Ознака: Музеј на македонија
Култура 14.05.20 | 15:33

Документарни филмови на тема „Музеите за еднаквоста: Различност и инклузија“ за Светскиот ден на музеите

На 18 мај се одбележува Светскиот ден на музеите. По тој повод, а поради пандемијата со коронавирусот музеите ширум светот на различни начини ќе го одбележат денот. Музејот...

Култура 28.11.19 | 09:36

Отворање на изложбата „Африка во Македонија“

Музејот на Македонија вечер од 20 часот ќе ја отвори изложбата „Африка во Македонија“ која ја организира во соработка со Археолошкиот музеј, заводите за заштита на...

Култура 01.11.19 | 13:42

Јован Шурбаноски нов в.д. директор на Музејот на Македонија

Јован Шурбаноски е назначен за нов вршител на должност директор на Музејот на Македонија, објави весникот „Вечер“ . Шурбаноски доаѓа на местото на директорот Гордан...

Култура 29.10.19 | 09:35

По смената на Николов, одложена изложбата „Африка во Македонија“ во Музеј на Македонија

Музејот на Северна Македонија ја одложи изложбата „Африка во Македонија“, првично најавена за 30 октомври, откако пред неколку денови министерот за култура Хусни Исмаили...

Култура 28.10.19 | 14:02

По вонреден инспекциски надзор во Музеј на Македонија: Исмаили го разреши Гордан Николов од директор

Министерот за култура, Хусни Исмаили го разреши директорот на Музејот на Македонија Гордан Николов, потврдија за САКАМДАЖАМ.МК од Министерството. Директорот Гордан...

Култура 16.10.19 | 09:10

Промоција на монографија за Таор во Музеј на Македонија

На 16 октомври 2019 година во 12 часот, во просториите на Музеј на град Скопје ќе биде промовирана монографијата „ТАОР рановизантиско утврдување и населба од праисторијата...

Култура 05.09.19 | 09:26

Манифестација „Ракотворци чувари на традицијата – наше богатство и гордост“ во Музеј на Македонија по повод 8 Септември

Во чест на 8 септември, Денот на македонската независност, НУ Музеј на Република Северна Македонија во соработка со Здружението „АРТИ КРАФТ“ организираат етно културна...

Култура 09.08.19 | 14:15

Започна меѓународниот проект ЕКСПЛО за дендрохронолошка анализа на културното наследство

Во периодот од јуни до август,  годинава започна со реализација проектот „ЕКСПЛО”/ “EXPLO” (Exploring the dynamics and causes of prehistoric land use change in the cradle of European farming) во партнерство...

Култура 22.05.19 | 13:43

Промоција на збирка документарни етнолошки филмови во Музеј на Македонија

На 23 мај (четврток), во 11 часот во кино салата на Музеј на Македонија ќе биде промовирана збирката документарни етнолошки филмови на авторите Владимир Боцев и Елизабета...

Култура 05.05.19 | 16:41

Европска недела на креатори на културно наследство

Европските денови на културнотo наследство претставуваат нajшироко прифатен партиципативен културен настан којшто го споделуваат граѓаните на Европа. Низ повеќе од...

Култура 13.02.19 | 14:43

Хрватите за „Црн петел, црвена кокошка“: Многу интересна и „откачена“ гостувачка изложба од Музејот на Македонија

Изложбата „Црн петел, црвена кокошка: култови на плодноста, обреди, обичаи и верувања“, која ја подготви Музеј на Македонија во соработка со Археолошкиот музеј од Скопје...

Култура 10.12.18 | 11:55

Утре се отвора изложбата „Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“ во Музеј на Македонија

Изложбата „Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“ свечено ќе биде отворена на 11 декември (вторник) во 19 часот. Изложбата во Музејот на Македонија...