Ознака: МРП
Здравје 22.10.19 | 16:49

Ушта трае епидемија на мали сипаници, досега вакцинирани 41.623 лица на возраст до 14 години

Министерството за здравство информира дека сè уште е во тек епидемија на морбили (мали сипаници) на територија на цела држава. Вкупниот број на вакцинирани лица на возраст...

Здравје 19.04.19 | 12:28

Во Македонија со МРП не се вакцинирани околу 22.000 деца до 14 години

Со МРП во Македонија не се вакцинирани околу 22.000 деца од нив 4.400 се од Скопје. На Eвропската недела на имунизација министерот за здравство рече дека процентот на вакцинација...

Здравје 15.03.19 | 23:44

Здравстевниот дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра поради погрешно лекување на дете

Здравстевн дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра отштета поради погрешно лекување на дете. Ваква пресуда донесе Основниот суд во Штип, по тужба од страна на родителите...

Здравје 05.03.19 | 10:58

Големо данско истражуање кое траело 10 години: Вакцината МРП не предизвикува аутизам

Вакцината против мали сипаници, заушки и рубеола не предизвикува аутизам, покажа новото истражување кое било спроведено со намера да ги уверат оние кои се сомневаат...

Здравје 31.01.19 | 15:27

Едномесечно бебе со Даунов синдром заболено со морбили

Во текот на вчерашниот ден се регистрирани шест пациенти со морбили. На Клиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 20 пациенти со ова заболување....

Македонија 30.01.19 | 18:42

Владата нема да бара одговорност од министерот Филипче

Погрешно е пренесен одговорот на портпаролот на Владата на наовинарското прашање во врска со одговорноста на министерот Филипче доколку се утврди неправилност за...

Вести 29.01.19 | 17:31

Обвинителството отвори истрага за МРП-вакцините

Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет по допрен глас во врска со евентуални неправилности при увозот, дистрибуцијата и употребата на вакцината МРП, во...

Македонија 27.01.19 | 22:42

Ванковска: Човек кој манипулира со своето внуче е бескрупулозен и нехуман со туѓите деца

Министерот за здравство, Венко Филипче во интервју за „Радио Слободна Европа“ изјави дека вакцинирањето на неговата внука било со цел да ги увери граѓаните дека вакцините...

Македонија 03.01.19 | 19:45

Денеска се вакцинирале 488 деца

Министерство за здравство информира дека денеска до 19 часот вакцинирани се вкупно 488 деца со МРП вакцина. Апелираме до сите родители да ги вакцинираат своите деца со...

Здравје 26.12.18 | 14:26

Во Скопје има 15 илјади невакцинирани деца на возраст до 14 години!

Во Министерството за здравство денеска се одржа прес-конференција по повод актуелната состојба од појава на мали сипаници. По прогласената епидемија на мали сипаници...