Ознака: мутација
Здравје 01.09.21 | 10:04

Внимавајте: Доаѓа нов сој на корона вирусот наречен „Му“

Светската здравствена организација (СЗО) ја следи новата варијанта на коронавирусот, наречена „Му“, која првпат беше идентификувана во Колумбија во јануари, објави...

Свет 30.08.21 | 22:41

Бидете подготвени: Нова мутација на корона вирусот ни доаѓа од Јужна Африка

Јужноафрикански научници открија нова варијанта на коронавирус со повеќе мутации, но треба да се утврди дали е повеќе заразна или отпорна на имунитет стекнат со вакцинација...

Здравје 23.08.21 | 10:00

Швајцарски научник предупредува: Неизбежна е нова мутација, „Ковид-22“ ќе биде полош од се што светот видел досега

Швајцарскиот научник, Саи Реди, предупредува на опасноста од појавата на нов „супер сој“ на корона вирусот, што може да предизвика уште поголема загриженост ва светот...

Здравје 08.07.21 | 10:56

Страшно предупредување: „Епсилон“ сојот на коронавирусот може да биде отпорен на вакцини

Новото истражување на научниците покажа дека вакцините против коронавирусот може да бидат неефикасни во однос на најновиот вирус „Епсилон“, кој се појави во Калифорнија. Оваа...

Свет 01.06.21 | 19:09

Во Јапонија откриена нова мутација на коронавирусот

Властите во Кобе, во западниот дел на Јапонија, соопштија дека е регистрирана нова мутација на коронавирусот кај 50-годишен пациент. Мажот не ја напуштил Јапонија, затоа...

Свет 23.05.21 | 22:15

Ретка мутација на Ковид-19 се појави во Бордо

По утврдувањето на кластер од најмалку 46 лица во квартот Бакалан во Бордо, француските здравствените власти сакаат да го вакцинираат целиот кварт, јави дописникот на...

Балкан 20.05.21 | 17:46

Во Бугарија е откриена мутација на британската варијанта на Ковид-19

Во Бугарија за првпат е изолиран британски сој на корона вирусот со мутација карактеристична за бразилската варијанта. Како што соопшти бугарскиот Национален центар...

Свет 30.04.21 | 09:50

Во Франција регистрирана индиската мутација на коронавирусот

Во Франција се откриени првите случаи на коронавирусот Б.1.617, мутација која е доминантна во Индија, соопшти доцна синоќа француското Министерство за здравство. Првиот...

Здравје 28.04.21 | 16:53

СЗО: Индиската мутација откриена во 17 држави

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека варијанта на коронавирус, наречена Б.1.617, за која се верува дека го забрзала ширењето на епидемијата...

Свет 23.04.21 | 09:00

Индиската мутација на вирусот откриена во Белгија

Индиската мутација на КОВИД-19, е откриена во Белгија од група индиски студенти кои пристигнале од Париз, објавија белгиските власти. Група од 20 студенти беше ставена...

Свет 16.04.21 | 18:13

Во Велика Британија регистрирана и индиска мутација на коронавирусот, експертите загрижени

Во Велика Британија се откриени случаи на инфекции со сој на коронавирус со потенцијално загрижувачка мутација, која за првпат беше откриена во Индија. Британските...

Свет 12.04.21 | 09:23

Најопасната мутација стигна до Европа: Бразилскиот сој П1 е далеку позаразен и од него умираат и по 4.000 лица дневно

Бразилскиот сој на коронавирусот стигна во Европа. Првите случаи се регистрирани во Белгија и во Шведска, а здравствените власти се загрижени дека за брзо ќе се прошири...

Свет 29.03.21 | 08:57

Во Чешка откриена нова мутација на коронавирусот

Вработени во лабораторијата „Елизабет Фармакон“ во чешкиот град Брно откриле претходно нерегистрирана мутација на коронавирусот. Ова на Твитер го објави шефот на...

Свет 29.03.21 | 08:45

Во Чешка откриен нов сој на коронавирусот

Нова, досега непозната варијанта на коронавирусот е откриена во Чешка, објавија денеска чешките медиуми. Новата варијанта е откриена од експерти од специјализираната...

Свет 16.03.21 | 10:38

Во Франција откриена нова варијанта на корона вирусот

Француското Министерство за здравство соопшти дека во регионот Бретања е откриена нова варијанта на корона вирусот. Здравствените власти додаваат дека по првичната...

Свет 15.02.21 | 12:48

Во Трст откриена нова, многу заразна и агресивна мутација која предизвикала реинфекција кај луѓе што прележале Ковид-19

Експертите во детската болница „Бурло Гарофоло“ во Трст откриле нова мутација на Ковид-19 кај две заразени девојчиња. Како што објави агенцијата „АднКронос“, истражување...

Балкан 08.02.21 | 19:00

Новите мутации присутни во Албанија: Најпогодени младите од 25 до 35-годишна возраст

Албанската министерка за здравстсво и социјална заштита, Огерта Манастирлиу, потврди дека бројот на нови случаи на корона вирусот значително се зголемил, истакнувајќи...

Македонија 08.02.21 | 16:47

Британскaтa мутација се шири во Македонија: Заразени 45 лица во земјава

Министерството за здравство информира дека во лабораторијата на ИЦГИБ-МАНУ во периодот од 1 јануари до 7 февруари 2021 е утврдено присуство на мутацијата на Сарс-Ков-2...

Свет 02.02.21 | 16:04

Во регионот на Париз се шират позарaзни мутации на корона вирусот: Најново француско истражување

Претседател на медицинската комисија на Париските болници и јавна помош (АП-ХП), Реми Саломон, истакна дека првичните резултати од истражувањето во регионот на Париз,...

Свет 02.02.21 | 12:01

Американски експерт за британската мутација на вирусот: Не очекува ковид-ураган каков што не сме виделе досега

Американскиот експерт за инфективни болести, Мајкл Остерхолм, предувидува нов страшен замав на пандемијата на Ковид-19 во САД поради опасноста од ширење на британската...