Ознака: муниција
Свет 15.01.23 | 07:01

Германски дипломат: Украина на ден троши муниција колку што Германија произведува за пола година, ќе ни ги снема залихите

Поранешниот претседател на Минхенската безбедносна конференција, германскиот дипломат Волфганг Ишингер, изјави дека Украина дневно троши онолку муниција колку што...

Свет 05.12.22 | 16:05

На Западот ќе му требаат до 15 години да ги надополни залихите на артилериска муниција потрошени за војната во Украина

Ќе бидат потребни 10 до 15 години за да се надополнат залихите на западната артилериска муниција користени за поддршка на војската на Украина во борбата против руската...

Црна хроника 06.11.22 | 13:07

Претрес во Тетово, пронајден пиштол и муниција, приведено едно лице

Полициски службеници од СВР Тетово синоќа во 20.45 часот го лишиле од слобода К.К.(32) од Тетово. Имено, по претходна судска наредба бил извршен претрес во домот на Л.К.(31)...

Балкан 01.08.22 | 10:20

Хаос во Бугарија: Силни експлозии во складишта со муниција!

Две експлозии се случија рано утринава по пожар во складиште за муниција во Карнобат. Во експлозиите нема повредени. Областа е опколена, јави БНТ. Како што јави дописникот...

Балкан 17.07.22 | 10:08

Српскиот министер за одбрана: Урнатиот авион не транспортираше оружје за Украина, превезуваше муниција на српска компанија во Бангладеш

Српскиот министер за одбрана, Небојша Стефановиќ, соопшти дека авионот „Антонов 12“ што се урна во близина на Кавала, cеверна Грција, превезувал 11,5 тони муниција од српската...

Црна хроника 23.04.22 | 17:44

Полициска акција во Сарај: Запленета марихуана и муниција за калашников

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција во Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во координација со Единицата за недозволена...

Свет 23.04.22 | 12:47

Руските сили заплениле арсенал од илјадници тони муниција во околината на Харков

Руските сили во регионот на Харков, откриле и ја презеле контролата над арсенал на украинската армија, кој зафаќа површина од неколку стотици хектари. Министерството...

Свет 13.04.22 | 15:12

Откриено тајно сладиште со руска муниција во околината на Киев

Украинските сили откриле скриено депо со руска муниција во регионот на Киев. Според весникот „Киев Индепендент“, во депото биле откриени стотина сандаци во кои имало...

Црна хроника 08.02.22 | 10:36

Пиштол, карабин, куршуми: Запленети оружје и муниција во скопско Љубанци

При претрес во дом на 62-годишен жител на скопско Љубанци полицијата пронашла и одзела повеќе парчиња оружје и муниција. Лицето е приведено и против него ќе биде поднесена...

Црна хроника 30.01.22 | 15:39

Запленети 18 парчиња оружје и 111 куршуми, во полициска акција се уапсени 10 лица

Рано утронава од 4 до 8 часот во полициска акција во координација со Државниот пазарен инспекторат пронајдено е оружје и муниција на неколку локации низ државата, при...

Црна хроника 19.11.21 | 19:36

Кај жител на Арачиново пронајдена нелегална муниција

При претрес во дом кај Н.Г. во село Арачиново е пронајдена неовластено поседувана муниција составена од куршуми со калибар 7,62мм и 7,9мм, информираат од Министерство за...

Црна хроника 03.11.21 | 11:26

Во Топанско Поле пронајдена импровизирана работилница за производство на оружје

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во соодејство со Единицата за недозволена...

Црна хроника 28.10.21 | 11:07

Дома имал пиштоли и куршуми: Приведен 49-годишен стружанец

Полициски службеници од Полициската станица Струга го лишиле од слобода С.А.(49) од Струга. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, полициските службеници...

Црна хроника 28.03.21 | 15:16

Дома чувал полуавтоматска пушка, „пумпарица“ и куршуми: Скопјанец доби 30 дена притвор

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице на возраст од 47 години, за кого постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело „недозволено...

Црна хроника 30.01.21 | 20:51

Продолжува ТикТок лудилото: Во Македонија се троши повеќе муниција отколку да сме во војна

На профилот на Твитер насловен „Два ѕвезди“ е објавено видео во кое се сублимирани голем случаи на прекршување на законот со користење огнено оружје. Најголем дел...

Црна хроника 06.12.20 | 11:58

Поседувале пушка и автоматска муниција: Приведени две лица од скопски Чифлик

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување...

Црна хроника 21.09.20 | 19:05

Приведен скопјанец во чија куќа се пронајдени оружје и муниција

Триесет и едногодишен скопјанец е приведен откако во неговата куќа во Скопје се пронајдени разно оружје и муниција. Поднесена е кривична пријава против А. Љ. (31) од Скопје...

Црна хроника 05.08.20 | 12:49

Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје и муниција

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за кривичното дело неовластено изработување, држење,...

Балкан 11.11.19 | 23:38

Фатен бил во акција на српската полиција: Шефкет од Македонија сакал да направи машина за муниција во погон во Самоков

Српскиот весник „Вечерње новости“ вечерва објави дека уапсениот државјанин на Македонија во Србија е Шевќет Д., кој прибирал докуметација од фабриката за...

Балкан 11.11.19 | 20:52

Фатени од српски разузнувачи: Воени проекти за производство на муниција продавани на државјани на Македонија?

Државјанин на Македонија, поранешен инженер во фабриката за муниција „Први Партизан“ и двајца работници, државјани на Србија, уапсени се денеска под сомнение...