Ознака: муртино
Црна хроника 23.04.22 | 11:09

Муртино а ла Меделин на Ескобар: Приведено лице за неовластено производство на дрога

На 22.04.2022 од страна на полициски службеници од СВР Струмица бил лишен од слобода Ј.П.(46) од с.Муртино, струмичко. Имено, во 09.30 часот, во близина на место викано „Герено“...

Македонија 18.03.22 | 13:29

Под притисок од селото, офицер од Муртино без безбедносен сертификат пратен на мисија – и бил вратен од КФОР

Славјанка Петровска по стапките на Радмила Шекеринска упатува персонал во мисии надвор од Република Македонија без да се почитуваат основните услови, а тоа е кандидатите...

Црна хроника 27.11.21 | 17:03

Претрес кај муртинец: Заедно дувале, па пробал да ја силува

Вчера во 18:30 часот полициски службеници од СВР Струмица извршиле службен разговор со С.З.(32) од с.Муртино, струмичко во врска со пријавата поднесена претходниот ден во...

Црна хроника 28.12.20 | 13:01

Муртинец со „ауди“ излетал од пат, завршил на железничка пруга

Две лица се тешко повредени во сообраќајната несреќа што се случила утрово околу 03,30 часот во близина на село Пепелиште. Како што соопшти МВР, А.И.(49) од село Муртино,...

Македонија 21.11.20 | 12:20

Зеколи: Ахмети не успеа од Чаир да направи Зајас, а Заев успеа Македонија да ја направи Муртино

За три години Заев ја направи цела Македонија Муртино, прецизен е ексамбасадорот и политички аналитичар Арсим Зеколи. Али се обидуваше цела деценија од Чаир да направи...

Црна хроника 06.10.20 | 09:31

Тројца повредени кај Мутрино, се судриле трактор и „мерцедес“

Три лица се повредени во сообраќајка, која се случи синоќа околу 18:30 часот, на влезот во селото Муртино на регионалниот пат од ова село кон селото Робово. Настанот го...

Вести 06.10.20 | 09:30

Тројца повредени во судар на трактор и мерцедес на влезот во Муртино

Три лица се повредени во сообраќајка што се случи синоќа на влезот во селото Муртино на регионалниот пат од ова село кон селото Робово. Настанот го потврди портпаролката...

Македонија 15.05.20 | 12:53

Обвинителството води истрага против Ден Дончев, Русковска не знае дали тој е во државата

Обвинителството за организиран криминал и корупција води истрага против, сега веќе поранешниот директор на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев. Ваквата информација...

Економија 14.05.20 | 13:24

Се отвора истрага против Дончев: Преку муртинска компанија примал австралиски долари

По барање на Обвинителството за организирал криминал, Управата за финансиско разузнавање утврдила дека поранешниот директор на Фондот за здравствено осигурување...

Црна хроника 10.03.20 | 11:13

25 мигранти најдени во комбе во Муртино, возачот побегнал

На 9 март 2020 во 17.45 часот на локалниот пат с.Банско – с.Муртино, струмичко, полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи-Исток забележале комбе „форд“,...

Калеидоскоп 23.02.20 | 21:35

Заев: Јас до 1993 година одев да копам на нивата во Муртино

Зоран Заев во вечерашното гостување на „Еден на еден“ говореше за своето детство поминато во родното Муртино и раните денови поминати во ова село. Јас до 1993-та година...

Македонија 15.12.19 | 20:45

Милески: Види Радо, колку лаги имаш кажанo на добар пат да го надминеш и твојот шеф лажов од Муртино

Шекеринска од трибината во Скопје: Испишавме историја, со право можеме да бидеме горди, дадовме збор и донесовме резултат. Види Радо, колку ли само лаги имаш кажано во...

Црна хроника 13.12.19 | 11:19

Уапсен шверцер од Муртино – превезувал деветмина мигранти

На 11.12.2019 околу 19.30 часот на локалeн пат за с.Габрово, струмичко, кај место викано Габровски водопад и на регионалниот пат Струмица-Банско, кај с.Свидовица, струмичко, полициски...

Македонија 08.12.19 | 17:45

Премиерот во заминување отвори градинка во своето родно село Муртино

За две години на територијата на целата наша земја изградивме или е во тек изградбата и проектите за близу 70 градинки. Таква иницијатива за толку кус период не е забележано...

Црна хроника 15.07.19 | 15:31

Сообраќајка вчера кај Муртино, женско лице тешко повредено

Вчера попладне на крстосницата од локалните патишта за село Габрово – село Банско и село Муртино, струмичко, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило...