Ознака: Музеи
Свет 25.08.20 | 21:42

Во Њујорк повторно се отвораат музеите и теретаните

Музеите во американската држава Њујорк и теретаните во делови од државата надвор од градот Њујорк ќе добијат дозвола за повторна работа во понеделник, согласно олеснувањето...

Култура 30.06.20 | 17:35

Владата донесе протоколи за работа на музеи, галерии и изложбени простори

Владата денеска на седница донесе Протокол за работа на музеи, галерии и изложбени простори, како и Протокол за спроведување на мерки за заштита од COVID-19 при организација...

Култура 20.05.20 | 09:07

УНЕСКО со предупредување: Ширум светот секој осми музеј ќе остане трајно затворен

Во повеќето земји во светот, музеите полека почнуваат да се отвораат, по почетокот на олеснување на рестриктивните мерки поради пандемијата на коронавирус, но експертите...

Култура 29.04.20 | 14:50

Најважните светски музеи и уметнички галерии овозможуваат виртуелно разгледување

Коронавирусот го принуди поголемиот дел од светското население да остане во своите домови, да го одложи патувањето, како и одењето на културни, забавни и други настани....

Култура 27.02.20 | 21:36

Масовно затворање на музеите во Северна Италија

Музеите во Северна Италија – во Венеција, Милано и во Торино, ќе бидат затворени најмалку една недела поради ширењето на коронавирусот. Досега незабележаното затворање...

Култура 12.02.19 | 11:57

Францускиот институт во Скопје организира „Ноќ на идеите“

Францускиот институт во Скопје организира Ноќ на идеите во Скопје, насловена „Како филозофијата ја гледа иднината“, која ќе се одржи в четврток, 14 февруари 2019, во 18...

Култура 13.01.19 | 09:17

Лос Анџелес ќе добие Музеј на филмовите

Новата 2019 година ги носи можеби најинтересните информации за музеите кои ќе бидат првпат отворени ширум светот. Музеј на Кипот на слободата, Њујорк Свеченото отворање...