќе го облече дресот на МЗТ Скопје Аеродром, откако потпиша договор со тимот со важност до крајот на сезонава,...

Кошарка 27.12.18 | 23:31

МЗТ цел јануари останува без својот прв плејмејкер

МЗТ Скопје претрпе пораз на синоќешното гостување од Борац Чачак, но уште поголем проблем за тренерот Кочов од загубените бодови претставува повредата на Лестер Медфорд....