Ознака: море
Естрада 11.09.20 | 23:03

По хајкинг и велосипедизам на планина, Гоца Тржан и нејзиниот партнер уживаат на море

Српската пејачка Гоца Тржан и нејзиниот партнер Раша Новаковиќ конечно заминаа на летен одмор. Иако поголемиот дел од летото уживаа во хајкинг и велосипедизам на планина,...

Балкан 05.09.20 | 11:13

Како џабе да го делат: Јуриш на црногорските плажи, километарски колони на граница

На граничниот премин Гостун меѓу Србија и Црна Гора од утринава има големи гужви. Колоната автомобили на излез од Србија, долга е повеќе стотици метри, а за излез од земјата...

Калеидоскоп 24.08.20 | 22:20

Морската струја однела тригодишно дете кое пловело на гума во длабокото, спасено со ферибот

Драматична снимка од Грција, на која се гледа како екипажот на брод спасува девојче кое плови само на гума во форма на еднорог, далеку од брегот. Драмата започнала откако...

Свет 06.07.20 | 16:45

Китови и делфини каде што имало бродови: Рестриктивните мерки го препородија животот во италијанските мориња

За време на карантинот во Средоземно Море и во другите мориња на Италија се подобри квалитетот на водата, а поединечни видови се појавија во подрачјата кои вообичаено...

Балкан 04.07.20 | 09:54

Србите со часови чекаат преку Бугарија да влезат во Грција и да одат на море

Српските туристи со часови чекаат на граничниот премин Кулата во Бугарија за да влезат во Грција и да одат на море. Грчките погранични служби ги тестираат за ковид-19...

Свет 27.05.20 | 14:54

Заштитни маски завршиле во море близу Сиднеј

Илјадници хируршки маски завршија на плажа во близина на Сиднеј, откако паднаа од карго-брод поради невреме. Голем товарен брод испловил од Кина кон Мелбурн. Поради...

Балкан 13.01.20 | 10:28

Од морето во Солун извлечени 21 електричен тротинет

Со помош на специјални нуркачи, вчера во Солун продолжи втората фаза за чистење на морето во делот околу шеталиштето и беа извлечени 21 електричен тротинет кои ги фрлиле...

Балкан 16.11.19 | 23:42

Тони ѓубре исфрли морето кај Дубровник

Секој посилен југо, нанесува тони отпад од морето на бреговите на далматинските острови како Корчула, Млет, Ластово, но и на областа на Дубровник, објави Далмација данас. Претежно...

Балкан 22.07.19 | 19:46

Драма во летувалиште: Автомобил паднал во море, луѓето скокале да го извлечат возачот

На крајбрежје каде се паркираат траекти во Макараска автомобил паднал во море затоа што наводно, ја промашил рампата за влегување во траектот. Кога почнал да тоне луѓето...

Патувања 07.07.19 | 08:39

Која населба во Република Македонија е најблиску до море?

Кога ќе прашаме која населба во Македонија е најблиску до море, обично првата помисла ни е градот Гевгелија. Сепак, прецизните мерења на сателитските снимки од најнов...

Патувања 05.07.19 | 17:53

Семејства со деца со посебни потреби, деца на самохрани родители и социјално загорзени ќе добијат бесплатно летување

Семејства со деца со посебни потреби, деца на самохрани родители и деца од социјално загрозени семејства ќе добијат бесплатно летување, благодарение на фејсбук групата...

Балкан 11.05.19 | 16:37

Важна вест за тие кои деновиве ќе одат во Грција – не капете се во морето

Времето во последните денови не е погодно за плажа. Невообичаено ладно е и морската вода во Грција за овој период од годината.Некои веќе имаат направено планови за летен...