Ознака: МПЦ-ОА
Македонија 10.02.23 | 11:56

Романската православна црква ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА

Светиот синод на Романската православна црква донесе одлука за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА според томосот издаден од СПЦ на 5 јуни 2022 година. Според вчерашната...

Македонија 30.12.22 | 21:51

Тимотеј: Очекуваме деновиве и други православни цркви да ја признаат МПЦ – Охридска архиепископија

Очекуваме деновиве и други помесни православни цркви да го признаат автокефалниот статус на македонската православна црква – Охридска архиепископија, а еден ден...

Македонија 05.12.22 | 08:56

Проф.Велев: Разговорите за Охридската архиепископија ќе предизвикаат канонско црковни последици за МПЦ-ОА

За потребата да се прекине со преговарањето за историјата на Охридската архиепископија во Комисијата укажува и проф. д-р Илија Велев, медиевист и византолог. Притоа,...

Македонија 04.12.22 | 16:07

Љубчо Георгиевски ги меша прстите во работата на историската комисија

Ќе го слушне ли некој „крикот“ на деканот на Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“, Ѓоко Ѓоргевски, од неговото интервју за МИА спроти Денот...

Македонија 27.09.22 | 21:32

На празнувањето на Крстовден во Ерусалим архиереј на МПЦ-ОА првпат беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст

На сеправославното празнување на Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден во Светиот град Ерусалим, епископот антаниски г. Партениј беше удостоен...

Македонија 25.08.22 | 19:07

Руската православна црква ја призна автокефалноста на Македонската православна црква – Охридската архиепископија

На 25 август 2022 година, за време на состанокот на Светиот синод на Руската православна црква, беше слушната пораката на Неговата Светост Патријархот Московски и на цела...

Вести 01.07.22 | 12:22

Синодот на МПЦ-ОА апелира да се зачуваат македонските национални интереси

Апел за неприкосновено зачувување на македонските национални интереси, упати Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија...

Македонија 01.07.22 | 12:22

МПЦ – ОА: Историските прашања и Договорот за добрососедство не треба да бидат дел од преговарачката рамка

Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ–ОА) денеска упати апел за за неприкосновено зачувување на македонските национални интереси. Синодот...

Македонија 13.06.22 | 09:16

Исправена една голема историска неправда: Членовите на Охридската архиепископија повеќе не се сираци

Со искажана радост за воспоставеното богослужбено и канонско единство на Охридската Архиепископија со останатите православни цркви, со што се отстрани повеќедецениската...

Македонија 13.06.22 | 08:00

Денеска нова богослужба на МПЦ-ОА со Вселенската патријаршија во црквата „Св. Тројца“ на плоштадот Таксим

Со искажана радост за воспоставеното богослужбено и канонско единство на Охридската Архиепископија со останатите православни цркви, со што се отстрани повеќедецениската...

Македонија 12.06.22 | 21:50

Спасеновски: Ставен е духовен печат на признавањето на каноничноста на МПЦ-ОА

Решавањето на црковното прашање е последниот голем државотворен испит што го положи Република Македонија. Со тоа, натамошно се зајакнувааат темелите на црквата и на...

Македонија 12.06.22 | 20:11

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

Честитки до сите православни верници во Република Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук...

Македонија 06.06.22 | 14:38

ВМРО-ДПМНЕ ѝ дава силна поддршка на МПЦ

ВМРО-ДПМНЕ им давајќи силна поддршка на одлуките на Синодот на Македонската православна црква Охридска архиепископија и архиепископот Стефан. Во овој процес последна...

Колумни 27.05.22 | 11:14

„Браћо, признајте ги браќата!“

Петар Поп Арсов  Ова беше содржината на еден од транспарентите истакнат на митингот за поддршка на македонската самобитност одржан на плоштадот во Куманово, некаде...

Македонија 26.05.22 | 16:06

Мицкоски на средба со г.г.Стефан: Да чекориме обединето, мудро и решително

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Владо Мисајловски денеска остварија средба со неговото блаженство архиерејот...

Колумни 26.05.22 | 14:32

Чудото по 250 години во храмот на свети Климент

Слободан Томиќ (Враќањето на автокефалноста на древната и вечна Охридска архиепископија)  „Блажен е оној кој својата надеж секогаш ја полага на својот Господ. Чиешто...

Свет 25.05.22 | 12:14

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

Признавањето на автокефалноста на црквата во Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, за кој се очекува да се разговара на следниот...

Колумни 25.05.22 | 08:12

Имаме сон! Прост и строг македонски сон!

Васко Шутаров (Никој нема право да носи дожд врз вашите соништа!) Како што се разгоруваат гевгелискиве летни денови, во сеќавањата ми навираат спомени за крајот на школските...

Македонија 24.05.22 | 19:07

Честитка од Советот на амбасадори по повод одлуката на СПЦ за прифаќање на автокефалноста на МПЦ-ОА

Советот на амбасадори упати честитка до граѓаните по повод одлуката на Српската Православна Црква за прифаќање на афтокефалноста на Македонската Православна Црква-Охридска...

Македонија 24.05.22 | 18:53

Мисајловски: МПЦ е македонскиот идентитет, нека ни е вечна автокефалноста

Автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија е македонскиот ИДЕНТИТЕТ кој од секогаш постоел и засекогаш ќе постои, посочува потпретседателот...