Ознака: МРП вакцина
Македонија 28.02.20 | 10:32

ОЈО: Нема место за јавно–обвинителска интервенција во преметот за МРП вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по допрен...

Здравје 04.11.19 | 20:12

Дете со аутизам кое не ги примило сите вакцини, не е запишно во прво одделение, таткото ја тужи државата

Дете со аутизам од Штип, кое не ги примило сите вакцини, не е запишано во прво одделение и два месеци седи дома. Поради тоа, неговиот татко, Зоран Мијалков, претседател...

Здравје 10.09.19 | 18:02

Кривична за Филипче и Адеми од родителите на невакцинираните децата кои не беа запишани на училиште

Управниот суд ќе одлучува за иднината на првачињата кои останаа надвор од училишните клупи бидејќи се невакцинирани. Група на родители застапувани од адвокатското...